Franciaország: enyhülőben az anarchia?

Úgy tűnik, jótékony hatással volt a kijárási tilalom bevezetésének lehetősége Franciaországban, ahol a zavargások 13. éjszakáján mérséklődött a pusztítás. A szerdán 0 órakor életbe lépő, ám a kormány által már tegnap bejelentett tilalmat már kedd este több városban is érvényesítették.

2005. 11. 09. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zavargások miatt elítélt külföldiek kiutasítására szólította fel az illetékeseket a francia belügyminiszter. Nicolas Sarkozy a nemzetgyűlésben közölte, hogy 120 külföldit ítéltek el a zavargásokban való részvétele miatt. Mint mondta, a prefektusokhoz fordult, és felszólította őket, hogy haladéktalanul utasítsák ki az ország területéről ezeket a személyeket, tekintet nélkül arra, hogy van-e tartózkodási engedélyük.

Némileg csökkent a pusztítás mértéke

A gyújtogatások, vandál támadások 13. éjszakáján némileg csökkent a pusztítás mértéke: a rendőrség szerint 617 autót gyújtottak fel a lázongók, akik közül 204 személyt vettek őrizetbe a hatóságok azt követően, hogy a kormány életbe léptette a rendkívüli állapot bevezetését lehetővé tevő törvényt. (A hétfőről keddre virradó éjjelen 1173 autót gyújtottak fel, 143 zavargót tartóztattak le, 4 rendőr sérült meg.) Míg a szerdára virradó éjjelen 116 településen csaptak össze a rendőrök és a zavargók, az előző éjjelen 226 településen voltak összecsapások.

A rendkívüli intézkedések, amelyek szerdán 0 órakor jelentek meg a kormány hivatalos közlönyének internetes portálján, lehetővé teszik, hogy a helyi közigazgatást irányító prefektusok saját hatáskörükben döntsenek a személyek és járművek közlekedésének korlátozásáról, meghatározva a tilalom óráit – írja az AFP. A gyakorlatban több helyen polgármesterek rendelték el városukban a kijárási tilalmat, több esetben a fiatalkorúakra korlátozva azt.

Kijárási tilalmat vezettek be az esti órákban többek közt az Essonne-beli Savigny-sur-Orge-ban, ahol a polgármester elrendelte, hogy kiskorúak nem léphetnek az utcára 22 óra után. A városban 5 fiatalt vezetett haza az éjszaka folyamán a rendőrség. Orléans-ban szintén a polgármester rendelte el a 16 évnél fiatalabbak kijárási tilalmát az esti órákban a város egész területén – jelenti a francia hírügynökség.

Az AFP-nek nyilatkozva a helyi muzulmán szervezetek elnöke, Lamchachté Massaoud támogatta a polgármester eljárását. A francia hírügynökségnek nyilatkozva egy 23 ezer fős lakónegyed szervezetének elnöke, Mohamed Rhoulam elmondta: gyakran veszik rá a kiskorúakat a nagyobbak „nemkívánatos cselekedetekre”.

Súlyos összecsapásokra került sor a kedd esti órákban Toulouse-ban, ahol Nicolas Sarkozy belügyminiszter látogatása előtt a gyújtogatók Molotov-koktélokat dobáltak egy utasokkal teli buszra, illetve a rendőrökre, akiket kövekkel is meghajigáltak. Lyonban többek közt két orosz újságírót is megfenyegettek, más források szerint bántalmaztak is a tüntetők.

Nizzában egy 53 éves férfit súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba abból a negyedből, ahol több napja folytatódnak a rendbontások. Outreau-ban és Dolában helyi lakosokat kellett lakásukból kimenekíteni a gyújtogatások miatt.

Igen a rendkívüli állapotra

A francia lakosság háromnegyede támogatja a rendkívüli állapot bevezetését lehetővé tevő törvényt – derül ki a CSA intézet felméréséből, amelyet a Le Parisien közöl.

A megkérdezettek 73 százaléka támogatja, 24 százaléka ellenzi, hogy a helyi prefektusok elrendelhessék a rendkívüli állapot bevezetését. A külvárosokban jelenleg folyó zavargásokat a megkérdezettek 58 százaléka „botrányosnak” minősítette, 28 százalék elégedetlen volt a helyzettel, 12 százalék látta indokolhatónak és 1 százalék támogatta szimpátiájával.

Terjednek a gyújtogatások?

A rendőrség egyelőre nem tudta kideríteni, hogy gyújtogatás történt-e – jelentette a belga kormány által létrehozott válságstáb, amely azt hivatott megelőzni, hogy a szomszédos Franciaországban lassan két hete zajló erőszakos események hatására a belgiumi városokban is utcai atrocitások kezdődjenek.

Nem sokkal éjfél előtt négy jármű Brüsszelben, kettő az észak-nyugati Gentben és négy az északi Antwerpenben égett ki. A hatóságok hangsúlyozták: elszigetelt esetekről van szó, és nem tapasztalható az utcákon vandál randalírozók jelenléte Belgiumban – közli a Magyar Rádió.

Autók égtek az éjszaka Berlinben és Kölnben is; a német rendőrség egyelőre nem kommentálta ezeket a híreket – teszi hozzá a Hír Televízió, amely arról is beszámol, hogy Genfben is kigyulladtak autók az éjszaka.

AFP, Magyar Rádió, Hír Televízió, Klubrádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.