Mindkét felet visszafogottságra intette az Iszlám Konferencia, üdvözölve azt a szír szándékot, hogy Damaszkusz kész a teljes együttműködésre az ENSZ-szel a libanoni politikus, Rafik Hariri meggyilkolásának kivizsgálása ügyében – áll a testület Rijádban ismertetett nyilatkozatában.
Az ENSZ független vizsgálóbizottságának jelentését összeállító Detlev Mehlis a világszervezet elé került dokumentumban megállapította: meggyőző bizonyítékok állnak rendelkezésre, hogy libanoni és szíriai részvétel is tapasztalható a terrorista akcióban. (A Rafik Hariri és még húsz személy életét kioltó, bombamerényletre Bejrút központjában, 2005. február 14-én került sor. A történtek krízisbe taszították Libanont, a meggyilkolt politikus ugyanis egyértelműen a szír csapatok kivonásának élharcosa volt. A Hariri elleni merénylet felgyorsította a szír csapatok távozását Libanonból – a szerk.)
A BT-ben többek közt Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok támogatta, hogy mind a jelentésben érintett szíriai személyeket, mind Szíriát szankciókkal fenyegessék meg abban az esetben, ha nem működnek együtt az ügy felderítésében. A vétójoggal rendelkező tagok közül Oroszország és Kína jelezte, hogy nem ért egyet az érinett személyeket számláik befagyasztásával, az országot pedig diplomáciai és gazdasági ellenlépésekkel fenyegető határozat-tervezettel.
Az Arab Liga csütörtökön szintén tiltakozását fejezte ki az esetleges ENSZ-szankciók miatt. A testület jelezte: csatlakozik Oroszország álláspontjához, s nem tartja megalapozottnak a Damaszkusz elleni vádakat.
Mindeközben a meggyilkolt politikus fia, Szád Hariri kijelentette: nem ért egyet a Szíria elleni szankciókkal, ő csupán apja gyilkosainak megbüntetését támogatja.
Reuters, AP, AFP
Orbán Viktor: Sokan voltunk, és egyre többen leszünk! - Képek