Az utazási biztosítás egyszeri díjas termék (fizetni előre, az utazás megkezdése előtt kell), amely külföldi utazás során váratlanul bekövetkező megbetegedésre, balesetre, poggyászkárra, valamint a biztosítási kötvényben meghatározott egyéb kockázatokra nyújt fedezetet. Az átlagos díj napi 300-900 forint körül mozog fejenként, de speciális igények és szolgáltatások esetén ennél több is lehet.
Utazás előtt érdemes végiggondolni, hogy milyen értékeket viszünk magunkkal, baj esetén milyen színvonalú egészségügyi ellátást várunk el, a célországban mekkorák a betegellátási, baleseti költségek, milyen potenciális balesetveszélynek leszünk kitéve (városlátogatás, vadvízi evezés), továbbá figyelembe kell venni életkorunkat és egészségi állapotunkat.
A tengerparti nyaralóhelyeken gyakoriak a különböző extrémsport-eszközök, melyeket bárki kipróbálhat. Ilyen például a siklóernyőzés, a jet-ski, a banán. A csúszdaparkok szintén nagy népszerűségnek örvendenek. Ezek használata még alapos körültekintés mellett is veszélyes lehet, s ha megvan a baj, egy külföldi kórházi kezelés számlája, illetve a betegszállítás és az egyéb szolgáltatások költségei akár több millió forintra rúghatnak. Sportrajongók normál utasbiztosításuk mellé kiegészítő sportbiztosítást is köthetnek, amely fedezetet nyújthat vadvízi evezés, búvárkodás, síelés és más sporttevékenység közben bekövetkezett baleset esetén.
Nagyon lényeges, hogy milyen eseményeket zár ki a biztosító az adott módozat esetében a biztosított kockázatok köréből. Jó tudnunk azt is, milyen iratokat (baleseti jegyzőkönyv, költségeket igazoló számlák, orvosi igazolás stb.) kell benyújtani a biztosítótársasághoz, mert ezek utólagos pótlása mindig nehézkes, ezért feltétlenül olvassuk el a biztosítási feltételeket. Kiutazáskor győződjünk meg arról, hogy valamennyi szükséges információ birtokában vagyunk. Ne felejtsük el magunkkal vinni a biztosítási kötvényt, az egyéb igazoló okmányokat. A megfelelő biztosítás kiválasztásánál fontos szempont lehet, hogy a biztosító megelőlegezi-e a felmerült költségeket vagy csak utólag téríti.
Ma már az utasbiztosítások általánosan kínált szolgáltatásává vált az asszisztencia, melynek igénybevételét nemritkán kötelezően előírják a szerződések. Ennek lényege, hogy a bajba került ügyfél elsőként a biztosító által megadott – legtöbb esetben magyar nyelvű, éjjel-nappal elérhető – ügyfélszolgálatot hívja fel (a számot érdemes előre beírni a telefonunkba). Az ügyfélszolgálat informálja a biztosítottat további teendőiről, lehetőségeiről, a megkötött utasbiztosítási szerződés feltételei szerint gondoskodik ellátásáról, például mentőt küld, tolmácsol stb.
A Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek, akik Magyarországon vagy az Európai Gazdasági Térség (EGT) más tagállamában rendelkeznek állandó lakóhellyel, egy másik tagállamban vagy szerződő államban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetnek igénybe bizonyos – orvosilag szükséges – egészségügyi szolgáltatásokat. Ez ellátásokra való jogosultság az európai egészségbiztosítási kártyával igazolható. E kártya az átmeneti jelleggel egy másik EGT-tagországban tartózkodó személy számára az orvosilag szükséges ellátások igénybevételére jogosít. A kártyát az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv adja ki kérelemre a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek részére.
Fontos: az európai egészségbiztosítási kártya nem helyettesíti az utazási biztosítást. Kizárólag az adott EU-s tagállam polgárai számára is ingyenesen elérhető, többnyire alapellátások igénybevételét teszi lehetővé.
További információk az európai egészségbiztosítási kártyáról ide kattintva érhetők el.
A lehetséges kockázatokat és az alacsonynak mondható biztosítási díjakat is mérlegre téve egyértelmű, hogy nem érdemes biztosítás nélkül útnak indulni. A szerződést bankfiókokban, határ menti benzinkutaknál, pénzváltó irodákban, közlekedési vállalatok nemzetközi jegyirodáiban és interneten is meg lehet kötni. Aki többet szeretne megtudni, érdeklődhet az utazási irodáknál, a biztosítóknál vagy tanácsadó irodáinkban is.
A bejegyzés elkészítéséhez a PSZÁF témában fellelhető tájékoztatója szolgált alapul.