Antifasiszta mítosz

Az NDK hiányosságai ellenére, „következetesen antifasiszta” volt. Máig így vigasztalja magát sok kelet-német, de számos nyugati baloldali is. Nem sok marad abból a máig élő tézisből, miszerint az NDK megtett volna mindent a nemzetiszocialista bűnösök üldözéséért – fogalmaz új könyvében Henry Leide történész.

2005. 10. 19. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetiszocialista bűnözők NDK-beli „felhasználásának” gyakorlatát mutatja be Henry Leide történész új könyve, amelyről a Die Welt Antifasiszta mítosz címmel közöl írást.

Minden hiányossága ellenére, legalább „következetesen antifasiszta” volt az NDK. Mindmáig így vigasztalja magát nem csak sok kelet-német, de számos nyugati baloldali is. Nem sok marad abból a mindmáig élő tézisből, miszerint az NDK következetesen megtett volna mindent a nemzetiszocialista bűnösök üldözéséért – állítja Leide. Majd úgy folytatja, minden az említett bűnök feldolgozására és az érintett bűnözők üldözésére vonatkozó cselekedetüket szigorúan az NDK éppen aktuális érdekeihez igazították.

Különösen izgalmasak a Leide könyvében leírt eddig ismeretlen esettanulmányok. Így szállított – az SS múltja miatt zsarolt NDK állampolgár Kurt Harder, aki egykor a Birodalmi Biztonsági Főhivatal bürokratája volt Berlinben és a theresienstadti koncentrációs táborban – 1957 óta összesen 3300 oldalnyi besúgói jelentést, a rendszert bíráló óvónőkről, elégedetlen rendőrökről, s más egyszerű emberekről.

Az auschwitzi tábor Gestapo munkatársa, Josef Settnik, 1964-ben „írt alá” a Stasinak, hogy jelentéseket küld a katolikus közösségéről, valamint a munkatársairól. A Stasi emberei világossá tették Settniknek, hogy „sok jóvá tennivalója van”, amit csak állandó és jó minőségű feladat teljesítéssel tehet meg. Még amikor arra utaló adatok merültek fel, hogy Settnik a koncentrációs táborban saját kezűleg kínzott foglyokat, a Stasi megvédte spiclijét.

Még a kommunisták üldözésében való részvétel sem jelentett biztos felelősségre vonást az NDK-ban, ha azt a Stasi nem akarta. Willy Läritz például Lipcsében 1933 és 1935 között brutális kegyetlenséggel kínzott meg 194 kommunista szimpatizánst. 1958-ban ügynökként szervezték be, miután közvetlenül a háború után már a Szovjetunió szolgálatában állt. A Stasi legszívesebben a nyugat-német elhárításhoz épített volna be, de Laritz 1960-ban a darmstadti államügyészség látókörébe került. Ezt követően a Stasi elzárta a hírcsapokat, s a leendő ügynökét megvédendő, Mielke minisztériuma megtagadta az együttműködést a nyugat-német igazságszolgáltatással. Így elegendő bizonyíték hiányában le kellett állítani az eljárást Laritz és egykori kollégája a rendőrfelügyelő és tömeggyilkossággal gyanúsított Heino Uhlenhaut ellen.

Nemcsak az NDK-ban, hanem nyugaton is tudatosan próbálkozott a kelet-berlini állambiztonság egy nemzetiszocialista funkcionáriusok ügynökként történő beszervezésével. Ezt jelzi Ernst Schwarzwäller példája, aki egykor a pomerániai SD hivatalt irányította, majd 1951-től dolgozott a vezetőjéről „Gehlen Szervezetnek” elnevezett NSZK hírszerzésnek. 1954-ben anyagi problémái miatt felvette a kapcsolatot Kelet-Berlinnel, ahol a lengyelországi bűncselekményei ellenére szívesen használták kettős ügynökként. Havi 1000-1500 márkát kapott kelet-berlini megbízóitól, akik lehetővé tették, hogy 1959-ben az NDK-ba meneküljön, fenyegető lelepleződése elől. Schwarzwäller 1977-ben számos NDK kitüntetés birtokosaként halt meg, anélkül, hogy bármikor nyomozás zajlott volna ellene.

A Stasi nem csak meghiúsította, hogy náci bűnösök ellen nyomozzon az igazságszolgáltatás, de előfordult, hogy a nemzetiszocialista rezsim üldözötteit vádolták meg kollaborációval, ha nem kívántak idomulni az államilag előírt „antifasiszta” képhez. Például 30 évig figyelt meg a Stasi egy Auschwitz túlélőt kollaboráció vádjával. Egy másik példa Fritz Erler esete. Az egykori SPD alelnök 1965-ben került a kelet-német állambiztonság látókörébe, mert határozottan antikommunista nézeteket képviselt. S megpróbálták azzal a váddal ellehetetleníteni, hogy a Gestapo besúgója volt – a valóságban Erlert 1939-ben a népbíróság tíz év börtönre ítélte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.