„Prágai és brüsszeli cinizmus”

Ahogy közeledik az EU-belépés időpontja, megkeményedik a cseh álláspont mindazokban a kérdésekben, amelyek a háború utáni rend kialakításával kapcsolatosak. És mennél merevebben képviseli álláspontját a cseh kormány, annál nagyobb megértésre talál Brüsszelben - írja a FAZ prágai tudósítója a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos cseh és uniós álláspontról.

MTI
2002. 07. 23. 10:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Prágai és brüsszeli cinizmus című vezércikkével a Frankfurter Allgemeine Zeitung kedden éles kirohanást intézett a Benes-dekrétumok kapcsán Csehország és az Európai Unió ellen. Karl-Peter Schwarz, a német konzervatív újság prágai tudósítója a szemére vetette a prágai kormánynak, hogy búcsút mondott az 1997-ben aláírt német-cseh megbékélési nyilatkozat szellemének és betűjének. Ebben ráadásul partnerre talál az Európai Bizottságban.

„Mennél inkább közeledik az EU-belépés időpontja, annál jobban megkeményedik a cseh álláspont mindazokban a kérdésekben, amelyek az úgynevezett háború utáni (európai) rend kialakításával kapcsolatosak. És mennél merevebben képviseli álláspontját a cseh kormány, annál nagyobb megértésre talál Brüsszelben. Verheugen EU-biztos a magáévá tette Prága csaknem minden érvét, köztük olyanokat is, amelyek ellentétesek a német-cseh nyilatkozat kitételeivel” – írta Schwarz.

A Benes-dekrétumok közül, amelyeket az „emberi jogok törvényesített megsértésének” minősít, külön kiemelte az 1946. május 18-án kelt 115. számú törvényt. Ez büntetlenséget szavatolt a német megszállók és cinkosaik ellen 1938. szeptember 30. (a müncheni egyezmény aláírásának napja) és 1945. október 28. között történt bűncselekmények elkövetőinek, ha tettük Csehszlovákia szabadságának visszanyerését vagy a megszállók cselekedeteinek jogos megtorlását szolgálta. „Ezek a tettek akkor sem jogellenesek, ha egyébként a hatályos előírások értelmében büntetendőek lettek volna” – idézte a cikkíró a cseh törvényt.

Mint írta, ez egyértelmű menlevél volt a kitelepítettek sérelmére elkövetett gyilkosságok tettesei számára. „A nevezett törvény de facto kizárta az állam feladatai közül a németek és magyarok életének és testi épségének a védelmét, szabad kezet adva a gyilkosoknak, megkímélve őket nemcsak az elítéléstől, de még a büntetőeljárás megkezdésétől is.”

A nevezett német-cseh nyilatkozatban Prága még sajnálkozását fejezte ki a 115. számú törvény által szentesített „túlkapások” és az elkövetők megbüntetésének elmaradása miatt. Öt évvel később viszont az EU keleti bővítéséért felelős biztos, Günter Verheugen kijelenti – Prága legnagyobb örömére -, hogy a fenti törvényben „egyértelműen nem azon bűncselekmények büntetlenségéről van szó, amelyeket a kitelepítéssel összefüggésben németek terhére követtek el”.

A német EU-biztos nézete szerint a törvény az (antifasiszta) ellenállók jogi védelmét szolgálta, továbbá jogbiztonságot szavatolt „mindazoknak, akik a háború után átmeneti jelleggel rendészeti funkciót töltöttek be”. „Ezekből a szavakból ugyanaz a cinizmus árad, mint a németek és magyarok elleni csehszlovák terrornak olyan politikává történő átmagyarázásából, amelynek állítólagos célja a béke szavatolása és a demokrácia helyreállítása volt” – írta a FAZ vezércikkének szerzője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.