Azután, hogy csillapodtak az iraki háború miatt kialakult nézeteltérések, feszültségek az Európai Unió több tagállama és az Egyesült Államok között, most az iráni atomprogram és a kínai fegyverembargó feloldásának kérdése miatt alakulhatnak ki újabb feszültségek – foglalta össze az AFP Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter brüsszeli tárgyalásainak tanulságait.
Az európai és közel-keleti körúton tartózkodó Rice az „öreg kontinensen” tett látogatásán Párizsban még a nézeteltéréseken való túllépésre buzdította európai partnereit, ám Brüsszelben Amerika képviselője ismét támadó hangot ütött meg: keményen bírálta az Iránnal tárgyaló triót, Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát. Szerinte a perzsa országgal egyezkedő hármas nem lépett fel kellő határozottsággal, hogy Teherán állítsa le atomprogramját.
Már a politikus brüsszeli érkezése is jelzésértékű volt: összetűzésbe kerültek a brüsszeli repülőtéren a belga és az amerikai biztonsági emberek, mivel az európaiak amerikai kollegáik szerint túl közel engedték az újságírókat és fotósokat. Míg az amerikaiak azt hajtogatták, hogy ez az ő gépük, a belgák azzal érveltek, hogy ez az ő repülőterük és az ő hazájuk.
Rice a Fox Newsnak nyilatkozva a NATO-tagállamok külügyminiszteri tanácskozása után kijelentette: ha Irán nem fogadja el az európai trojka ajánlatát, akkor ügyük az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül.
Az amerikai külügyminiszter óvott a Kína elleni fegyverembargó kilátásba helyezett feloldásától is. Uniós berkekből ugyanis kiszivárgott, hogy az EU 2005 első félévében fölvetheti a Tienanmen téri vérengzés után elrendelt fegyverembargó feloldását. Rice emlékeztetett: Amerika jelentős katonai erőket állomásoztat a térségben, és ígéretet tett Tajvannak, hogy megvédi egy esetleges kínai támadástól.

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott