A bosszú végül elérte Truman Capotet

A Hidegvérrel „hősei” nem céltalanul gyilkoltak?

Lakner Dávid
2017. 03. 30. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél évszázad is eltelt már a megjelenése óta, de még mindig nem csitulnak a hullámok Truman Capote korszakalkotó dokumentumregénye, a Hidegvérrel kapcsán. Az 1966-ban megjelent mű egy brutális kansasi mészárlást járt körül: az elkövetők, Richard Hickock és Perry Smith a Clutter család négy tagját gyilkolták meg. Bár a mű a tényfeltáró irodalom egyik alapköve, megjelenése óta sokan felvetették már, hogy inkább fikciós alkotásként kellene kezelni. Többen is rámutattak, az 1984-ben elhunyt amerikai szerző miként színezte ki a valóságot, míg a 2005-ös Capote című film azt járta körül, hogyan vonódott be az író az eseményekbe. Most pedig az egyik elkövető, Richard Hickock írása került elő a gyilkosságról.

„Mit is mondjak a halálbüntetésről? Nem vagyok ellene. Tiszta bosszú az egész, de semmi kifogásom a bosszú ellen” – ezt Richard Hickock jegyezte meg a regény vége felé. Úgy tűnik, az ő bosszúja végül elérte Capotet. Számos világlap, köztük a The Wall Street Journal közölte: Hickock megírta a saját változatát a gyilkosságokról, de ehhez a könyvhöz végül nem sikerült kiadót találni. És a jelek szerint ezt a dokumentumregény írója nem is igazán bánta: Capotenak sok fejfájást okozott, hogy Hickock évekkel a Hidegvérrel megjelenése előtt lejegyezte a maga verzióját. Hickockot és Perryt végül 1965-ben, egy évvel a regény megjelenése előtt végezték ki. Capote viszont nem említette sehol, hogy az elkövető is írt volna, ezzel pedig az eddig tudottaknál is drámaibban korlátozhatta, hogy az ő regényének ellentmondó állítások napvilágra kerüljenek.

Hickock a most felbukkant kéziratban nem próbálja tagadni a merényleteket, sőt egyedül azt sajnálja csak, hogy mindegyik gyilkosságot Perry követte el. Viszont a motivációról egész mást ír, mint a kansasi ügyészek vagy Capote. Utóbbiak szerint Smith-ék tízezer dollárt kerestek egy széfben, Hickock viszont állítja: egy Roberts nevű alak fizetett nekik, hogy öljék meg a család egy vagy több tagját. A motiváció amiatt is különösen fontos, mert a regény szerint céltalanul gyilkoltak, miközben el is menekülhettek volna azután, hogy semmilyen széfet nem találtak.

Az állítások hitelességét persze gyengíti, hogy Hickock megrögzött hazudozó volt, hogy a bíróság előtt sem beszéltek Robertsről, és hogy szegények voltak a merényletek előtt és után is. Az, hogy Hickock írt volna bármit is, egyébként a Capote-szakértők figyelmét is elkerülte eddig. Az íróét annál kevésbé, egy 1962-es levelében említette is, mennyi bosszúságot okozott neki a Hickock-kéziratot kezelő újságíró, Mack Nations.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.