Merkel: Németország nem zsarolható

Berlin nem enged az iraki emberrablóknak – hangoztatta Angela Merkel a Bundestagban mondott első beszédében. Az új kancellár azt is megígérte, hogy Németországot visszavezeti az európai gazdasági hatalmak élcsapatába, optimista alaphangot adva az új kormány tevékenységének.

2005. 11. 30. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy dolog biztos: ez a kormány és ez a parlament nem hagyja, hogy zsarolják – jelentette ki szerdai, első parlamenti beszédében Angela Merkel. A német kancellár Susan Osthoff elrablására célzott, aláhúzva: a terrorizmus veszélyezteti az emberi méltóságot és a jogállamiságot. A 43 éves régészt és sofőrjét november 25-én rabolták el. A fegyveresek egy német televíziós adónak küldött felvételen azzal fenyegetőznek, hogy kivégzik az asszonyt, ha Németország továbbra is együttműködik az Egyesült Államok által támogatott iraki kormánnyal.

– Épp ilyen egyértelmű a német kormány számára, hogy minden erőfeszítést megtesz Susanne Osthoff és iraki kísérője védelme érdekében, hogy előmozdítsa kiszabadulásukat. Minden német együttérez és szolidaritást nyilvánít a két tússzal – tette hozzá.

Az emberrablás – az első német állampolgár elrablása az iraki háború kezdete óta – azonnal próbatétel elé állította az egy hete hivatalban levő kancellárt – vélik elemzők.

Wolfgang Schauble mindeközben szintén úgy vélte, hogy ez az emberrablás próbatétel Németország számára. A belügyminiszter a Die Weltnek nyilatkozva rámutatott: „A túszügy is szemlélteti, hogy Németországban valós fenyegetést jelent számunkra a nemzetközi terrorizmus”. A külügyminisztériumban ma ismét összeült a túszok elrablásának ügyével foglalkozó válságstáb.

Merkel korábban megígérte, hogy javítani fog a Washingtonnal Schröder kancellár alatt elhidegült német-amerikai kapcsolatokon. Condoleezza Rice külügyminiszter látogatása előtt viszont komoly próbakő a kapcsolatok javításán a CIA-börtönök ügye, mellyel kapcsolatban Berlin felelőssége is fölmerül.

A holnap naggyá tesz?

Merkel Németország nyolcadik háború utáni kancellárjaként aktívabb kapcsolatot kíván kiépíteni az új EU-tagállamokkal, a kis- és nagy államok közötti kiegyenlítő fél szerepére törekedve. A Bundestagban mondott beszédében azt is megígérte, hogy Németországot visszavezeti a vezető európai gazdasági hatalmak élcsapatába, optimista alaphangot adva az új kormány tevékenységének.

A nagykoalíció célját a stagnáló gazdaság dinamizálásában és az aktív népesség 11 százalékát érintő munkanélküliség mérséklésében látja az új kancellár – jelzi az AP. Merkel kijelentette: meg akarják teremteni a feltételeket ahhoz, hogy Németország 10 éven belül ismét a három vezető európai hatalom egyike legyen. „Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy nem használjuk ki teljességében az összes lehetőségünket. Engedjük ki a növekedés fékeit, (…) mutassuk meg, hogy ez lehetséges” – buzdította kormányát. A nagykoalíció egyetért abban, hogy 2007-re Németországnak az EU által előírt küszöb alá kell szorítania deficitjét, melyet főleg a forgalmi adó növelésével kívánnak elérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.