Összesen 221 bányász tartózkodott a föld alatt az északkelet-kínai Hejlungcsiang tartományban, amikor Csitajo település Tungfeng szénbányájában eddig ismeretlen okokból sújtólégrobbanás következett be vasárnap – jelenti az Új Kína Hírügynökség. A halottak száma az AP szerint elérte a 134-et, az eltűntekét a BBC 78 főre, azt AP közel 100 emberre teszi. A mélyben 15 bányász rekedt.
Hétfőig mintegy 72 bányászt sikerült kimenteni. A lent maradtak helyzetét nehezíti, hogy a robbanás után leállt a légfrissítő rendszer. Az Új Kína információi szerint hétfőre ismét beindulhatnak a légcserélő berendezések.
A kínai bányák a világ legveszélyesebb tárnái közé tartoznak – teszi hozzá az AP. Az amerikai hírügynökség kiemeli: évente bányászok ezrei halnak meg tűzvészek, földrengések, sújtólégrobbanás és egyéb katasztrófák következtében, annak ellenére. A kormányzat erőfeszítései, hogy kedvezőbbé tegyék a helyzetet, hiábavalónak bizonyulnak, mivel a felszerelések elavultak és elégtelenek a biztonsági intézkedések. A BBC helyi forrásokat idézve jelzi, hogy a központi hatalom rendelkezéseit rendszerint felülírja a helyi vezetés, amely még több pénzt akar kisajtolni a bányaüzemekből.
A BBC információi szerint idén 3000 bányász halt meg Kínában. A brit közmédium a China Dailyre hivatkozva hozzáfűzi: a biztonsági előírások betartását ellenőrző szervek szeptemberben 9000 illegális bányát bezártak, 13 ezer üzemben felfüggesztették a működést.
Mi volt Magyar Péter legsértőbb, legmegalázóbb kijelentése?