Bush hivatalos látogatásának első napján az Európai Unió csúcsszerveinél tett látogatást. Szervezésbeli fiaskó, melynek nem feltétlenül jó a diplomáciai üzenete, hogy Bush föl sem kereste például az Európai Parlamentet. Az amerikai elnök, aki furcsán szervezett útján a négynapos időtartam ellenére csak villámlátogatásokat tesz mind az EU intézményeiben, mind a keddi, brüsszeli NATO-csúcson, egyenesen az európai közvéleményhez próbált fordulni hétfő délutáni beszéde során.
12 alkalommal ejtette ki a „szövetség” szót George Bush amerikai elnök ma délutáni, brüsszeli beszédében, melyet ennek ellenére nem lehetne békéltetőnek nevezni – jegyzi meg az AP.
Megelőlegezve pozsonyi tárgyalásai alaphangját, Bush kemény oldalvágást intézett Putyin elnök felé, kifogásolva, hogy Oroszország nem teljesíti kellő következetességgel demokratikus kötelezettségvállalásait. Emlékeztetnünk kell Oroszországot, hogy szövetségünk a szabad sajtó, a valóságos ellenzék, a hatalommegosztás és a demokratikus jogrend értékein nyugszik – jelentette ki Bush, hozzátéve: az Egyesült Államok a demokratikus reformokat szeretné az Oroszországgal folytatott párbeszéde középpontjába helyezni.
Bush felszólította Iránt, hogy hagyjon fel nukleáris terveivel. Kitért arra is, hogy Washington nem osztja teljességgel az európaiak közeledését, melynek lényege, hogy gazdasági és politikai közeledést ajánlanak fel arra az esetre, ha Irán nem fejleszti nukleáris fegyvereit.
Szíria vonja vissza csapatait Libanonból – ismételte meg határozottan az amerikai álláspontot Bush, aki Washington mellett Európát is érdekeltnek mondta Libanon függetlenségében.
Az amerikai elnök beszédében külön kiemelte és méltatta Szaúd-Arábiát, mint az Egyesült Államok kulcsfontosságú partnerét; így emlegette Egyiptomot is – tudósít az amerikai hírügynökség.
Nem békét hirdet – nem szívesen látják?
Rendkívüli készültség előzte mmeg e látogatást a belga fővárosban: 2500 rendőr és mintegy 250 amerikai titkosügynök lepte el a brüsszeli utcákat, ahol nemcsak a kíváncsiskodók várták az amerikai elnököt, hiszen már vasárnap este sor került egy tüntetésre. A résztvevők „Nem szívesen látjuk Busht” feliratú transzparenssel „üdvözölték” Amerika eső emberét. A tüntetésre az adhatott okot, hogy hétfőn, Bush hivatalos látogatásának első napján az Európai Unió külügyminiszterei egy iraki hivatalnokokat kiképző projekt támogatásáról döntenek. A terv szerint 7-800 rendőrt és iraki börtönőrt képeznének ki Irak határain kívül.
Az elnöki különgép fedélzetén adott interjújában Bush hangsúlyozottan kitért Irán kérdésére: Németország, Nagy-Britannia és Franciaország Teheránnal folytatott tárgyalásaival kapcsolatban szerinte felmerül, hogy Irán valóban betartja-e vállalt kötelezettségeit a nukleáris fejlesztésekkel kapcsolatban.
A Le Figaro szerint az amerikai elnök útjának egyik fő célja, hogy rendezze az iraki háború miatt fagyosabbá vált transzatlanti kapcsolatokat.
Komolyabb kihívást jelent Bush számára a keddi NATO-találkozó, amelyen elemzők szerint az elnök megpróbálja újra régi egységbe kovácsolni az északatlanti szervezetet. Szerdán Gerhard Schröder német kancellárral tárgyal Bush, ellátogatva a németországi Mainzba is, megnézve a könyvnyomtatás bölcsőjének számító mainzi Gutenberg-múzeumot. Megbeszéléseik, legalábbis Schröder elvárásai szerint, a világ biztonságának kérdései körül forognak. Bush felkeresi a Németországban állomásozó amerikai katonákat, s ami Berlin felé tett gesztusnak számít, német hivatásos katonákkal is találkozik.
Csütörtökön kerül sor a nagy találkozóra Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Pozsonyban: Bush fent idézett szavai is alátámasztják az Izvesztyija elemzését, miszerint a szó negatív értelmében fordulat állhat be Moszkva és Washington kapcsolataiban.
Igen nagy diplomácia-politikai hozadékot profitálhat Szlovákia e találkozóból. Európai útja előtt Bush az SME című lapnak nyilatkozva méltányolta Szlovákia erőfeszítéseit a demokráciáért, a szabadságért folytatott küzdelemben. Putyin elnökkel folytatott megbeszélései során Bush a terrorizmus elleni harcot látja olyan témakörnek, mely közös nevezőt jelenthet a kétoldalú megbeszélésekhez, amelyen érinteni fogják a két ország kapcsolatait is.

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott