A katolikus-konzervatív Lech Kaczynski nyerte vasárnap az elnökválasztást Lengyelországban, meglepetésszerűen fölényes győzelmet aratva ellenfele, a jobboldali-liberális Donald Tusk fölött annak ellenére, hogy a Polgári Platform színeiben induló Tusknak már hónapokkal ezelőtt komoly esélyeket jósoltak – számol be az AFP.
A lengyel alkotmány szerint az elnök kevesebb hatalommal rendelkezik mint a kormányfő, de döntő szava van külpolitikai kérdésekben – írja a BBC.
Az 56 éves Kaczynski, a Jog és Igazságosság Pártjának jelöltje aki kampányát az utóbbi hetekben a lengyel társadalomban tapasztalható éles törésvonalakra építette fel, a szavazatok 54,04 százalékát mondhatja magáénak a hivatalos végeredmény szerint.
Kaczynski vetélytársa a szavazatok 45,96 százalékát szerezte meg a megmérettetésen, amelyen a választók 50,99 százaléka vett részt a lengyel választási bizottság közlése szerint. Azután, hogy az első fordulóban Donald Tusk kisebb, három pontos előnyre tett szert, a választás második fordulójában két egyaránt jobboldali elnökjelölt mérkőzött meg: mindketten Lech Walesa antikommunista mozgalmában, a Szolidaritásban kezdték meg pályafutásukat. Kazimierz Marcinkiewicz kijelölt lengyel miniszterelnök gyors kormányalakítást ígért: szerinte várhatóan még októberben létrejön a megállapodás a parlamenti választásokon első és második helyen végzett a Jog és Igazságosság pártja (PiS), illetve a Polgári Platform (PO) között a koalíciós kabinetről – jelenti az Info Rádió.
Kaczynski: Morális változást az exkommunista kormány után
Kaczynski győzelmét egyetlen nagyobb közvélemény-kutató intézet sem jelezte előre, bár a legutolsó felmérések egy igen szerény mértékű elmozdulást mértek javára. Tusk, a liberális Polgári Platform elnöke július óta folyamatosan ellenfele támadásainak kereszttüzében állt – írja a francia hírügynökség Cornelius Ochmannt, a német Bertelsmann alapítvány elemzőjét idézve, aki szerint Kaczynski „a félelem kampányát” folytatta, s a választók, csakúgy mint Németországban, megrettentek a reformoktól. Az AFP szerint Kaczynski erőteljes támadássorozatot intézett a liberalizmus ellen, s ebben segítségére volt a hírügynökség által „populistának” minősített Önvédelem mozgalom épp úgy, mint a „fundamentalista katolikusok”, akiket a befolyásos Radio Maryja rádióadó is segített – fogalmaz az AFP.
Másképp értékeli Kaczinsky kampányát a BBC: a brit közmédium szerint a politikus támadásait a távozó exkommunista kormányra összpontosította, korrupcióval vádolva azt és „morális változásra” szólított fel. Megígérte továbbá, hogy megtartja a szegények javát szolgáló szociális vívmányokat.
Lengyelország újra egy lesz
„A lengyel társadalom, minden megosztottsága ellenére, ismét egy lesz, olyan hamar, ahogy ez csak lehetséges” – idézi az AP Kaczynskit. „Elnökként ez a feladatom”. Tusk elismerte a vereségét: „Ma azt kell hogy mondjam sajátmagamnak: nem tudtam megtenni.”
Kaczynski ígéretei között szerepelt, hogy megőrzi a római katolikus egyház örökségét: csakúgy az abortusz jelenleg is érvényes, többnyire tiltó szabályozását, mint a homoszexuálisok házasságának további tilalmát.
Az amerikai hírügynökség aláhúzza: az európai uniós tagságot elnyert Lengyelországban igen sokan félnek attól, hogy a nyugattal való kapcsolatok ilyen magas foka veszélyezteti konzervatív értékeiket.
Akik ellopták a Holdat
Közismert, hogy Kaczynsky ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski pályamódosításra kényszerült a közelmúltban. A gyermekkorukban népszerű filmszerepet vállaló ikrek az „Akik ellopták a Holdat” című gyerekfilmben is szerepeltek gyermekkorukban, s így már évtizedekkel ezelőtt ismertté váltak Lengyelországban. Később mindketten részt vettek a Szolidaritás mozgalomban. Az ikrek egyaránt népszerű pártpolitikussá váltak, így Jaroslaw, aki szintén vezetője volt a Jog és Igazságosság Pártjának, visszalépett miniszterelnöki jelölésétől. Ha ugyanis nyer, akkor ikertestvére nem indulhatott volna a köztársasági elnöki posztért: a lengyelek bizonyára nem akarták volna, hogy egy ikerpár vezesse Lengyelországot.
Szijjártó Péter: Más dimenzióba került a magyar-holland kapcsolat Geert Wilders pártjának kormányzati szerepvállalásával