CIA-börtönök: Rice nem nyilatkozik

Óvakodott attól, hogy konkrét válaszokat adjon az Európában működő titkos börtönöket firtató kérdésekre Condoleezza Rice amerikai külügyminszter, aki Berlinben Angela Merkel német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatót. Az ABC hírtelevízió közben az európai CIA-börtönök kiürítéséről értesült.

2005. 12. 06. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sok szót vesztegetett az emberjogi szervezetek értesülései szerint Európában is fenntartott titkos CIA-börtönhálózatra Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Berlinben. Vendéglátója, az új német kancellárként első amerikai vendégét fogadó Angela Merkel sem volt bőbeszédűbb az európai börtönöket illetően, bár mindkét politikus hitet tett a terrorizmus elleni harc támogatásáról. Rice kérdésekre válaszolva megismételte, hogy az Egyesült Államok nem alkalmaz kínvallatást, mely ellentétes az amerikai jogrendszerrel és a nemzetközi szerződésekkel. Merkel ezt a kijelentést „jó alapnak” nevezte a két ország titkosszolgálatai közötti, további együttműködéshez.

A terrorizmus elleni harc kihívást jelent, „minden lehetséges eszközzel meg kell védeni polgárainkat” – válaszolta Rice, amikor a CIA titkos börtöneiről faggatták, miközben kitérő válaszokat adott az illegális telepeket illetően. Hozzátette: „Tiszteletben tartjuk partnereink szuverenitását”. A nemzetközi terrorizmus ártatlanok életét veszélyezteti – jelentette ki Rice, felidézve „egy ammáni esküvő, a beszláni gyerekek, a madridi és londoni tömegközlekedés” elleni támadásokat.

Hibát követtek el: Afganisztánba hurcolták

Kérdésekre válaszolva Rice beismerte, hogy Washington „hibát követett el” a 2003-ban elrabolt Haled al-Maszri ügyében. A libanoni származású német állampolgárt „tévedésből” rabolta el az amerikai titkosszolgálat. Maszrit a szerb-macedón határon fogták el, mert ugyanez a név szerepelt a terrorgyanús személyek listáján is. A férfit Afganisztánba szállították, ahol többször is bántalmazták fogva tartása alatt, majd 5 havi fogság után elengedték. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, mint arról a tájékoztatón Merkekl beszámolt, most jelentést készít Maszri ügyében.

A német külügyminiszterrel elköltött ebédje után Rice továbbrepült útjának következő állomása, Bukarest felé. Romániában Rice biztonsági megállapodást ír alá, majd még az este folyamán Kijevbe repül. Európa útja csütörtökön, a NATO brüsszeli tanácskozásán ér véget.

Evakuálták a CIA-börtönöket?

Az amerikai ABC televízió tegnap beszámolt: novemberben még működtek titkos CIA-börtönök Romániában és Lengyelországban, ezeket azután zárták be, hogy a Human Rights Watch emberjogi szervezet jelentése napvilágot látott. Volt és jelenleg is hivatalban levő, nevük elhallgatását kérő CIA-hivatalnokok az amerikai hírtévének kijelentették: a legfontosabb, al-Kaidával való együttműködéssel gyanúsított 11 rabot afrikai, sivatagos vidéken működő CIA-létesítményekbe szállították.

Amerikai támaszpontok Romániában

Bukarestben amerikai támaszpontok létesítéséről szóló egyezményt írt alá Rice. A kiskapacitású bázisok 2007 közepére készülnek el, és gyakorlatozásra, illetve felszerelés-tárolásra lesznek használhatóak. Hivatlaosan nem számoltak be arról, hogy mennyi bázis létesül, és ezek hol lesznek. Nem hivatalos források a Konstanca város melletti Kogalniceanu légibázisát valószínűsítik – közölte a Magyar Rádió.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.