A román titkosszolgálat a nemrég leváltott baloldali kormány regnálása alatt európai parlamenti képviselőket figyelt meg Nyugat-Európában – adta hírül a román sajtó. Az Evenimentul Zilei és a Ziua című lapok megszólaltatták az érintetteket: a holland Arie Oostlander volt EP-képviselőt és a brit Emma Nicholson bárónőt, aki Románia európai parlamenti jelentéstevőjeként készített beszámolókat. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a román hírszerzés cáfol.
Arie Oostlander 1999-2004 között volt EP-képviselő. A testület tagjaként 2004-ben azt javasolta, hogy az Európai Unió függessze fel a csatlakozási tárgyalásokat Romániával. Mint emlékezetes, Oostlander részben az árva gyermekek sanyarú helyzete, illetve a nemzetközi örökbefogadások ellen bevezetett moratórium megsértése miatt szorgalmazta ezt a lépést, ám ennél is fontosabb szempont volt, hogy a képviselő szerint Románia nem tekinthető jogállamnak, elsősorban a mindent behálózó korrupció miatt. Az EP-képviselő felvetésével jelentéstevőként egyetértett Emma Nicholson is. A liberálisok padsoraiban politizáló politikus folyamatosan kritizálta az Adrian Nastase vezette szociáldemokrata kormányt, szintén szóvá téve az árvák külföldi örökbefogadását, illetve az elhatalmasodott korrupciót – emlékeztet a történteket összefoglalva a seeurope.net.
Emma Nicholson most az Evenimentul Zileinek adott nyilatkozatában kijelentette: ő maga is tudott arról, hogy megfigyeli a román titkosszolgálat, mely a bárónő szerint igen amatőr módon dolgozott. Ezzel szemben Oostlandert az Európai Parlament speciális szolgálata értesítette arról, hogy gyanúik szerint megfigyelik a képviselőt. Oostlander megerősítette a Ziua című román napilapnak adott nyilatkozatában, hogy megfigyelték őt, ám elmondta: neki nem tűnt fel a hírszerzés tevékenysége.
A román belső és külső hírszerzésért felelős titkosszolgálatok, az SRI és a SIE állítólag arra kaptak utasítást, hogy fejtsenek ki „pozitív nyomásgyakorlást” Oostlanderre. A román sajtó már a múlt decemberben közzétette azt a PSD-vezetők tanácskozásáról kiszivárgott jegyzőkönyvet, melyen elhangzott: Oostlandert „meg kell állítani”.
A SIE most tagadja, hogy megfigyelték volna az EP-képviselőt, míg a PSD szóvivője, Titus Corlatean „zavarkeltésnek és alaptalannak” nevezte, hogy a kormány az európai politikusok megfigyelésére adott volna utasítást.
Nemcsak politikusok tevékenységét figyeli meg a román hírszerzés: Romániában több lap, így a bukaresti Adevarul és a marosvásárhelyi Népújság is idézte a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatóját. Radu Timofte elismerte, hogy „bizonyos újságírók telefonjait” lehallgatják nemzetbiztonsági megfontolásból. A titkosszolgálat igazgatója ezt a Realitatea TV egyik műsorában közölte arra a kérdésre válaszolva, hogy a SRI lehallgatja-e újságírók telefonbeszélgetéseit.
A kérdést azért tették fel, mert bírálat érte a bukaresti kormányt két „kémkedéssel” vádolt újságíró telefonbeszélgetéseinek lehallgatása miatt a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet részéről. Timofte elismerte: lehallgatták két közelebbről nem azonosított román újságíró telefonját, mert gyanúba kerültek, hogy külföldi titkosszolgálatokkal működnek együtt. A legjelentősebb bukaresti sajtóorgánumok vezetőit tömörítő román sajtóklub (CRP) és a külföldi tudósítók romániai egyesületének (FPAR) vezetősége közös közleményben tiltakozott a két, külföldi médiának dolgozó újságíró telefonbeszélgetéseinek lehallgatása miatt, és követelték az SRI igazgatójától, hogy hozza nyilvánosságra a két tudósító nevét.
Timofte az Adevarulban közölt interjúban most megerősítette: figyelnek bizonyos újságírókat, akiket azzal gyanúsítanak, hogy külföldi kémszervezeteknek dolgoznak, államtitkokat szivárogtatnak ki, veszélyeztetik a nemzetbiztonságot és az ország területi egységét, illetve terroristákkal állnak kapcsolatban. Timofte olyan külföldi állampolgárokról is beszámolt, akik valamilyen ürüggyel az országban tartózkodnak, miközben helyieket próbálnak beszervezni kémeknek.