Líbia nem döntött a halálraítéltek ügyében

Újabb keserves hónapok várnak a 2004-ben Líbiában halálra ítélt, s azóta sorsukat váró bolgár ápolónőkre és egy palesztin orvosra, akiket azzal vádolnak, hogy szándékosan fertőztek meg AIDS-vírussal gyermekeket. A legfelsőbb bíróság elnapolta a döntést ügyükben.

2005. 11. 15. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A líbiai legfelsőbb bíróság 2006. január 31-ére napolta el döntését, hogy megalapozottak-e a 2004 májusában hozott halálos ítéletek, mellyel öt bolgár ápolónőt és egy palesztin orvost sújtott az ország igazságszolgáltatása, azzal vádolva őket, hogy szándékosan fertőztek meg AIDS-vírussal líbiai gyermekeket – számolt be az AFP.

Ali al-Alussz elnöklő bíró a testület határozatát ismertetve hozzátette: a legfőbb ügyész kérte őt erre. A vádlottakat ezúttal nem hallgatták meg.

Kőzápor fogadta a testület döntését

Triploliban már a döntés előtti órákban mintegy háromszáz fős tömeg követelt „halált a gyermekgyilkosokra”. A bíróság döntése haraggal töltötte el a vírusfertőzésben meghalt gyermekek szüleit és hozzátartozóit, akik a testület székhelye előtt gyülekeztek – tudósít a francia hírügynökség. A tömeg kővel dobálta meg az épületet, s a rendőrség közbeavatkozása kellett a jelen levő diplomaták és újságírók védelmének biztosításához. Az újabb tárgyalási fordulóra Bulgária, az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia képviselői is ellátogattak.

Megdöbbenésének adott hangot a bolgár vádlottak ügyvédje, Otman al-Bizanti, aki szerint a döntés elnapolása a védelem bizonyítékainak szilárdságát igazolja, ám a tárgyalás elnyújtása meghosszabbítja a védencek kellemetlenségeit. A líbiai orvos védője és családja sem ért egyet a döntéssel.

A 2004-ben halálra ítélt bolgár ápolónők és a palesztin orvos elismerték vétkességüket, miszerint szándékosan fertőztek meg AIDS-vírussal 426 líbiai gyermeket az ország északi részén fekvő Bengázi kórházában. A gyerekek közül 47-en meghaltak. A legfelsőbb bíróságnak most három lehetősége volt: megerősíti az ítéletet, felmenti a vádlottakat vagy elnapolja a tárgyalást. Az AFP hozzáteszi: a legkevésbé e harmadik lehetőség tűnt valószínűnek.

Abszurd vádak

Az Egyesült Államok és az Európai Unió több ízben kérte az elítéltek szabadon engedését. A BBC hozzáteszi: a Human Rights Watch korábban bejelentette, hogy a rendelkezésükre álló bizonyítékok szerint az öt ápolónőből legalább négyet elektromossággal kínoztak, így vették rá őket a beismerő vallomásra. A brit közmédium szakértők véleményére utalva kiemeli Luc Montagnier véleményét, aki rámutat: Bengázi kórházában a higiénés viszonyok és a hiányos felszereltség vezettek a tömeges fertőzéshez.

Az AP Valja Cservenyskát, a líbiaiak fogságában levő Antoaneta Uzunova lányát idézi, aki a vádakat abszurdnak nevezte.

Líbia politikai ügyet kreált az elítéltek elleni vádemelésből, s arra akarja kötelezni Bulgáriát, hogy épp annyi pénzügyi kártérítést adjon, amennyire Tripolit ítélték, hogy kompenzálja az 1988-ban, az angliai Lockerbie-nél egy Boeing-gép ellen egy líbiai ügynök által elkövetett merénylet áldozatainak családtagjait. Az abszurd vádakkal egyben arra is törekszik Líbia, hogy elfedje az egészségügyi rendszer elégtelen működését – írta a Le Figaróban Pierre Prier, aki szintén megerősíti: az Európa Tanács jelentése szerint „barbár kínzással” vallatták a vádlottakat a líbiai hatóságok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.