Éles megosztottság Szíria kérdésében

Megosztott a nemzetközi közösség a Szíria elleni esetleges szankciók ügyében. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszország és Kína jelezte: vétóval is megakadályozná a világszervezet büntetőlépéseit. Párizs, Washington és London elégedetlen Szíria együttműködési készségével.

2005. 10. 27. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindkét felet visszafogottságra intette az Iszlám Konferencia, üdvözölve azt a szír szándékot, hogy Damaszkusz kész a teljes együttműködésre az ENSZ-szel a libanoni politikus, Rafik Hariri meggyilkolásának kivizsgálása ügyében – áll a testület Rijádban ismertetett nyilatkozatában.

Az ENSZ független vizsgálóbizottságának jelentését összeállító Detlev Mehlis a világszervezet elé került dokumentumban megállapította: meggyőző bizonyítékok állnak rendelkezésre, hogy libanoni és szíriai részvétel is tapasztalható a terrorista akcióban. (A Rafik Hariri és még húsz személy életét kioltó, bombamerényletre Bejrút központjában, 2005. február 14-én került sor. A történtek krízisbe taszították Libanont, a meggyilkolt politikus ugyanis egyértelműen a szír csapatok kivonásának élharcosa volt. A Hariri elleni merénylet felgyorsította a szír csapatok távozását Libanonból – a szerk.)

A BT-ben többek közt Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok támogatta, hogy mind a jelentésben érintett szíriai személyeket, mind Szíriát szankciókkal fenyegessék meg abban az esetben, ha nem működnek együtt az ügy felderítésében. A vétójoggal rendelkező tagok közül Oroszország és Kína jelezte, hogy nem ért egyet az érinett személyeket számláik befagyasztásával, az országot pedig diplomáciai és gazdasági ellenlépésekkel fenyegető határozat-tervezettel.

Az Arab Liga csütörtökön szintén tiltakozását fejezte ki az esetleges ENSZ-szankciók miatt. A testület jelezte: csatlakozik Oroszország álláspontjához, s nem tartja megalapozottnak a Damaszkusz elleni vádakat.

Mindeközben a meggyilkolt politikus fia, Szád Hariri kijelentette: nem ért egyet a Szíria elleni szankciókkal, ő csupán apja gyilkosainak megbüntetését támogatja.

Reuters, AP, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.