Rendhagyó Győzelem napi parádé a Vörös téren

Félszáz állam- és kormányfő, 7000 ezer korabeli egyenruhát viselő katona, 2500 ma is élő háborús veterán, hermetikus biztonsági zár a városközpontban: Moszkvában ünnepi óriásparádé keretében a második világháború európai befejeződésének 60. évfordulójára emlékeztek. Magyarországot Mádl Ferenc köztársasági elnök képviselte az orosz fővárosban.

MNO
2005. 05. 09. 8:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkvában, a Vörös téren félszáz állam és kormányfő, köztük az amerikai elnök jelenlétében nagyszabású katonai parádéval emlékeztek arra, hogy 60 évvel ezelőtt ért véget a II. világháború Európában. A moszkvai ünnepségeken Magyarországot Mádl Ferenc államfő képviselte – közölte a Magyar Rádió. A BBC arra emlékeztet: az ünnepet beárnyékolják a háború végének értelmezése körüli viták.

Vlagyimir Putyin elnök ünnepi beszédében azt hangsúlyozta: Oroszország soha sem felejti el az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia, valamint a német és olasz antifasiszta erők támogatását a nácizmus elleni harcban. „A győzelem mindannyiunk győzelme” – fogalmazott az orosz vezető. Hozzátette: „az egykori Szovjetunió minden népe soha meg nem térülő veszteségeket szenvedett”.

A katonai parádén korabeli egyenruhákban 7000 katona és a világháború mintegy 2500 veteránja vett részt. A 75 perces ceremóniát követően a magas rangú vendégek megkoszorúzták az ismeretlen katona sírját.

Az orosz fővárosba érkezett politikai vezetőket példátlan biztonsági intézkedésekkel védik az esetleges terrortámadástól. A városban életbe léptetett rendszabályok láttán a moszkvaiak jó része a négynapos ünnepre inkább hétvégi házába vonult vissza. A 2001. szeptember 11-e óta ilyenkor már megszokott biztonsági intézkedések (légvédelmi készültség, és a biztonságiak fokozott jelenléte) mellett Moszkva központja már napok óta légmentesen le van zárva, az ott lakók is csak külön igazolvánnyal hagyhatják el otthonuk, vagy térhetnek haza.

Bush vasárnap vendéglátójával, Putyin elnökkel baráti és laza estét töltött utóbbi dácsáján, ahol az összetartozás és a közös győzelem érzése minden mást háttérbe szorított, legalábbis a nyilvánosság előtti megnyilvánulásokban. Bush egyértelműen bizalmáról biztosította Putyint, és méltatta az oroszok háborús teljesítményét. Közben a többi vendég hazai használatra saját politikai programot bonyolított le.

Az ünnepségeken résztvevő egyetlen balti államfő, Vike-Freiberga lett elnök a Baltikum 1939-es szovjet megszállásának újbóli elítélését követelte, amit az oroszok elutasítanak, mondván, hogy 16 éve ezt már egyértelműen megtették. Ismeretes: Litvánia és Észtország azért maradt távol az ünnepségtől, mert szerintük a háború vége szovjet megszállásuk megpecsételése volt.

Kvasniewsky lengyel elnök külön megkoszorúzta a sztálinizmus áldozatainak emlékművét az orosz fővárosban.

Egyébként a központi hatalom a jelek szerint nem tudott megakadályozni egy ezzel ellentétes akciót: Jakutföldön a helyi kormányzat szobrot állított Sztálinnak.

Magyarországot Mádl Ferenc és felesége képviseli a megemlékezésen. Az orosz Rosszija tévécsatorna a magyar államfő kapcsán megemlítette, hogy Magyarország a hitleri Németország szövetségese volt a második világháborúban, majd szólt a kiugrási kísérletről és Budapest ostromáról. Elhangzott az is, hogy Magyarország közel egymillió embert veszített a háborúban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.