(Majdnem) mindent a diplomáciáról

Szűcs R. Gábor memoárja az „érett Kádár-kor” külügyes közegétől az uniós csatlakozás időszakáig.

Kósa András
2017. 12. 14. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritka műfaj Magyarországon a diplomatamemoár, főleg, ha őszinte, jó, olvasmányos stílusban megírt munkáról beszélünk. Szűcs R. Gáboré márpedig ebbe a kategóriába tartozik. Hiába változik a politika, és lesznek egyre inkább megismerhetők a színfalak mögött történtek, vagy nyilvánosak az egyes politikusok magánéletével kapcsolatos események, a diplomácia még a XXI. században is jórészt zárt, a laikus számára nehezen megközelíthető világ, amelybe csak erős szűrőn keresztül nyerhetünk betekintést. Ezért hatnak roppant érdekesnek azok az írások, amelyek ebbe a közegbe kalauzolnak el minket, még ha tudjuk is, hogy – a dolgok természetéből adódóan – a legőszintébb visszaemlékezés sem lehet teljes.

Szűcs Róbert Gábor még bőven a rendszerváltás előtt lett diplomata (pontosabban először kereskedelmi tanácsos), és a magyar uniós csatlakozás idején is aktív állományban volt. Dolgozott Jugoszláviában, Svédországban, Dániában, a régi külkereskedelmi, majd az „új” Külügyminisztérium állományában. A könyv eleje így remek korrajzot skiccel az „érett Kádár-kor” külügyes közegéről, amelyben a második világháború előtti időszak deklasszált, de megbízható („ha kimennek külföldre, haza is jönnek”) egykori tisztviselői dolgoznak, hiszen ők azok, akik több nyelven beszélnek. Mellettük feltünedeznek a pártvonalon vezető állásokba kerülő korábbi lakatosok, de hát tolmács útján mindent meg lehet oldani. Akad pár kakukktojás is, a pályakezdő szerző például, akinek meg is mondja a főnöke, hogy igazából csak zavarja a szépen kialakult status quót, de a minisztériumnak teljesítenie kellett a rá kiszabott „fiatalítási tervet”, a legjobb mégis az lenne, ha nem csinálna semmit. (Az érdekes innentől inkább az, hogy ebből a nemzedékből mégis sokan jutottak messzire, például az első magyar uniós biztos, majd külügyminiszter Balázs Péter.)

Aztán érdekes történetek következnek például arról, hogyan exportált a magyar külkereskedelmi minisztérium Svédországon keresztül cipőt Brezsnyevéknek egészen a magyar uniós csatlakozás időszakáig. A szerző élvezetesen meséli a vele megesett ügyeket, melyeknek a diplomácia természete szerint „jól fésülteknek” kellett lenniük egytől egyig, még ha belülről megélve néha egyáltalán nem is voltak azok. Akit érdekel ez a közeg, annak élvezetes olvasmány lesz a Jól fésült ügyek. 

Szűcs R. Gábor: Jól fésült ügyek – Avagy hogyan lettem diplomata? Athenaeum Könyvkiadó, Budapest, 2017. 3999 forint

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.