Meggyilkolták kedden Amszterdamban a publicistaként és íróként is közismert Theo van Gogh filmrendezőt, több vitatott film alkotóját, aki utolsó művét az iszlámról készítette – jelenti az AFP. A gyilkosság feltételezhető elkövetőjét, egy marokkói útlevéllel is rendelkező, holland állampolgárságú arab férfit rendőri források szerint tűzharcban elfogták. A támadó is megsérült: jelenleg kórházban van, rendőri felügyelet alatt.
Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök felkérte az ország közvéleményét: senki ne vonjon le elhamarkodott konklúziókat a történtekből. Közleményében a kormányfő tisztelgett a „szólásszabadság bajnokának” emléke előtt. Elfogadhatatlan, hogy a kifejezés szabadsága brutális gyilkosságok oka legyen – tette hozzá.
A BBC szemtanúkra hivatkozva közli: a rendező éppen biciklizett, amikor egy hagyományos marokkói ruhába öltözött fiatalember támadt rá. Rendőri források szerint Theo van Goghra először késsel támadt a merénylő, majd miután összeszurkálta, majd lelőtte áldozatát Amszterdam keleti részén. A rendőrséggel vívott tűzharcban még egy ember megsérült.
A 47 éves Theo van Gogh éppen befejezte a 2002-ben, választási győzelme előtt megölt radikális jobboldali pártvezető, Pim Fortuyn meggyilkolásáról szóló filmjét. Fortuyn következetesen ellenezte a bevándorlást és szintén szembekerült iszlám körökkel.
A rendező mögött igen termékeny pálya állt: mintegy húsz filmet rendezett és három könyvet írt. A festő Vincent van Gogh testvére, Theo leszármazottja volt. Szintén 2004-ben készítette el a rendező „Alávetés” című filmjét a Koránról és a nők alávetettségéről. A mű egy szomáliai származású liberális képviselőnő, Ayaan Hirsi Ali forgatókönyvére épült.
A film felhördülést váltott ki hollandiai mozlim körökben. Egyik jelenetében egy filmszínésznő egyébként is korbácsnyomok borította testén Korán-idézetek láthatóak. A film főhősét többször bántalmazza férje, nagybátyja pedig megerőszakolja.
Theo van Gogh, aki a holland szellemi közélet aktív résztvevője volt a liberális lapokban írt cikkeivel és saját internetes oldalán indított vitáival, a film megrendezése után számos fenyegetést kapott, így rendőri védelemben is részesült. Egy kollegája a BBC-nek elmondta: a rendező soha nem vette komolyan ezeket a figyelmeztetéseket.
Halálosan megfenyegették a képviselőnőt is, akit szintén rendőri védelem alá helyeztek. Ayaan Hirsi az iszlám világának ismert kritikusa.
Hollandiában, ahol nagy népszerűségnek örvendenek, s több alkalommal helyi és parlamenti választásokat is nyert egy nyíltan bevándorlásellenes radikális jobboldali párt, a mozlim kisebbség a lakosság 5,5 százalékát adja.
Az újabb gyilkosság – azután, hogy szinte még el sem ültek a Fortuyn elleni merénylet hullámai – feltehetőleg ismét felszínre hozza a holland társadalmat megosztó belső ellentéteket. Beatrix holland királynő egyelőre nem adott ki hosszabb nyilatkozatot, ám hírügynökségek közölték: az ország első emberét lesújtották a történtek.

Most már a húsvétnak is van egy Grincse