Fegyverembargó Elefántcsontpart ellen

Az ENSZ mára virradóra fegyverembargót léptetett életbe Elefántcsontpart ellen, ám elemzők szerint ez az intézkedés kevésnek bizonyulhat a kialakult helyzetben. Folyamatos a külföldiek evakuálása: a napokban 6000 francia érkezett haza a belháborúba sodródott országból.

2004. 11. 16. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Elefántcsontpart legfőbb exporttermékét képező kakaószállítmányok leálltak a villongások kitörése óta. A legnagyobb kikötők, Abidjan és San Pedro forgalma szünetel – jelenti az RFI nemzetközi francia rádióállomás. A legutolsó, még a helyszínen tartózkodó európai cégek képviselői reménykednek ugyan, hogy a hajók belátható időn belül elhagyják a kikötőket. Az országnak felbecsülhetetlen károkat okoz, hogy leállt fő iparága.

A nemzetközi közösség nem bízik a két hete kitört zavargások gyors rendezésében: az ENSZ Biztonsági Tanácsa a keddre virradó éjjelen fegyverembargót léptetett életbe Elefántcsontparttal szemben. Michel Barnier francia külügyminiszter hétfőn „rendkívül aggasztónak” nevezte az afrikai országban kialakult helyzetet. Elmondta: Elefántcsontpartról a napokban 6000 francia állampolgár tért haza.

Franciaország kulcsszerepet játszik a közép-afrikai országban kialakult válságban: francia és ENSZ-békefenntartó katonákat ért egy tisztázatlan körülmények között bekövetkezett bombatámadás, melyre válaszul a francia hadsereg az ország több harci gépét lelőtte, és elfoglalta Elefántcsontpart repülőtereit. Az országszerte kiterjedt zavargások azután kezdődtek, hogy francia katonák – Párizs szerint önvédelemből – sortüzet adtak le a tömegre Abidjanban. A helyzetet súlyosbítja, hogy az ország közepét lázadók tartják kézben.

Szkeptikusan nyilatkozott az országgal szemben életbe léptetett ENSZ-fegyverembargó hatásairól Claudio Gramizzi, a GRIP francia biztonságpolitikai intézet kutatója. Kifejtette: nem a fegyverek, hanem a politika szintjén vár megoldásra az elefántcsontparti konfliktus. Figyelmeztetett: a térségben elhelyezkedő Sierra Leone és Libéria példája is arra int, hogy egy bármilyen hatékony fegyverembargó sem akadályozhatja meg a fegyverek más hadianyagok kereskedelmét. Nem beszélve arról, hogy Elefántcsontparton máris rengeteg fegyver van mind a szembenálló felek, mind a lakosság kezében. A legfontosabb intézkedés tehát a civil lakosság védelme, a szembenálló felek lefegyverzése és a félkatonai csoportok mozgásának, további operatív részvételének megakadályozása. Ez persze jóval nehezebb feladatokat róna a nemzetközi közösségre – tette hozzá a kutató.

Mindeközben folyamatosan evakuálják a külföldi, főleg francia és kanadai állampolgárságú személyeket Elefántcsontpartról – jelenti a BBC. Az ország északi részét ellenőrző, újabban Új Erők néven működő fegyveres felkelők üdvözölték az ENSZ-fegyverembargót. Elmondták: az embargót már a kormányerőkkel kötött 2003 januári békeszerződés után életbe kellett volna léptetni. Ugyanakkor a kormány részéről jelezték: az embargó miatt a kormányerők nem képesek „megvédeni Elefántcsontpartot” a lázadóktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.