Prágai kárpótlás

Immár megfellebbezhetetlen bírósági döntés alapján a cseh államnak vissza kell adnia egy szudétanémet család örökösének az opocnói kastélyt, amelyet a II. világháború után a Benes-dekrétumok alapján koboztak el az akkori csehszlovák hatóságok.

Magyar Nemzet
2004. 01. 08. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prágai sajtó szerint a legfelsőbb bíróság elutasította a pardubicei műemlékvédelmi hivatal beadványát, amely a Hradec Králové-i (Kelet-Csehország) megyei bíróság 2003 májusában hozott döntésének felülvizsgálatát kérte. A Brünnben székelő testület még decemberben, zárt ülésen meghozott döntésével – amelyről csak most tájékoztatott a Právo és a Haló Noviny című cseh lap – a majdnem tíz éve húzódó bonyolult kárpótlási ügy véglegesen lezárult. A kommunista Haló Noviny szerint a legfelsőbb bíróság döntése „legalábbis érdekesnek vagy furcsának” minősíthető. A lap rámutat: a bírósági döntés ugyanazon a napon született meg zárt ajtók mögött, amelyen a belügyminisztérium érvénytelennek minősítette a prágai belvárosi hivatal 1992. december 3-án hozott határozatát arról, hogy a szudétanémet család érintett tagja a II. világháború idején is csehszlovák állampolgár volt. A baloldali Právo megjegyzi: a belügyminisztérium döntése még nem lépett érvénybe, s a jogászok szerint nehéz megítélni, hogy még befolyásolhatná-e a kárpótlási ügyet. Milos Hlosek, a pardubicei műemlékvédelmi hivatal jogi képviselője szerint a legfelsőbb bíróság döntését már csak az alkotmánybíróság változtathatná meg.

Az elmúlt évek folyamán több, egymással ellentétes bírósági döntés született ebben a sokat vitatott és nagy figyelemmel kísért perben. A perújrafelvétel során 2002-ben egy járási bíróság döntött úgy, hogy a vadászkastélyt is vissza kell adni a Colloredo-Mansfeld családnak. Pavel Dostál kultuszminiszter akkor a döntést azonnal a Benes-dekrétumok felülvizsgálatának minősítette, míg a műemlékvédelmi intézet fellebbezett. Ezt a megyei bíróság májusban elutasította. Vlastimil Nedomlel ügyvéd, aki a perben a Colloredo-Mansfeld családot képviselte, igazságosnak minősítette az ítéletet. Kijelentette, hogy Josef Colloredo-Mansfeld bizonyíthatóan antifasiszta volt, vagyonának háború utáni elkobzása igazságtalan volt, s csupán nemzetisége alapján történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.