Bush-Putyin találkozó: új hidegháború kezdete?

Hidegháborús légkörben került sor az amerikai-orosz találkozóra – hirdeti már címében is a Le Figaro című francia lap. A New York Times szerint „félreérthetetlen feszültség” volt tapintható Bush amerikai és Putyin orosz elnök pozsonyi találkozóján, melynek kapcsán a BBC is „mindkét oldal fenntartásairól” számolt be.

2005. 02. 25. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit közmédiumnak nyilatkozva egy magas rangú, a küldöttséggel utazó hivatalnok kiszivárogtatta: Putyin a személyes megbeszélések során többször is azzal érvelt, hogy az orosz történelem folyamán a nép hozzászokott az „erős cárokhoz”, ám Bush nem fogadta el ezt az érvelést. Az amerikai elnökre a törvényhozásban erőteljes nyomás nehezedett, hogy értesse meg partnerével: ha továbbra is fenyegeti lépéseivel az orosz demokráciát, az Egyesült Államokkal kialakított baráti viszonyt kockáztatja – tudta meg a BBC.

Oroszország független döntésként, maga választotta a demokráciát, a totalitárius korszak visszatérése lehetetlen – idézi Putyint a BBC. Bush erre nem minden él nélkül megjegyezte, ő is tisztában van azzal, hogy a demokrácia minden esetben egy adott ország kultúráját és szokásait tükrözi.

A két vezető erőfeszítései ellenére még törékenyebbé váltak az amerikai-orosz kapcsolatok – véli a Le Figaro a csütörtöki csúcsról. Egyértelmű elhidegülés jellemezte George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök megbeszéléseit, melyre Bush azzal a feladattal érkezett, hogy „magyarázza el” a demokráciát Putyinnak. A megbeszélések során viszont Bush kényszerült magyarázatokra az amerikai demokráciát illetően – teszi hozzá a konzervatív orgánum.

Bush hangsúlyozta, hogy konstruktív párbeszédet kíván kezdeményezni a Kreml urával, avagy, mint fogalmazott, „Vlagyimir barátommal”, ám ez a párbeszéd rövidesen szócsatává változott. Míg Putyint az újságírókkal egyetemben az orosz demokrácia állapotáról és a Jukosz olajipari óriás lerombolásáról faggatták, Bush az Abu Graib börtönben történt kínvallatásokról és a forrásaikat ki nem adó újságírókat fenyegető börtönbüntetésről kényszerült magyarázatokra.

Bush egy ügyes piruettel jött ki ebből, örömét fejezve ki, hogy Putyin ennyire elégedett az oroszországi sajtó állapotával. A Le Figaro szerint Putyin a szópárbaj során rendre a „régi szovjet technikával” forgatta ki ellenfele szavait.

Jeges találkozó – így kommentálta a megbeszélést az Europe1 francia rádióadó, kiemelve, hogy Bush „nem zavartatta magát” és kioktatta demokráciából partnerét.

A demokrácia bizonyos közkeletű fogalmakat jelent, mint a jogállamiság, a kisebbségek védelme, a szabad sajtó – közölte Bush, kifejezve reményeit, hogy Oroszország beteljesíti ígéretét a demokrácia ezirányú kiterjesztését illetően – írja a New York Times.

„Barátja”, Vlagyimir nem halmozta el ígéretekkel Busht, hogy az orosz demokráciát mindenképpen szélesíteni akarná. Mint ismeretes, Oroszországot erőteljes támadások érték a választási rendszer átalakítása, a független médiák mozgásterének szűkítése, a bírói függetlenséget veszélyeztető „igazságügyi reform”, s a Jukosz olajvállalat elleni állami hadjárat miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.