Jugoszlávia végleg a múlté

Belgrádban kedden a jugoszláv szövetségi parlament két háza szavazás útján hivatalosan is véget vetett Jugoszláviának mint állami egységnek. Hetvennégy év történelem zárult le a Jugoszlávia név megszűnésével, amelynek fontossága több mint jelképes.

MNO
2003. 02. 04. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőház után a jugoszláv parlament alsóháza is elfogadta kedden a majdani közös szerb-montenegrói államközösség alkotmányos alapokmányát és az alaptörvény végrehajtásáról szóló törvényt, amivel jogilag megszűnt a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság. A helyébe lépő új állam a Szerbia és Montenegró nevet kapja, a két köztársaság alkotta államközösség 1918 óta eredeztethető történelmében ez lesz immár a hetedik névváltoztatás.

Az 1917-ben kikiáltott Szerb-Horvát-Szlovén Királyi Államot 1921-től váltotta fel a királyság, amely 1929. október 3-ától viselte a Jugoszláv Királyság nevet. 1943. november 29-én Jugoszlávia Népfelszabadító Antifasiszta Tanácsa hat föderális egységre – Szerbiára, Horvátországra, Szlovéniára, Macedóniára, Montenegróra, illetve Bosznia és Hercegovinára – osztotta az államot, amelyet két év múltán a Jugoszláv Demokratikus Szövetség, majd a Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság név váltott fel.

1963-tól új alkotmányt fogadtak el, amely Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságra (JSZSZK) változtatta az ország nevét. 1991-től Szlovénia, Horvátország, Bosznia és Macedónia parlamentje is kinyilvánította a köztársaság függetlenségét. Egy év múlva a JSZSZK parlamentje új alkotmányt fogadott el, amivel kikiáltották a két tagköztársaságból – Szerbiából és Montenegróból – álló Jugoszláv Szövetségi Köztársaságot.
2002. március 14-én – Belgrádban a szerb, a montenegrói és a jugoszláv vezetés aláírta az úgynevezett belgrádi megállapodást, amely körvonalazta a szerb-montenegrói államjogi kapcsolatok átalakítását, illetve azt, hogy Szerbia és Montenegrónak fogják hívni a két tagköztársaság új államközösségét.

A mai döntést követően a térképeken Jugoszlávia nevét ezentúl „Szerbia és Montenegró” megnevezés váltja fel – jelezvén, hogy a most már sokkal lazább szövetségben a régi titói Jugoszláviának csak két tagja maradt meg, valószínűleg csak néhány évre. A szerb és a montenegrói parlament már korábban jóváhagyását adta a változáshoz.

Jugoszlávia lakosságga ezzel egyik napról a másikra egy új országban találja magát. Nem lesz ez könnyű. Először is: kell majd egy új nemzeti lobogó is. A piros-fehér-kék trikolórt várhatóan hamarosan egy négysávos zászló fogja felváltani.

A Jugoszlávia átrajzolását célzó megállapodás valójában elég laza. Sürgetésének valódi motivációja az volt, hogy elejét vegyék egy újabb kísérletnek, amely a balkáni határok további módosítását célozná. Különösen érvényes ez Koszovóra, amely a jog szerint Szerbia része, a gyakorlatban azonban nemzetközi protektorátus alatt áll, és ahol még mindig sok albán nemzetiségi keresi a függetlenség lehetőségét.

Koszovó ENSZ kormányzója úgy véli, először fel kell állítani a jogrendszert és annak intézményeit, mielőtt nekilátnának annak a fogós kérdésnek a megválaszolásához, hogy Koszovó továbbra is Szerbia része maradjon-e, vagy váljon el. Mások közben már előre gondolkodnak és a felbontás esélyét fontolgatják.

A szerb kormány „Koszovó-koordinátora” szerint Belgrádnak legalább a tartomány északi részét meg kellene tartania, ahol főként szerbek élnek. Ennek azonban Boszniára lehetne hatása, ahol a boszniai szerbek szívesebben egyesülnének Szerbiával még akkor is, ha ez gyengítené az amúgy sem túl erős egyesült boszniai államot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.