Sápadt múlt: baloldali fasiszták voltak a ’68-asok?

A hatvannyolcasok éppen a fasizmus totalitárius értékeit testesítették meg – írja Sophie Dannenberg német írónő, aki a regényében végleg leszámol a neomarxista fiatalok lázadásának mítoszával, és a Der Spiegelnek nyilatkozva rámutat az értékrombolás társadalmi következményeire is.

2004. 11. 19. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A forradalom sápadt szíve című új regényének megjelenése okán a Der Spiegel című német hírmagazin interjút készített a 33 esztendős Sophie Dannenberg írónővel. Dannenberg az írónő álneve, a beszélgetésben a valódit nem volt hajlandó elárulni, de cáfolta azt a pletykát, hogy kormányzati helyzetben lévő politikus gyermeke lenne. A Sohasem hittem, hogy a hatvannyolcasok antifasiszták voltak című beszélgetésben az írónő, aki maga is ebből a miliőből származik, leszámol e generáció mítoszaival.

Dannenberg eredetileg nem a hatvannyolcas generációról kívánt regényt írni. Az alapötletet egy családtörténet szolgáltatta, melynek központi kérdése az Istenbe vetett hit elvesztése volt. E nyomon elindulva, e jelenség politikai következményeinek vizsgálata során kezdett el a hatvannyolcas generáció szerepéről gondolkodni és e kérdéskörben kutatni.

Valóban e könyvben néha túlzásokat és kliséket használok – nyilatkozza Dannenberg. Ez nem utolsó sorban abból fakad, hogy a hatvannyolcasok önképe meglepően merev és klisészerű. Engem is meglepett, hogy regényemben elég volt két-három tulajdonság ezeknek a személyeknek a leírásához, ez már igen sokat elárul e csoport konformizmusáról. Ami pedig a szatírát illeti, az már a felvilágosodás óta irodalmi eszköznek számított – teszi hozzá.

A hatvannyolcasok nagyok voltak az intézmények és értékek lerombolásában. A német egyetemek, a család szétverése, a teljesítmény elvének rombolása, a jó modor és értelmes viselkedés nevetségessé tétele jórészt az ő lelkükön szárad – emlékeztet a könyv. (Napjainkban a nyugat-európai politikai baloldali és liberális politikai elit, illetve az ilyen beállítottságú sajtóorgánumok vezetőinek túlnyomó többsége a ’68-as generáció sarjaiból kerül ki – a szerk.)

Napjainkban a berlini Grips Színházban rendszeresen szenvedélyes előadások láthatóak, melyek a családi hierarchiák és a tisztelet megsemmisítése mellett érvelnek. Richard Sennett Menetrend 17 című művében részletesen leírja, miként kell szisztematikusan szétverni a szülők és gyermekek között kapcsolatot, mert ellenkező esetben a gyerekek állítólag tekintélyelvű személyiségek lesznek. Amit a hatvannyolcasok anno ideológiailag legitimáltak, az a társadalomban megvalósult, de nem mint utópia, hanem mint a teljes elsivárosodás.

Kulcsos gyermekek, gyermeküket egyedül nevelő nők, kusza családok és az oktatás hihetetlen lepusztulása – summázza a Der Spiegel a neomarxista reformok eredményeit. A hatvannyolcasok azzal az eszmével álltak elő, hogy az iskolát és az egyetemet demokratizálni kell. A PISA-felmérés most kimutatta, hogy ez nem működik. Legutóbb egy ismert berlini egyetemen jártam, és az borzalmas volt – fejti ki az írónő. A falakon graffiti, a folyosókon szemét, s rendszeresen üveges tekintetű alakokba botlottam. Az oktatás újító kalandja régen rémálommá vált.

A riporter közbevetésére, hogy a hatvannyolcasok nélkül nem történt volna meg a szembenézés a nemzetiszocializmussal, Danneberg így válaszol: „Kétlem, hogy a hatvannyolcasok a nemzetiszocializmus komoly feldolgozását valóban végrehajtották volna, vagy egyáltalán törekedtek erre. Sokkal inkább generációs konfliktus volt itt, ami más államokban (Franciaország, Egyesült Államok) is lezajlott. Lerövidített vita volt, ahol a vádak a hatalom megszerzését szolgálták. A hatvannyolcasok korán megfosztották hatalmuktól a szüleiket, és pontosan azokká a hatalmasokká váltak, akiktől minket, gyerekeket mindig óvtak. Amúgy sohasem hittem, hogy a hatvannyolcasok antifasiszták voltak. Nem elég a gyerekeknek Auschwitzról filmeket bemutatni és közben heroikus arckifejezést vágni. Amúgy az antifasizmus nem egyéb, mint egy szovjet szövetségesi koncepció, egy harci jelszó.”

A hatvannyolcasok hitével ellentétben az adott politikai struktúrák szétverése önmagában nem érték, folytatja Dannenberg. Ez egyfajta bébi-anarchizmus. Sokkal lényegesebb kérdés ma, hogy milyen politikai és mentális struktúrákat vettek át akkoriban a nyugat-európai fiatalok minden további nélkül. Feltűnő, hogy olyan példaképeik voltak, mint Sztálin, Mao vagy Che Guevara. A készség, hogy totalitárius apafigurák után szaladjanak, és őket lelkesülten védelmezzék, igen nagy volt. Éppen ezért a hatvannyolcasok a fasizmus totalitárius értékeit testesítették meg. Ezért volt számukra olyan fontos, hogy pótapákat találjanak – fűzi hozzá az írónő.

Lehet, néhányan valóban azon fáradoztak, hogy a náci bűnöket feltárják, de sokan közülük vakok voltak – főként ami a vezéri személyiségeket illeti. Súlyos ellentmondás, hogy miközben olyan tömeggyilkosokat, mint Mao, Che, Sztálin vagy Ho-Si-Min a mennyekig magasztaltak, addig saját szüleik felett a legkíméletlenebb ítéleteket mondták ki.

Érdekes kérdés, hogy milyen hatalmi stratégiákat vettek át a náci hatvannyolcasok. Például a tekintélykultuszt, a terrort és a denunciációt. Ismert, hogy az akkor marxista filozófus Jürgen Habermas a hatvannyolcasokat, mint baloldali fasisztákat leplezte le.

Az írónő az emancipációval és a szexuális felszabadítással kapcsolatban is világosan fogalmaz. A mögötte álló ötlet szerint ez megváltoztatja az egyént és ezen keresztül a társadalmat. Ezért a gyermekek szexuális felszabadítását is szorgalmazták. Egy 1991-ben kiadott, felnőtteknek és gyermekeknek szánt felvilágosító füzetecske például minden elképzelhető módon kedvet kíván csinálni a szülőknek, hogy gyermekeiket – már öt esztendősen is – felkészítsék szexuálisan. Ami szexuális felszabadításként elkezdődött, az mára a gyermekek szexuális manipulációjává, a gyermekkor és a társadalom pornografizálódásává deformálódott. Ma már ismét megértjük, hogy a szexualitás bizonyos korlátozása civilizációs nyereséget jelent. Az, hogy a hatvannyolcasok egyszerűen mindent fel kívántak szabadítani, hogy új embereket alkossanak, nem csak naivitás volt, de felelőtlenség is – jelenti ki az írónő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.