Mivel a Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) élén álló Marek Belka miniszterelnök már csütörtökön bejelentette, hogy május 5-én mindenképpen távozik posztjáról, júniusban előrehozott választásokra kerülhet sor Lengyelországban.
Meddig tart még a 2001-ben hatalomra jutott szociáldemokrata parlamenti többség agóniája Lengyelországban? – teszi fel a kérdést a Le Monde. A szocialista párthoz közel álló francia napilap beszámol Belka javaslatáról, melynek értelmében „a miniszterelnök lemondása március 3-án a parlamentben gyorsan véget vetett volna a Varsóban uralkodó állapotoknak, melyből mindenekelőtt a jobboldal és az Európa-ellenes populisták profitálnak”.
A baloldali lap emlékeztet: a 2004-ben korrupciós botrányai (és a pártszakadás – a szerk.) miatt távozó Leszek Miller utódjaként megválasztott Belka szembekerült saját pártjával, az SLD-vel. A széteső baloldali pártot a jelek szerint nem tartja alkalmasnak Belka az ország vezetésére, hiszen nem akarja megvárni a választások eredetileg őszre kitűzött időpontját.
Belkát a Lengyel Családok Ligája nevű konzervatív párt szólította fel a lemondásra. Azzal, hogy a szejm nem fogadta el a kormányfőt távozásra felszólító javaslatot, a lengyel törvényhozás május 5-re napolhatta el a válság feloldását. Ha az előrehozott választások mellett döntenek, Belka májusi lemondása után a szejmnek ki kell mondania saját feloszlatását: a júniusi választások előtt ugyanis biztosítani kell a hathetes kampányidőszakot.
A Financial Times internetes kiadása a szavazás előtt megjegyezte: ha bukik a kormány, elhalaszthatják az európai alkotmányról szóló, őszre tervezett népszavazást. A Polityka című lengyel lapnak nyilatkozva Belka június 19-re tette az előrehozott parlamenti választások feltételezhető időpontját.

Locsolkodás, népviselet, hagyomány – ilyen volt a Hollókői Húsvéti Fesztivál