Nagyon fontos kitétel, hogy mindig a szövegben elhangzottak alapján próbáljuk meg eldönteni az állítások valóságtartalmát, és ne csak a háttérismereteinkre hagyatkozzunk az adott témával kapcsolatban, mert nagyon sokszor éppen ez a „beugratás”, mivel azt szeretnék mérni, megérti-e a vizsgázó az idegen nyelvű szöveget. Az állítások általában a szöveg tartalmi sorrendjét követik, a szöveghez kapcsolódó feladatokat még a hallgatás előtt elolvashatják a vizsgázók, így már ekkor lehetőségük van a szöveg „körülbelüli” tartalmának a feltérképezésére. Hosszabb és rövidebb állításoknál is tartsuk szem előtt azt az aranyszabályt, hogy ha a mondaton belül már egy mondatrész hamis (pl. helyszín, cselekvés, cselekvő személye stb.), akkor értelemszerűen az egész állítás is hamis. A jó megoldás természetesen nem szó szerint hangzik el, különben nem a nyelvismeretet mérné a feladat, tehát érdemes figyelnünk a szinonimákra, mivel hasonló értelmű szavakkal írják le az igaz állítást, mint amit a szövegben hallunk.
Szintén gyakori szövegtípus az interjú, ahol rendszerint a hozzá kapcsolódó A, B, C vagy A, B, C, D variációk közül kell a helyes választ kiválasztani. Ennél a feladattípusnál is érdemes figyelni a már sokszor emlegetett szinonimákra, a szövegben elhangzott kifejezések itt is szerepelhetnek a hamis állításokban, tehát ajánlatos a részletek mellett a szövegösszefüggésre is odafigyelni.
A beszédértés feladatok közül kevésbé népszerűek a kérdés-válasz feladatok, amelyeknél a vizsgázóknak már tippelni sincs lehetőségük. Az ilyen feladatok a szelektív szövegértést mérik, tehát bizonyos információkat kell kihallani a szövegből, amelyekre a kérdések vonatkoznak. Itt a válaszokban előforduló nyelvtani hibákért általában nem vonnak le pontot, viszont nagyon oda kell figyelni arra, hogy egyértelműen a kért információra vonatkozzon a válasz.
A folytatásban a beszédkészség nyelvvizsgához illetve a felkészüléshez adok tanácsokat.
A témával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen.
(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa.)