A „csőcselék” és Párizs 30 kihagyott esztendeje

Etnikai polgárháború folyik Franciaországban – jelentette ki a magát katolikus-konzervatívnak valló Mozgalom Franciaországért (MPF) elnöke, Philippe de Villiers a Franciaországban immár egy hete tartó zavargásokról. A lázongásokért sokan Nicolas Sarkozy belügyminisztert hibáztatják.

2005. 11. 03. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éjszakánként, a csütörtökre virradó éjjelen már a hetedik alkalommal, rendre a feje tetejére áll a világ Párizs több külvárosi negyedében s immár több megyében, így a fővároshoz közeli vidékeken fekvő Seine-Saint-Denisben és Seine-et-Marne-ban is.

Mintha előre megtervezett forgatókönyv szerint történne minden, a többnyire arab és néger legális, illetve illegális bevándorlók lakta negyedek fiataljai az utcára özönlenek, ahol autókat gyújtanak fel, kirakatokat zúznak be, buszmegállókat rongálnak meg, és rendre összecsapnak a kivezényelt rendőrséggel. Számuk általában néhány száz főre tehető, ám a jelenségszerűen ismétlődő, gombamód szaporodó összecsapások riadalmat keltenek a lakosság soraiban. A kérdés az, hogy eszkalálódik-e a két fiatal halála által kiváltott etnikai konfliktus, illetve hogy a hatóságok kézben tartják-e a helyzetet.

A zavargások akkor törtek ki, amikor két fiatalt – akik nevük alapján arab származásúak lehettek – üldözőbe vettek egy betöréses ügy kapcsán a rendőrök az afrikai bevándorlók által lakott Clichy-sous-Bois-ban. A fiatalok, akikhez egy ismerősük is csatlakozott, bemásztak egy trafóházba a rendőrök elől menekülve, s ott kettejüket – egy 14 és egy 16 éves fiút – halálos áramütés ért. A haláleset miatt felháborodott, főleg bevándorlókból álló tömeg először Clichy-sous-Bois-ban, majd a következő éjszakákon más negyedekben is dúlt-pusztított az éjjeli órákban.

Hogy írja a szótár?

Racaille. Ez a szó, mely azt jelenti: csőcselék, váltotta ki a baloldali és a liberális sajtó, sőt több jobboldali véleményformáló, köztük egy kormánytag haragját. Így nevezte ugyanis Nicolas Sarkozy belügyminiszter a tetemes károkat okozó (egy alkalommal 62 autót felgyújtó) tömeget. Eltakarítjuk ezt a csőcseléket, s rendet teremtünk, akár a csendőrség s a különleges rendőri alakulatok segítségével – ígérte Sarkozy a zavargások által megfélemlített, gyors intézkedést követelő lakosságnak.

Szavai komoly visszatetszést váltottak ki a francia sajtóban: nemcsak a radikálisan baloldali-liberális Liberation és a szocialistákhoz közel álló világlap, a Le Monde ment neki a jobboldal „erős emberének”. A magyar származású politikusra saját minisztertársa, Azouz Begag esélyegyenlőségi miniszter is rátámadott.

„Nem kellene azt mondani a fiatalokra, hogy csőcselék, nem kellene azt mondani a fiataloknak, hogy leverik őket, és rájuk küldik a rendőrséget. A megnyugtatás szándékával kellene eljárni” – fogalmazott Begag, aki a sajtó képviselői előtt kisebb etimológiai elemzést tartott egy népszerű értelmező szótár segítségével a „csőcselék” szóról. (A Frankfurter Allgemeine Zeitung külön cikket szentelt Azouz Begagnak, melyből kiderül: sokgyermekes algériai család gyermekeként nőtt fel Lyonoban. Az író-szociológus, akire a jobboldal politikusai közül elsőként Jacques Chirac köztársasági elnök figyelt föl, regényt is írt az elővárosi negyedek életéről – a szerk.)

Gyökeresen eltér kollégája értékelésétől Sarkozy álláspontja, aki viszont úgy érzi: már évtizedekkel korábban határozott kézzel kellett volna fellépnie a francia kormányoknak.

Harminc évig hagytuk, hogy súlyosbodjon a helyzet egyes városnegyedekben, harminc évig! – kiáltott fel Sarkozy a zavargások egyik helyszínén, amikor a kormányzatot képviselő hivatalba, a helyi prefektúrára látogatott. A belügyminiszter többször is aláhúzta: azt szeretné, ha az emberek nyugalomban élhetnének. Szavai valószínűleg megerősítették azokat, akik vétlen elszenvedői a zavargásoknak, ám ellenérzéseket válthattak ki az érintettek köreiben: az áldozatok szülei Sarkozy megkeresésére kijelentették, hogy nem akarnak találkozni a belügyminiszterrel.

Az idegen szép, a hatalom is az

A főleg éjszakánként, rendszerint a bevándorlók lakta külvárosi negyedekben kiújuló összecsapásokat minden politikai irányzat a maga szájíze szerint elemzi: a szélsőjobboldali Front National elnöke, Le Pen egynesen arról beszél, hogy „idegen hordák támadták meg Franciaországot”.

Az „idegenek”, a mintegy 3 millió észak-afrikai származású, nagy gyermekszámmal egyre növekvő lélekszámú bevándorlók táborának kérdése vízválasztó a francia belpolitikában. A bevándorlók igen tekintélyes rétege eleve úgy él az országban, hogy semmiféle „papírral” nem rendelkezik, legalábbis olyannal, amely feljogosítaná arra, hogy például lejárt tartózkodási engedélye ellenére az országban tartózkodjon. Helyzetük rendezésére, s az illegális bevándorlók kiebrudalására több kísérletet tettek a jobboldali kormányok az elmúlt másfél évtizedben, míg a baloldali kormányzatok általában toleránsabb idegenrendészeti politikát folytatnak.

A Szocialista Párt „a teljes felelősséget” a kormányra hárítja, amely olajat öntött a tűzre. A baloldal álláspontját híven tükrözi a Kommunista Párt lapja, a L'Humanité, amely „piromán tűzoltónak” nevezte Sarkozyt.

A bevándorlók elleni fellépéseket épp úgy trójai falónak használta már nem egyszer a jelenleg ellenzékben levő Szocialista Párt, mint a Maastrichtban elvállalt uniós költségvetési normák betartatását, mindkét esetben szociális érzéketlenséggel vádolva a kormányt. A 90-es évek közepén az „idegenekkel” szolidaritást vállaló tömegtüntetések és látványos sajtóhadjárat előzte meg a jobboldali kormányzat, a Jospin-kabinet látványos bukását. A 2000-es évek elején a Szocialista Párt népszerűsége lehanyatlott, az elmúlt esztendőkben mind a kormányfői szék kicsúszott alóluk, mind köztársasági elnöki ambícióik kútba hullottak. Az etnikai természetű zavargások most ismét a baloldal malmára hajthatják a vizet: Francois Hollande pártelnök máris felelőtlenséggel vádolta a kormányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.