Jordániában a kormány bejelentette a szerdai hármas merénylet veszteséglistáját. Az áldozatok közül 12 külföldi és 33 jordániai kilétét már megállapították, 11 holttest azonosítása még folyik. Azonosították az öngyilkos merénylők holttestének maradványait is.
Jordániában nemzeti gyászt rendeltek el, zárva tartanak a közintézmények, így az iskolák is. Megszigorították a biztonsági intézkedéseket: fémkorlátokat helyeztek el a szállodák körül és lezárták a határt.
Az első detonáció a Radisson hotelt rázta meg szerda este, majd rövid időn belül a közeli Hyatt és Days Inn szállodákban is bomba robbant. Mindhárom szálloda a jordán főváros kereskedelmi negyedében található, vendégeik elsősorban nyugati és izraeli üzletemberek, diplomaták.
Dobokay Gábor ammáni nagykövet a Magyar Rádiónak megerősítette a hírt, miszerint nincs magyar áldozata a detonációknak. Jelenleg mintegy 180 magyar turista üdül Akabában. Szerdán egy 35 fős csoport egynapos, előre tervezett kirándulásra Ammánba látogatott, de nem azokban a szállodákban szállásolták el őket, ahol a robbanások történtek.
Sólyom László köztársasági elnök levélben fejezte ki együttérzését a jordániai uralkodónak és áldozatok hozzátartozóinak. Sólyom László II. Abdallah jordániai királynak küldött levelében kiemelte, hogy Magyarország a leghatározottabban elítéli a terror minden formáját, amelyet egyetlen eszme sem igazolhat. Szili Katalin házelnök az Országgyűlés nevében is részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak a jordániai képviselőház elnökének írt levelében. A Külügyminisztérium csütörtökön közleményben tudatta: mélységesen elítéli a merényleteket, és részvétét fejezi ki az áldozatok hozzátartozóinak és a jordániai hatóságoknak.
Az al-Kaida vállalta a merényletet
A merényleteket az al-Kaida terrorszervezet vállalta magára. Az Abu Muszab az-Zarkávi jordániai terrorista vezette szervezet csütörtökön az al-saf.net című honlapon tette közzé nyilatkozatát, amely szerint ők követték el a véres robbantásokat a három előkelő ammáni szálloda ellen.
„Legjobb oroszlánjaink csoportja kitört barlangjából és újabb támadást indított” – ismerteti a terroristák közleményét az Al Dzsezíra hírportálja. A megszokott retorika szerint a robbantásokat a szervezet a „zsidók és keresztesek ” elleni háború részeként írja le, s azzal indokolja, hogy „Ammán tirannusa” támogatja a zsidó államot.
Az al-Dzsazíra és az al-Arábíja műholdas televíziós csatornák által is jelentett közlemény hitelességét eddig még nem tudták megállapítani. Marvan Moaher jordániai miniszterelnök-helyettes kijelentette: Zarkávi a terrorakciók első számú gyanúsítottja.
A merényletek több gyanúsítottját letartóztatták
A jordániai hatóságok csütörtökön letartóztatták az ammáni merényletek több gyanúsítottját. A gyanúsítottak mellett több gépkocsit is lefoglaltak, amelyeknek közük lehetett a támadáshoz. A jordániai közbiztonsági hivatal közölte, nem voltak előzetes értesüléseik arról, hogy merényleteket készítenek elő a három szálloda ellen.
Az egyik szállodai alkalmazott vallomásából kiderült: a Hyatt hotelben önmagát felrobbantó merénylő iraki akcentussal beszélt. Az öngyilkos merénylő világosan látható a szálloda biztonsági kamerája által készített felvételen, a személyazonossága még megállapításra vár – közölte a biztonsági forrás.
Izraeli állampolgárokat evakuáltak a szállodákból a robbantások előtt
Bizonyos számú izraeli állampolgárt evakuáltak a jordániai biztonsági erők a merényletek célpontjává vált ammáni szállodákból még a robbantások előtt – írta internetes kiadásában csütörtökön a Háárec című izraeli napilap. A lap úgy tudja, hogy az evakuálást egy különleges riadó után rendelték el, majd a biztonsági erők kíséretében hazautaztatták őket.
A Palesztin Hatóság ammáni diplomáciai képviselője közölte: két magas rangú palesztin biztonsági illetékes, egy palesztin bankvezető és a kairói palesztin nagykövetség kereskedelmi attaséja is életét vesztette a merényletekben. A ciszjordániai katonai felderítés vezetője és a megelőző biztonsági erők magas rangú tisztje is Grand Hyatt szállodában bekövetkezett robbanásban halt meg.
Az Európai Unió és a NATO elítélte az öngyilkos merényleteket
Az Európai Unió elítélte a jordániai fővárosban végrehajtott öngyilkos merényleteket. „A terrorizmus azokat az értékeket támadja, amelyek mindenki számára drágák. Újra ártatlan emberek haltak meg” – jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Javier Solana, az EU biztonság- és külpolitikai főképviselője. Jaap de Hoop Scheffer is elítélte az „értelmetlen pusztítást”. A NATO főtitkára hozzátette: a NATO továbbra is együttműködik Jordániával és a nemzetközi közösséggel a terrorizmus felszámolása érdekében.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ma soron kívüli ülést tart, hogy megvitassa az ammani robbantások utáni helyzetet. A szervezet főtitkára elítélte a merényletsorozatot, és a terrorizmus elleni együttes harcra buzdított. Kofi Annan egyébként ma látogatott volna Jordániába, de lemondta ammani útját. George Bush barbár cselekedetnek nevezte a robbantásokat, és teljes támogatást ígért Jordánia népének és uralkodójának, Abdullah királynak a terroristák kézre kerítésében. Óriási tragédiának minősítette a robbantásokat Condoleezza Rice külügyminiszter is, aki éppen most készül a térségbe.
II. Abdallah jordániai király is határozottan elítélte a terrortámadást. Az uralkodó hangsúlyozta, hogy országa továbbra is eltökélten folytatja a terrorizmus elleni harcot, és meggyőződését fejezte ki, hogy a szerdai merényletsorozat kitervelőit „utol fogja érni az igazságszolgáltatás„.
Forrás: AFP, AP, Magyar Rádió, Klubrádió, Info Rádió, Hirado.hu
Kiszivárgott hangfelvételek: Magyar Péter a politikai vezetésre teljesen alkalmatlan