Aki átszenvedte a történelem rezdüléseit

Tizenöt éve hunyt el az 1970-es lírai fordulatban meghatározó szerepet vállaló költő, Orbán Ottó.

Lakner Dávid
2017. 05. 26. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egy vitánk alkalmával, hogy az irodalom, az mesterség-e vagy sem, mostohaapám azt találta mondani nekem: Petőfi legalább meghalt a segesvári csatában, de mit csináltál te? – olvassuk a Tények és tanúk-sorozat tavaly megjelent kötetében, a Színpompás ostromban. Kabdebó Lóránt irodalomtörténész 1987–1988-ban készített tízrészes életműinterjút kortársával és barátjával, Orbán Ottóval, aki ma tizenöt éve távozott közülünk. Az 1936. május 20-án született költő, esszéíró hat nappal hatvanhatodik születésnapja után halt meg. És hogy addig mit tett Petőfi kései utódja?

– Orbán Ottót nemzedékem legjelentősebb költői közt tartom számon, egyetemi társam volt, így indulása pillanatától ismerem – mondja a Színpompás ostrom szerzője. Kabdebó szerint a forradalom után, az irodalmi helyezkedések idején azok közé tartozott, akik úgy politizáltak, hogy nem vettek részt a politikai életben. A magyar–könyvtár szakot nem fejezte be a költő: betegsége miatt csak három szemesztert végzett az ELTE Bölcsészettudományi Karán, majd 1958-ban kórházba is került. – Érzékeny idegrendszerével képes volt a történelem minden rezdülését átszenvedni, életévé avatni, elemezni és felülkerekedni minden szűkös elfogultságon – hangsúlyozza Kabdebó. Magányossága elválasztotta az azonnali népszerűségtől, de meg is védte, alkalmassá tette a kora egyoldalúságain való felülkerekedésre.

– Az 1960-as évek vége, a hetvenesek eleje emlékezetes periódus volt az újabb magyar költészetben – erről már Kulcsár Szabó Ernő beszél lapunknak. Ekkortól jelent meg líránkban az az új hangnem, beszédmód, amely már nem volt folytatása sem a Nyugat, sem az úgynevezett népiek költői nyelvének. Orbán, Tandori, Petri és Oravecz neve fémjelezte a fordulatot, amit szimbolikusan Paul Celan halálának évéhez, 1970-hez kötnek. A valódi csodagyerekként induló Orbánt viszont Kulcsár Szabó szerint mára Tandori „árnyékába” helyezte a hatástörténet. – A hatástörténetnek ezt azért nem érdemes felróni, mert az nem igazságos, és nem is igazságtalan: a mai líra sokkal inkább azt a szövegszerű és személytelen írásmódot szorgalmazza, amelytől Orbán – egy sok szerepből építkező új alanyiság és közvetettebb vallomásosság jegyében – még a kései verseiben is távolságot igyekezett tartani – teszi hozzá. Az irodalomtörténész szerint a „trükkös mesterverselőket” szívelte a legkevésbé Orbán Ottó, ahogy azt például kései kötetei, az 1995-ös Kocsmában méláz a vén kalóz vagy az 1999-es Lakik a házunkban egy költő mutatják.

Kabdebó úgy látja: Orbán Ottó azok közé a szerzők közé tartozik, akik a szöveg megszállottjai, és akik sajátos nyelvezetükben kiélezték az iróniát, az ellentmondásokat, így követve verseikben koruk emberének eszmélkedését. Kulcsár Szabó szerint az általa említett négyek közül Orbán volt a legbiztonságosabb formaművész, többek közt Allen Ginsberg remek fordítója, de neki köszönhetjük Kurt Vonnegut több regényének magyarítását is. – Azt is merném mondani, hogy a magyar líra hangnemeit Weöres óta senki nem volt képes saját versben olyan gazdagon megszólaltatni, mint Orbán Ottó – véli.

Kulcsár Szabó szerint viszont az újholdas tradíciót idéző képalkotás és vallomásosság „konzervatívabbnak” mutatja ma, mint amennyire „hagyományőrző.” A politikai lírát Orbán nem sokra tartotta, de a verseiben maga is hangot adott „olykor nem is indulatmentes közéleti érzületnek”. Például az 1992-es, A magyar népdalhoz című versben: „gyűlöljek csak aljas elvet, / ne a földet, ne a nyelvet.” Az irodalomtörténész úgy látja, a hatástörténet még nem mondta ki az utolsó szót: ez a költészet bizonyosan beszédesebb lesz majd, mint amennyire ma hallják a szavát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.