Közben az orosz belügyminisztérium módosította a Kabard-Balkárföld Köztársaság fővárosában kitört harcok áldozatainak számát – közli a Magyar Rádió.
A legutóbbi hivatalos adatokból kiderül, hogy a csecsen lázadók és az orosz egységek közötti összecsapásokban összesen 137-en vesztették életüket: közülük 12-en civilek, 33-an kommandósok voltak, a belügyi alakulatok pedig 92 fegyveres lázadóval végeztek.
Két órán belül visszavonultak?
A csecsen függetlenség mellett elkötelezett internetes oldal, a Kavkazcenter információi szerint Baszajev a nalcsiki rajtaütés „műveleti irányítását” vállalja, míg hozzáteszi: a műveletet a kaukázusi front kabard-balkárföldi emírje, Szejfullah vezette. A Korán-idézetekkel tarkított nyilatkozat szerint 217 harcos vett részt az akcióban, közülük 41 esett el, míg az orosz hatóságok 92 megölt résztvevőről beszélnek. Baszajev kijelenti: „a hitetlenek” és a „hipokrata” muzulmánok 140 embert vesztettek soraikban.
Az AFP emlékeztet: Baszajev vállalta a beszlani túszdráma szervezését is. A borzalmas tragédia során számos gyermek esett áldozatul, amikor 2004 szeptemberében 331 ember, köztük 31 túszejtő halt meg egy, a szélsőségesek által megszállt iskola ostromakor.
Baszajev arról is beszámol, hogy a „hitetlenek” fontos információkhoz jutottak, így már a támadás előtti napokban mintegy 1000 fős, katonákból és az orosz speciális erők alakulataiból álló erősítés érkezett a városba. Ennek ellenére „nem hátráltak meg” a Győzelem vagy Paradicsom nevű művelet október 13-ára időzített végrehajtása elől. A támadók Baszajev információi szerint 15 katonai célpont ellen intéztek támadást, melynek kezdetét reggel 9 óra 14 percre teszik. Hozzátette: a boltokat megtámadó, ott túszokat ejtő és magukat elbarikádozó csoportokat ők sem ismerik. Hangsúlyozta, hogy csupán az mentette meg Kabard-Balkárföld Köztársaság elnöke, Kanokov életét, hogy nemrég elrendelte a mecsetek újbóli megnyitását, így ő nem szerepelt a célpontok között.
A támadók főbb csapatai két órán belül, 11 óra 25 perckor visszavonultak erődítményeikhez – jelenti ki Baszajev. Tény, hogy október 13-a és 15-e között a katonaság néhány ellenálló pont, köztük több bolthelyiség ostromát folytatta, míg a katonai célpontok elleni támadások órákon belül véget értek.
A gerillák hozzátartozói követelik a holttestek kiadását
Mintegy 30-34 ember vonult a nalcsiki állami hivatalok elé követelve, hogy adják ki a harcokban elesett fegyveresek holttesteit, mivel a muszlim hagyományok szerint az elhunytakat három napon belül el kell temetni. A demonstrálók már két napja próbálnak érvényt szerezni követeléseiknek, ám eredménytelenül. Az egyik orosz illetékes közölte: a rendvédelmi szervek áldozatait már kiadták a családtagjaiknak, ám a fegyveresek holttesteivel ezt nem tudják megtenni, ugyanis az orosz terror-ellenes törvény erre nem ad lehetőséget. A jogszabály szerint így a gerillák temetéséről az államnak kell gondoskodnia.
Eközben újabb botrány van kialakulóban a Kabard-Balkárföld Köztársaság fővárosában, többen ugyanis azt állítják, hogy a hatóságok a terroristák listájára írtak több olyan halottat is, akiknek eddig nem sikerült megállapítani a személyazonosságát. Példaként említenek egy orosz férfit, aki miután hallott a lövöldözésekről, autóba ült, hogy elhozza az óvodából kislányát, ám a tűzpárbaj kellős közepén találta magát, ahol halálos sebet kapott. Mivel nem találtak nála személyazonosítót, a gerillákhoz sorolták őt is. A helyiek szerint nem ez az egyetlen ilyen eset.
Muzulmánellenes hangulat
A gerillák több objektumot is megtámadtak, így egy vadászfegyverboltot, egy börtöntelepet és a hadsereg 135-ös ezredének egyik egységét is a repülőtér környékén. Akciójukat visszaverték a katonák, a támadók a repülőteret sem tudták elfoglalni.
Oroszországban több erőszakos, muzulmánellenes akció követte a nalcsiki támadást. A Moszkva melletti Szergijev Poszadban a helyi mohamedán imaházat rudakkal, lapátokkal felfegyverzett fiatalok támadták meg. „Oroszország az oroszoknak!” és „Itt nincs helye muzulmánoknak!” jelszavakat kiabálva összeverték az ott tartózkodókat.
Szijjártó Péter: Más dimenzióba került a magyar-holland kapcsolat Geert Wilders pártjának kormányzati szerepvállalásával