A három hónapig tartó kihallgatásokat követően a párizsi büntetőtörvényszék előtt tegnap vette kezdetét a Mitterrand-korszak legnagyobb port felverő ügyének tárgyalása. A lehallgatási botrány húsz év elteltével kerül az igazságszolgáltatás elé. Több mint 50 személyt hallgatott meg és hangszalagok ezreit tanulmányozta az igazságügyi testület az eddigi vizsgálatok során – írja a Le Figaro, hozzátéve: a legkényesebb felvételeket azonnal továbbították a jelenlegi köztársasági elnök hivatalának.
Ezt a korszakot annak meghatározó figurája, a Franciaországban miniszterelnökként, majd kétszer újraválasztott köztársasági elnökként több mint másfél évtizedig megkerülhetetlen politikai vezető, Francois Mitterrand fémjelzi. A baloldali politikushoz kapcsolódó korszak sokáig eltusolt ügyei többnyire csak az elmúlt években láttak napvilágot.
A köztársasági elnöki palotához tartozó antiterrorista egységet 1982-ben hozták létre, egy Párizs szívében elkövetett merénylet után. A törvénytelenségek akkor kezdődtek, amikor Christian Prouteau, a csendőrség beavatkozó egységének volt vezetője került a fegyveres testület élére. Prouteau rövidesen maga mellé vette a csendőrségtől Paul Barrilt, akinek emberei Vincennes-ben letartóztattak három ír állampolgárt. Mary Reid, Stephen King és Michael Plunkett „ír nacionalista” csoportjára fegyveres szervezkedésért sújtott le az antiterrorista egység. Csakhogy a mintegy tíz éven keresztül húzódó bírósági processzus során kiderült: a látványos rajtaütés során lefoglalt fegyvereket Barril irányításával a terrorelhárító csoport csempészte az írek lakására. Az ügy a 90-es évek elejére lelepleződött, ám a lehallgatásokról még akkor sem értesült a francia közvélemény.
Ugyanis nem csak az ír vádlottakat védő Antoine Comte állt a titkosszolgálati módszereket gátlástalanul és rendre törvénytelenül alkalmazó fegyveres sejt érdeklődésének homlokterében. Ahelyett, hogy a terroristákat hajszolták volna, az „Elysée tűzoltói” inkább arra törekedtek, hogy eltusolják a rezsim tekintélyét fenyegető botrányokat – fogalmaz a Le Figaro. Az „elnök biztonsága” érdekében vagy a „fegyvercsempészési ügyek” folklorikus kódszavával több mint 3000 beszélgetést hallgattak le titkosszolgálati módszerekkel – fogalmaz a francia lap. A lehallgatási botránnyal foglalkozó ügyészek egyike kifejtette: „Olyan ez, mintha a dinoszauruszok korába tenne időutazást az ember”.
Mint utólag kiderült, lapkiadók, újságírók, kiadó-vezetők, ügyvédek, politikusok szerepeltek a lehallgatott személyek listáján. Mint kiderült, nemcsak a Le Monde jelenlegi főszerkesztőjére terjedt ki a figyelem. Amikor egy ismert író pamfletben kívánta felfedni Mitterrand házasságon kívül született leánya, Mazarine létezését, a szervezet megkereste a Le Figaro által törékeny jellemnek leírt Jean-Edern Halliert. Miután felajánlották neki, hogy az Elysée rendezi adótartozását, Hallier már nem látta olyan fontosnak az igazság kiderítését.
A lehallgatási botrány története nem tegnap kezdődött: 1997-ben Yvelines-ben egy garázsból kerültek elő Christian Prouteau archív anyagai számos hangfelvétellel és dokumentummal. Mégis újabb hét évig tartott, mire sor kerülhetett az első bírósági meghallgatásokra. A Le Figaro jelzi: valószínűleg jóval kevesebb dokumentum lát napvilágot valaha is Francois Mitterrand utolsó korszakáról; az elnök szó szerint a sírba vitte második mandátumának titkait.

Sulyok Tamás is részt vesz Ferenc pápa temetésén