Egy dolog biztos: ez a kormány és ez a parlament nem hagyja, hogy zsarolják – jelentette ki szerdai, első parlamenti beszédében Angela Merkel. A német kancellár Susan Osthoff elrablására célzott, aláhúzva: a terrorizmus veszélyezteti az emberi méltóságot és a jogállamiságot. A 43 éves régészt és sofőrjét november 25-én rabolták el. A fegyveresek egy német televíziós adónak küldött felvételen azzal fenyegetőznek, hogy kivégzik az asszonyt, ha Németország továbbra is együttműködik az Egyesült Államok által támogatott iraki kormánnyal.
– Épp ilyen egyértelmű a német kormány számára, hogy minden erőfeszítést megtesz Susanne Osthoff és iraki kísérője védelme érdekében, hogy előmozdítsa kiszabadulásukat. Minden német együttérez és szolidaritást nyilvánít a két tússzal – tette hozzá.
Az emberrablás – az első német állampolgár elrablása az iraki háború kezdete óta – azonnal próbatétel elé állította az egy hete hivatalban levő kancellárt – vélik elemzők.
Wolfgang Schauble mindeközben szintén úgy vélte, hogy ez az emberrablás próbatétel Németország számára. A belügyminiszter a Die Weltnek nyilatkozva rámutatott: „A túszügy is szemlélteti, hogy Németországban valós fenyegetést jelent számunkra a nemzetközi terrorizmus”. A külügyminisztériumban ma ismét összeült a túszok elrablásának ügyével foglalkozó válságstáb.
Merkel korábban megígérte, hogy javítani fog a Washingtonnal Schröder kancellár alatt elhidegült német-amerikai kapcsolatokon. Condoleezza Rice külügyminiszter látogatása előtt viszont komoly próbakő a kapcsolatok javításán a CIA-börtönök ügye, mellyel kapcsolatban Berlin felelőssége is fölmerül.
A holnap naggyá tesz?
Merkel Németország nyolcadik háború utáni kancellárjaként aktívabb kapcsolatot kíván kiépíteni az új EU-tagállamokkal, a kis- és nagy államok közötti kiegyenlítő fél szerepére törekedve. A Bundestagban mondott beszédében azt is megígérte, hogy Németországot visszavezeti a vezető európai gazdasági hatalmak élcsapatába, optimista alaphangot adva az új kormány tevékenységének.
A nagykoalíció célját a stagnáló gazdaság dinamizálásában és az aktív népesség 11 százalékát érintő munkanélküliség mérséklésében látja az új kancellár – jelzi az AP. Merkel kijelentette: meg akarják teremteni a feltételeket ahhoz, hogy Németország 10 éven belül ismét a három vezető európai hatalom egyike legyen. „Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy nem használjuk ki teljességében az összes lehetőségünket. Engedjük ki a növekedés fékeit, (…) mutassuk meg, hogy ez lehetséges” – buzdította kormányát. A nagykoalíció egyetért abban, hogy 2007-re Németországnak az EU által előírt küszöb alá kell szorítania deficitjét, melyet főleg a forgalmi adó növelésével kívánnak elérni.
Gál Kinga békét sürgetett az EP rendkívüli ülésén