Mind a hét vádpontban ártatlannak vallotta magát a háborús bűnökkel vádolt Ante Gotovina, az ENSZ hágai Nemzetközi Törvényszékén. A hazájában sokak által hősként tisztelt egykori horvát tábornok a vádirat szerint irányítója volt olyan katonai akcióknak az 1992 és 1995 közötti horvát-szerb háborúban, amelyekben horvátországi szerbeket űztek el otthonukból. Az ellene felhozott hét vád mind az emberiesség elleni bűnök kategóriájába tartozik – közölte a klubradio.hu.
Az 50 éves katona ma először állt a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló testület elé. Védője, Luka Misetic a HINA horvát hírügynökségnek nyilatkozva korábban kijelentette: védence azt fogja vallani, hogy nem érzi bűnösnek magát.
Több gyanús körülmény megkérdőjelezi, hogy Gotovina elfogása valóban csak a titkosszolgálatok bravúros nyomozásának eredménye volt-e. Horvát források mellett a CNN amerikai hírtelevízió is fölvetette: letartóztatták-e Gotovinát, vagy megadta magát?
Az egykor a Francia Idegenlégióban szolgált katona a 80-as években többször megfordult ugyanitt, a Kanári-szigeteken: 1978-as leszerelése után többször is visszatért ide, halászott, vitorlázott, sőt egy helyi tanárnővel is viszonya volt, aki spanyolul tanította őt – idéz a CNN egy, a letartóztatott katona híveként idézett személyt. December 7-én, szerda este a spanyol rendőrség Tenifere szigetén, a Bitacora szállóban fogta el a tábornokot. Gotovinánál hamis útlevelet találtak, melynek tanúsága szerint többek közt Chilében, Kínában, Oroszországban és Tahitin is járt.
A Vecernji list című horvát napilap pénteken úgy vélte: inkább lehetett szó megadásról, mint letartóztatásról. Egy másik lap, a 24 sata Tomislav Karamarkót, a horvát titkosszolgálat vezetőjét idézi, aki szerint Gotovina azért sem próbált szökni vagy ellenállni, mert belátta, hogy nincs más választása. Horvátországban sokak meggyőződése, hogy az a Gotovina, aki már 18 évesen az idegenlégióban szolgált, s harcolt Afrikában és Latin-Amerikában is, míg a horvát hadsereg szolgálatába nem állt 1991-ben, túl tapasztalt volt ahhoz, hogy ne tudott volna elmenekülni.
Horvát lapvélemények különösnek találják, hogy a tábornok elfogása idején a rendes körülmények között zsúfolt szálloda étterme teljesen üres volt, s hogy a titkosszolgálatok egy étkező kellős közepén fognak el valakit, aki veszélyes ellenfélnek számít és fegyvert viselhet. Többen megrendezettnek tartják a filmre is felvett őrizetbe vételt.
Zágráb engedett a nyomásnak
Gotovina elfogását az Európai Unió mintegy feltételként állította Horvátország elé ahhoz, hogy Zágráb megkezdhesse csatlakozási tárgyalásait. A CNN szerint Gotovina sorsa októberben pecsételődhetett meg, amikor Carla Del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze bejelentette, hogy Horvátország hajlandó teljes mértékben együttműködni a volt vezérkari tiszt elfogásában.
Del Ponte a tiszt elfogása után kijelentette: szeptember óta tudta, hogy Gotovina Spanyolországban van, ám titokban tartotta ezt az információt. Horvát lapértesülések szerint Zágráb titkosszolgálata döntő szerepet játszott a tábornok elfogásában. Az akcióban egyes források szerint a CIA és részt vett. Találgatások láttak napvilágot arról is, hogy Gotovinát egy horvát üzletember, Hrvoje Petrac buktatta le akit szeptemberben Görögországban vettek őrizetbe, s állítólag az ellene indult büntetőeljárás visszavonásáért cserébe adott információkat az extábornok hollétéről, akinek bujkálását többek közt ő finanszírozta.
Gotovina négy éve bujkál: ekkor vádolta meg őt a Nemzetközi Törvényszék 150 szerb polgári személy meggyilkolásával és mintegy 150 ezer szerb elüldözésével a Knin visszafoglalására indított 1995-ös Fergeteg hadművelet során. A térségben a szerbek törvénytelen államalakulatot hoztak létre Krajinai Szerb Köztársaság néven, s amikor a horvát hadsereg akciót indított, hogy helyreállítsa Horvátország területi egységét, Milan Martics, az úgynevezett krajinai köztársaság elnöke föld-föld rakétákkal lövette Zágrábot. A horvát fővárosban 7 polgári személy meghalt, többen megsebesültek és a történelmi épületekben jelentős kár keletkezett.
A Gotovina vezette hadmozdulatnak köszönhető, hogy Zágráb visszaszerezte Nyugat-Szlavóniát, ezért a Franjo Tudjman elnök által a horvát hadsereg főfelügyelőjének kinevezett katona rendkívül népszerű Horvátországban. Letartóztatásának hírére több tiltakozó megmozdulásra is sor került: tízezrek mentek az utcára vasárnap, a veteránok által szervezett tüntetések során.
Napi balfék: Magyar Péter így akarja legyőzni a nyugdíjasokat!