Kétezertizenhét lesz a háború éve Oroszországgal?

Képzelje el az olvasó, hogy Vlagyimir Putyin bő három hónap múlva megtámadja a balti államokat.

Kósa András
2017. 02. 22. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Természetesen. De mint azt a 2017 – Háború Oroszországgal című könyv szerzője, Sir Richard Shirreff tábornok, nyugalmazott NATO-parancsnok könyve bevezetőjében találóan megjegyzi, ugyanilyen elképzelhetetlennek tűnt 2014-ben, hogy Oroszország megtámadjon egy másik szuverén európai államot. Ráadásul nem is olyan picinykéket, mint a baltiak, hanem a mellesleg „testvérként kezelt” Ukrajnát. Igaz, 1939 augusztusában is meg volt róla győződve az európai közvélemény (még Lengyelországban is), hogy Hitler nem mer háborút indítani

„Hogy fajulhatott idáig a dolog? Miért történhetett meg az, hogy Oroszország, amelyet a NATO még 2014-ben is legfontosabb stratégiai partnerének tekintett, darabokra tépi az Európa hidegháború utáni biztonságára vonatkozó megállapodást, és döbbent arcunkba szórja a papírfecniket? És miért hatott ez ránk a meglepetés erejével?” – ezt nem Shirreff könyvének valamelyik elképzelt tábornoka mondja 2017 fiktív kora nyarán, hanem a prológusban olvashatjuk, a szerző szerint nagyjából ez volt a reakció a Krím és Kelet-Ukrajna megszállására az európai biztonság csúcsvezetői körében.

A könyv a fenti kérdésre próbál választ adni olyan szerző által, aki évtizedeket töltött a NATO legfelsőbb vezetésében, és így nemcsak a szövetség monsi központjában a színfalak mögött zajlott alkukról, tárgyalásokról szerezhetett hatalmas mennyiségű tapasztalatot, de rendszeres bejárása volt a Downing Street 10.-be vagy washingtoni védelmi politikai boszorkánykonyhákba is. Amiket pedig Shirreff tábornok ezekben a tárgyalótermekben látott, egyre nagyobb aggodalommal töltötte el, ez világosan átjön a könyv lapjain. Ezért nem is könnyű meghatározni a műfajt: ha eltekintünk a fiktív alaphelyzettől, akár tényregényként is olvashatnánk, annyira igyekszik realisztikusan tartani magát egy európai fegyveres konfliktus forgatókönyvéhez. Nem véletlen, hogy a szereplők egy részét – például Vlagyimir Putyint – saját nevén említi, de nem nehéz ráismerni az „álnéven” szereplő Hillary Clintonra mint amerikai elnökre vagy a gyengekezű, határozatlan David Cameronra, ráadásul az alacsony, köpcös, kopasz, angolul nem túl jól beszélő magyar NATO-nagykövet esetében nehéz elhessegetni magunktól a gondolatot, hogy Shirreff a volt honvédelmi miniszterről mintázta, akivel valószínűleg többször is találkozhatott különböző NATO-fórumokon.

A 2017 – Háború Oroszországgal azonban legalább ennyire akar haragos politikai pamflet lenni az európai vezetőkről, akik azt gondolták, a 2008-as válság után a legegyszerűbben a védelmi kiadások megnyirbálásával csökkenthetik a költségvetési hiányt. Shirreff egy percig sem próbálja előttünk titkolni, mennyire utálja ezért saját kormányát, és mivel nyilván kisujjában van az egész, szinte élvezettel taglalja a brit védelmi képességek leépülését: egy beszélgetés során a brit vezérkari főnök elmeséli saját miniszterének, hogy a haderőcsökkentés miatt egy bizonyos pontonhidat, amelyet úgy terveztek, hogy legrosszabb esetben a katonák darabokban is mozgathassák (hat katona kell egy-egy elem elcipeléséhez), már csak úgy tudnak használni, ha az utászparancsnokok „ellopkodnak” katonákat más alakulatoktól, mert egyszerűen nincs annyiszor hat ember, ahányra szükség lenne. És persze amikor kitör a konfliktus, és Nagy-Britannia harcoló alakulatokat akar kiállítani, akkor kiderül, hogy az elvileg nagy becsben tartott, első vonalbeli haditechnikát is ugyanígy kell „kannibalizálni”.

