Engedély nélküli fotók a gyerekemről az interneten – a megoldás

A láthatási engedéllyel rendelkező nagyszülők készítettek fényképeket és feltöltötték egy közösségi oldalra

dr. Ócsai József
2014. 05. 06. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kiskorú gyermekemet a nagyszülő nemrég elvihette magához a saját otthonába egy napra. Ennek előzménye, hogy a nagyszülő a gyámügyön bejelentést tett, nagyszülői láthatást kérve, mivel egy ideje nem tartottuk a kapcsolatot. Itt meg tudtunk egyezni szóban, így az eljárást megszüntették, bár a nagyszülő megfenyegetett, ha nem láthatja a gyermeket, a feljelentést újra megteszi.

A megbeszélt időpontban el is vitte a gyermeket. Később fényképeket készített a kiskorú fiamról, mert születésnapja volt, és ezeket a képeket közzé is tette egy közösségi oldalon. A gyermek is látta a képeket, azóta szégyelli magát az osztálytársai, ismerőseink előtt. Sem én, sem a gyermekem édesapja – aki külföldön él – nem egyeztünk bele, hogy a gyermekről képeket készítsen, és azokat nyilvánosságra is hozza egy közösségi oldalon.

Mi tudatosan nem csináltunk a gyermeknek ezen az oldalon saját profilt, mert nem tartjuk helyesnek, ha egy kiskorú itt regisztrálva van.

Hova, kihez tudok fordulni panaszommal, mivel a nagyszülő ezzel megszegte a gyermekem személyiségi jogait és nem szeretnénk, ha ezek a képek a közösségi oldalon szerepelnének? Nem a láthatás jogát akarjuk elvenni tőle. Viszont mi erre engedélyt nem adtunk, és félő, hogy a továbbiakban is kerülnek majd fel az internetre hasonló képek a gyermekről.”

2014. 04. 15.

Természetesen a személyiségi jogok a kiskorú gyermeket is megilletik, amelybe beletartozik a képmás elkészítéséhez és felhasználásához való jogosultság is.

A közösségi oldalon való közzététel nyilvánosságra hozatalnak minősül, amely a gyermek (14. életéve betöltését megelőzően a törvényes képviselője) hozzájárulása nélkül a személyiségi jogainak a megsértését jelenti. A személyiségi jogok megsértése esetén a polgári törvénykönyv részletesen meghatározza, hogy a sértett fél milyen szankciókat érvényesíthet – a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítása, a jogsértés abbahagyása és eltiltás a további jogsértéstől, a megfelelő elégtétel adása –, amelyet a fél a bíróság előtt jogosult érvényesíteni.

A személyiségi jogok védelme érdekében a sértett fél és a korlátozottan cselekvőképes – azaz a 14. életévét már betöltött – kiskorú személyesen jogosult fellépni. A 14 év alatti gyermek képviseletében pedig a törvényes képviselője jogosult fellépni. Ami a jelen helyzetet illeti, először érdemes bejelentést tenni a gyámhatósághoz azzal, hogy hívják fel a nagyszülőket arra, hogy a személyiségi jogokat sértő magatartásuk akár a nagyszülői láthatás megvonásával is járhat.

Ez minden valószínűség szerint eredményesebb lehet, mint egy bírósági eljárás lefolytatása, de ha ez mégsem járna eredménnyel, a tényleges bírósági – jogsértéstől eltiltó – ítélet már minden valószínűség szerint elegendő visszatartó erőt jelent majd.

A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.

A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.

ügyvéd
www.onlinejogsebesz.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.