Nem sok szót vesztegetett az emberjogi szervezetek értesülései szerint Európában is fenntartott titkos CIA-börtönhálózatra Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Berlinben. Vendéglátója, az új német kancellárként első amerikai vendégét fogadó Angela Merkel sem volt bőbeszédűbb az európai börtönöket illetően, bár mindkét politikus hitet tett a terrorizmus elleni harc támogatásáról. Rice kérdésekre válaszolva megismételte, hogy az Egyesült Államok nem alkalmaz kínvallatást, mely ellentétes az amerikai jogrendszerrel és a nemzetközi szerződésekkel. Merkel ezt a kijelentést „jó alapnak” nevezte a két ország titkosszolgálatai közötti, további együttműködéshez.
A terrorizmus elleni harc kihívást jelent, „minden lehetséges eszközzel meg kell védeni polgárainkat” – válaszolta Rice, amikor a CIA titkos börtöneiről faggatták, miközben kitérő válaszokat adott az illegális telepeket illetően. Hozzátette: „Tiszteletben tartjuk partnereink szuverenitását”. A nemzetközi terrorizmus ártatlanok életét veszélyezteti – jelentette ki Rice, felidézve „egy ammáni esküvő, a beszláni gyerekek, a madridi és londoni tömegközlekedés” elleni támadásokat.
Hibát követtek el: Afganisztánba hurcolták
Kérdésekre válaszolva Rice beismerte, hogy Washington „hibát követett el” a 2003-ban elrabolt Haled al-Maszri ügyében. A libanoni származású német állampolgárt „tévedésből” rabolta el az amerikai titkosszolgálat. Maszrit a szerb-macedón határon fogták el, mert ugyanez a név szerepelt a terrorgyanús személyek listáján is. A férfit Afganisztánba szállították, ahol többször is bántalmazták fogva tartása alatt, majd 5 havi fogság után elengedték. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, mint arról a tájékoztatón Merkekl beszámolt, most jelentést készít Maszri ügyében.
A német külügyminiszterrel elköltött ebédje után Rice továbbrepült útjának következő állomása, Bukarest felé. Romániában Rice biztonsági megállapodást ír alá, majd még az este folyamán Kijevbe repül. Európa útja csütörtökön, a NATO brüsszeli tanácskozásán ér véget.
Evakuálták a CIA-börtönöket?
Az amerikai ABC televízió tegnap beszámolt: novemberben még működtek titkos CIA-börtönök Romániában és Lengyelországban, ezeket azután zárták be, hogy a Human Rights Watch emberjogi szervezet jelentése napvilágot látott. Volt és jelenleg is hivatalban levő, nevük elhallgatását kérő CIA-hivatalnokok az amerikai hírtévének kijelentették: a legfontosabb, al-Kaidával való együttműködéssel gyanúsított 11 rabot afrikai, sivatagos vidéken működő CIA-létesítményekbe szállították.
Amerikai támaszpontok Romániában
Bukarestben amerikai támaszpontok létesítéséről szóló egyezményt írt alá Rice. A kiskapacitású bázisok 2007 közepére készülnek el, és gyakorlatozásra, illetve felszerelés-tárolásra lesznek használhatóak. Hivatlaosan nem számoltak be arról, hogy mennyi bázis létesül, és ezek hol lesznek. Nem hivatalos források a Konstanca város melletti Kogalniceanu légibázisát valószínűsítik – közölte a Magyar Rádió.
Napi balfék: Magyar Péter így akarja legyőzni a nyugdíjasokat!