Bécs ünnepel és gyászol május 8-án

Bécs főpolgármestere szerint szégyen a városnak, hogy egyesek gyászolni akarnak a náci Németország legyőzése napján. Az egykori felszabadítók számos nő megerőszakolásával is gondoskodtak arról, hogy az osztrákok ne csupán kedvező emlékeket őrizzenek róluk.

MTI
2002. 05. 05. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobboldali, részben szélsőjobboldalinak tekintett osztrák bajtársi szövetségek a náci Németország kapitulációjának napján, május 8-án a bécsi Hősök terén gyásznapot szándékoznak tartani, ami ellen több baloldali szervezet tiltakozni akar.

A rendőrség a jelek szerint átvágja a gordiuszi csomót: egy orvos-kongresszusra hivatkozva semmilyen tüntetést nem engedélyez a helyszínen. A bajtársi szövetségek 1996 óta rendszeresen nagygyűlést tartanak ezen a napon az Ismeretlen Katona kriptája elnevezésű katonai kápolnánál, de idén a baloldal követelte, hogy tiltsák be a megmozdulást, amelynek szónoka a koalíciós jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egyik politikusa lenne. Michael Häupl, Bécs főpolgármestere leszögezte: szégyen a városnak, hogy egyesek gyászolni akarnak a náci Németország legyőzése napján, s az Osztrák Szociáldemokrata Párt örömünnepeket tart városszerte. Tiltakoztak az osztrák antifasiszta szervezetek és más baloldali tömörülések is.

A rendőrség – amely végleges döntését kedden teszi közzé – már jelezte, hogy 8-án, szerdán nem engedélyez semmiféle tüntetést a Hősök terén, mivel az onnan (is) nyíló Hofburgban aznap fontos orvoskongresszus lesz. A rendőrök jól emlékeznek a Wehrmacht-kiállítás elleni, április 13-i jobboldali tüntetésre, amelynek résztvevői „Sieg Heil!” kiáltásokkal vonultak végig a belvároson, s amelynek kapcsán összetűzések is voltak a szintén kivonuló baloldallal.

A Magyarországon és a szovjet befolyási övezetben korábban győzelem napjaként számon tartott ünnepen a világ a náci Németország kapitulációjára emlékezik. Ausztriában ezt a felszabadulás napjának nevezik, s a történészek a napokban arra mutattak rá sokadszor, hogy e napon valóban a felszabadulást kell ünnepelni még akkor is, ha az egykori felszabadítók az ipari berendezések elszállításával, számos nő megerőszakolásával és sok mással gondoskodtak arról, hogy az osztrákok ne csupán kedvező emlékeket őrizzenek róluk.

A jó ideje jobboldalinak, és részben szélsőjobboldalinak számító bajtársi szövetségek – korábban „verekedő kötelékek” – zömmel diákokat tömörítenek katonás jelleggel, s eredetük a 19. század elejére nyúlik vissza, amikor a mindenfajta diktatúra ellen fellépő, szabad szellemű német diákok fegyverrel mentek harcba a napóleoni elnyomás ellen.

Az osztrák belpolitikában e napokban heves vita zajlik arról, hogy a kormánypártok kezdeményezésére betiltsák-e a maszkok viselését a tüntetéseken. Az inkább a baloldali tüntetőknél bevett szokás tilalmának megsértőire a koalíciós jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt egy évig terjedő börtönt követelt, míg koalíciós partnere, az Osztrák Néppárt hangsúlyozta, hogy az új jogszabállyal szabálysértéssé válik az álarc viselése, amely így nem esik a Btk. hatálya alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.