A könyv emellett regény is szeretne lenni. Sajnos annak már kevésbé sikerült. A dramaturgia még úgy-ahogy elmegy. A mindenkit váratlanul érő orosz támadás után – amelyben az oroszok is súlyos hibát vétenek már a legelején egy brit és egy német aknamentesítő hajó nem szándékos lebombázásával – az európai hatalmak előbb haboznak, majd megpróbálnak az „elrettentés” eszközével élni, de amikor ez sem sikerül, sőt nem várt katasztrófába torkollik (egy orosz tengeralattjáró megtorpedózza a brit hadiflotta büszkeségét, a Queen Elizabeth repülőgép-anyahajót, amelyen azonban a haderőcsökkentés miatt nincsenek harci gépek), mégiscsak összeütnek egy egészen kreatív ellencsapástervet. Mindehhez ráadásul nem várt segítséget kapnak egy véletlenül Lettországban maradt néhány fős brit kiképzőalakulattól, amely partizán-hadviselést folytató lett katonákkal a megszálló oroszok elől erdőkben bujkál. Ráadásul ügyes akcióval még magát Putyint is sikerül látványosan megalázniuk a nemzetközi média kamerái előtt. A többit, így az események végkifejletét már nem lenne sportszerű elárulni.

Tehát még a könyv cselekménye is rendben lenne, csak hát a stílus Shirreff biztosan nagyon jó katona volt, de írni sajnos nem tud. A 2017 – Háború Oroszországgal nyelvezete néha bántóan nehézkes, a stílus szörnyen didaktikus. Minden lapján érződik, hogy a szerző nem akart lemondani sem arról, hogy mindent a lehető legpontosabban nevezzen meg (akár a NATO bikkfanyelvén is), ám mégis érthetővé, sőt ismeretterjesztő jellegűvé is tegye egyúttal mondanivalóját a laikus közönség számára. Így keletkezhettek az ilyen mondatok: „Ezért a lettek adtak nekik egy Harris Falcon III AN/PRC–117G(V)I(C) Multiband Networking Manpck rádiót, amellyel nemcsak a lett különleges egység tagjaival tudtak kommunikálni az erdőben, hanem a PHJQ-val is biztonságos műholdas kapcsolatot létesíthettek.” Ráadásul a jók (elsősorban a NATO-katonák és az alacsonyabb rangú tisztek) mindig tiszta tekintetűek, kisportoltak, becsületesek, kedvesek, nyíltszívűek, a rosszak (az oroszok és néhány állam politikusa, így elsősorban a görögök és a magyarok, na és persze maga Putyin) „rókaképűek”, sunyik, pohosak, rosszindulatúak. Egy kis árnyalás nem ártott volna.

Persze szerencsére most, 2017 elején annál némileg jobb a helyzet – leszámítva persze a Fehér Házat –, mint amit Shirreff felvázol könyve elején. Például Oroszországnak nem sikerült látványosan destabilizálnia a balti államokat belpolitikailag, és az ott élő oroszokat saját országuk ellen fordítania. De az is tény, hogy nemrég Donald Trump közvetlen telefonbeszélgetés során fejtette ki Vlagyimir Putyinnak: fontos stratégiai partnerének tekinti a terrorizmus elleni harcban.

Sir Richard Shirreff: 2017 – Háború Oroszországgal. Ford.: Szieberth Ádám. Athenaeum Könyvkiadó, Budapest, 2017. 3990 forint

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.