Így veszítette el a Nyugat Vlagyimir Putyint

Az orosz külpolitikai döntések mögött több az esetlegesség, mint hinnénk.

Kósa András
2017. 01. 15. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez még akkor is igaz, ha a már említett alaptételt – miszerint történhetett volna másképp is, mint hogy 2017 elejére a nemzetközi hírek nagy része a szíriai orosz beavatkozásról, Kelet-Ukrajnáról, az amerikai elnökválasztások orosz meghackeléséről és úgy általában a Nyugat ellen indított nagyszabású orosz (dez)információs háborúról szóljanak – sokan vitatják, köztük ugyanolyan remek újságírók, mint maga a szerző. És olyan elképzelések is akadnak, amelyek szerint már régóta létezik egy valakik – elsősorban a KGB volt vezetése – által kidolgozott mesterterv, amelyet Putyin végrehajt.

Zigar szerint viszont nincs ilyen, sőt az egész Putyin-sztoriban több az esetlegesség, mint hinnénk: a dolgok minden bizonnyal részben kifejezetten Putyin akarata ellenére vezettek el oda, ahol most, 2016–2017 fordulóján állunk. A szerző szerint a kilencvenes évek legvégén, amikor a beteg és alkoholista Borisz Jelcin önmaga is belátta, hogy alkalmatlan Oroszország vezetésére, Putyin éppen azért tűnt megfelelő utódnak, mert kellően gyengének és jelentéktelennek látszott ahhoz, hogy hatalomra kerülve is a „család” (mindenekelőtt Jelcin lánya, Tatyjana Gyjacsenko, a férje, Valentyin Jumasev és két médiamágnás, Borisz Berezovszkij, illetve Vlagyimir Guszinszkij) érdekei érvényesüljenek az orosz gazdaságban és a politikában.

Putyin pedig – kezdetben – nem is nagyon törekedett másra, mint hogy elfogadják. Belföldön és külföldön egyaránt. Számunkra nyilván utóbbi érdekesebb, Zigar szerencsére ennek is bő teret szentel. Hiszen a 2000-ben a hatalom csúcsára jutott Putyint nyugaton is nagy várakozásokkal fogadták. Fiatal volt, energikus, beszélt legalább egy nyugati nyelvet, és bevallottan rendet szeretett volna tenni a jelcini káosznak nevezett időszak után. A könyv egyik nagy erénye, hogy Zigar elsősorban a Putyin környezetéhez tartozókkal készített beszélgetéseire hagyatkozik; pontosabban a legtöbb nevesített megszólaló már inkább az elnök volt környezetét jelenti, de azért jut bőven a névtelen forrásokból is, ők nyilván a jelenlegi munkatársak.

A beszélgetésekből pedig kiderült, hogy Putyint alapvetően két dolog motiválta: hogy őt magát elfogadják nemzetközileg is fajsúlyos vezetőnek, és Oroszországot is a szerinte megfelelő súlyán kezeljék a nemzetközi politikában. A kezdet határozottan biztató volt, majd jött egy sor olyan nemzetközi esemény, amelyekkel kapcsolatban az orosz elnök – részben jogosan – úgy érezhette, hogy egyrészt kihagyták a legfontosabb tárgyalásokból, másrészt nem vették figyelembe a „sajátos orosz érdekeket”. „Tudja maga, mit jelent egyben tartani egy országot, amelyik Kalinyingrádtól Kamcsatkáig ér?” – egy ízben állítólag ezzel fordult Angela Merkelhez, megpróbálván érzékeltetni sajátos szempontjait. Ezen szempontok jelentős része mára persze jól ismert, igaz, a maguk idejében mintha kevésbé figyelt volna fel rájuk bárki, ezért Zigar könyve abban is nagyon érdekes, hogy legalább utólag felhívja rájuk a figyelmünket. Például arra, amikor a 2007-es müncheni biztonságpolitikai konferencián Putyin már arról beszélt: Ukrajna csak a Krím és a keleti területek nélkül csatlakozhat a NATO-hoz.

Zigar szerint olyannyira nem volt kódolva a mostani éles szembenállás a Nyugat és Putyin között, hogy nagyjából 2005-ig az orosz elnök még abban bízott, országa valamikor a szövetség tagjává válik; orosz részről ennek előkészítését látták a 2002-ben létrehozott NATO–orosz tanácsban is. Egy másik érdekes és nagyon jellemző eset: amikor Edward Snowden 2013 júniusában Hongkongból Moszkvába repült, az orosz kormányból többen kifejezetten idegesek lettek, és úgy vélték, „az egész a kínaiak provokációja” azért, hogy – még tovább – rombolják az orosz–amerikai viszonyt. Putyin és Obama közvetlenül beszélt egymással telefonon, és Putyin egyik munkatársa szerint az orosz elnök azt ígérte amerikai kollégájának: „ha nem csap zajt”, akkor Snowdent felteszik egy Havannába tartó gépre, aztán az amerikaiak azt csinálnak vele, amit akarnak. Obama azonban ragaszkodott hozzá, hogy Snowdent ott, a seremetyjevói repülőtéren tartóztassák le, és adják ki nekik. Majd követelését megismételte nyilvánosan is, vagyis „zajt csapott”. Putyin ezek után már csak azért sem adta ki Snowdent  

(Mihail Zigar: Putyin metamorfózisa – Semmi sem úgy történt, ahogy gondoljuk. Ford.: Meszlényi Tamás. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2016. 3990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.