Az egyszer már felhasznált nukleáris fűtőanyagról szóló orosz-iráni egyezmény célja annak garantálása, hogy a felhasznált fűtőelemek ily módon nem használhatóak fel atombomba készítésére. A megállapodás értelmében Irán visszaszállítja Oroszországba az egyszer már felhasznált fűtőelemeket a moszkvai segítséggel épülő buseri atomerőműből – tudósít az AFP.
A megállapodás lényege, hogy Teherán ez esetben nem használhatja fel a kiégett fűtőanyagot, melyből plutónium kivonásával atombomba készíthető. Az atomenergiáért felelős miniszterként Alekszandr Rumiantev 2002 decemberében bejelentette: Iránnal kapcsolatban arra törekszenek, hogy szállítsa vissza Oroszországba a felhasznált nukleáris fűtőanyagot.
Az Egyesült Államok mindezek ellenére attól tart, hogy a működését legkésőbb 2006 elején megkezdő atomerőművet Irán arra használja fel, hogy nukleáris fegyver létrehozásán mesterkedjen, urániumot dúsítva a civil felhasználású erőműben.
Az orosz föderális atomenergia-ügyi ügynökség részéről Nyikolaj Singarev az AFP-nek nyilatkozva aláhúzta: a VVER-1000 típusú, Buserben épülő atomerőmű gyakorlatilag használhatatlan katonai célú urándúsításra, a teljes felhasznált anyag legfeljebb egy százalékából lehet igen gyenge minőségű plutóniumot előállítani. Singarev hozzátette: a plutónium kivonása rendkívül összetett, igen időigényes és főleg igen költséges feladat lenne, s még ha sikerrel járna is egy ilyen próbálkozás, „még akkor is igen bonyolult” a kinyert anyagból atombombát előállítani. „Elméletileg lehetséges így is atombombát előállítani, de pillanatnyilag egyetlen ország sem él ezzel a módszerrel, s nem is tervez ilyet. Ennél sokkal egyszerűbb módja van a nukleáris robbanóanyag előállításának” – jelentette ki az orosz szakember.
A 2002-ben aláírt orosz-iráni együttműködés óta eltelt időszakot főleg a késlekedés jellemezte, a nemzetközi közösség ugyanis (amely az AFP megfogalmazása szerint „vasmarokkal” szorítja Iránt) gyanakodva figyelte az iszlám köztársaság atomerőmű-építési törekvéseit.
Moszkva a Teheránnal létrejött megállapodásban kiköti, hogy Teherán köteles elfogadni a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) fokozott ellenőrzését az erőmű felett. A BBC jelezte: a NAÜ mai, bécsi ülésén foglalkozik az iráni atomprogrammal.

Ellopták a németek aranyát?