Brutálisan meggyilkolták az iszlám világát vitató rendezőt

A rendező éppen biciklizett, amikor egy hagyományos marokkói ruhába öltözött fiatalember támadt rá. Rendőri források szerint Theo van Goghra először késsel támadt a merénylő, majd miután összeszurkálta, lelőtte áldozatát.

2004. 11. 02. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meggyilkolták kedden Amszterdamban a publicistaként és íróként is közismert Theo van Gogh filmrendezőt, több vitatott film alkotóját, aki utolsó művét az iszlámról készítette – jelenti az AFP. A gyilkosság feltételezhető elkövetőjét, egy marokkói útlevéllel is rendelkező, holland állampolgárságú arab férfit rendőri források szerint tűzharcban elfogták. A támadó is megsérült: jelenleg kórházban van, rendőri felügyelet alatt.

Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök felkérte az ország közvéleményét: senki ne vonjon le elhamarkodott konklúziókat a történtekből. Közleményében a kormányfő tisztelgett a „szólásszabadság bajnokának” emléke előtt. Elfogadhatatlan, hogy a kifejezés szabadsága brutális gyilkosságok oka legyen – tette hozzá.

A BBC szemtanúkra hivatkozva közli: a rendező éppen biciklizett, amikor egy hagyományos marokkói ruhába öltözött fiatalember támadt rá. Rendőri források szerint Theo van Goghra először késsel támadt a merénylő, majd miután összeszurkálta, majd lelőtte áldozatát Amszterdam keleti részén. A rendőrséggel vívott tűzharcban még egy ember megsérült.

A 47 éves Theo van Gogh éppen befejezte a 2002-ben, választási győzelme előtt megölt radikális jobboldali pártvezető, Pim Fortuyn meggyilkolásáról szóló filmjét. Fortuyn következetesen ellenezte a bevándorlást és szintén szembekerült iszlám körökkel.

A rendező mögött igen termékeny pálya állt: mintegy húsz filmet rendezett és három könyvet írt. A festő Vincent van Gogh testvére, Theo leszármazottja volt. Szintén 2004-ben készítette el a rendező „Alávetés” című filmjét a Koránról és a nők alávetettségéről. A mű egy szomáliai származású liberális képviselőnő, Ayaan Hirsi Ali forgatókönyvére épült.

A film felhördülést váltott ki hollandiai mozlim körökben. Egyik jelenetében egy filmszínésznő egyébként is korbácsnyomok borította testén Korán-idézetek láthatóak. A film főhősét többször bántalmazza férje, nagybátyja pedig megerőszakolja.

Theo van Gogh, aki a holland szellemi közélet aktív résztvevője volt a liberális lapokban írt cikkeivel és saját internetes oldalán indított vitáival, a film megrendezése után számos fenyegetést kapott, így rendőri védelemben is részesült. Egy kollegája a BBC-nek elmondta: a rendező soha nem vette komolyan ezeket a figyelmeztetéseket.

Halálosan megfenyegették a képviselőnőt is, akit szintén rendőri védelem alá helyeztek. Ayaan Hirsi az iszlám világának ismert kritikusa.

Hollandiában, ahol nagy népszerűségnek örvendenek, s több alkalommal helyi és parlamenti választásokat is nyert egy nyíltan bevándorlásellenes radikális jobboldali párt, a mozlim kisebbség a lakosság 5,5 százalékát adja.

Az újabb gyilkosság – azután, hogy szinte még el sem ültek a Fortuyn elleni merénylet hullámai – feltehetőleg ismét felszínre hozza a holland társadalmat megosztó belső ellentéteket. Beatrix holland királynő egyelőre nem adott ki hosszabb nyilatkozatot, ám hírügynökségek közölték: az ország első emberét lesújtották a történtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.