Csak jót mondhatnak Putyinról

Kormányzati ellenőrzés alá vonnák Oroszországban a nem kormányzati szervezeteket (NGO-kat). Független működésük alapfeltétele a nyugati típusú demokráciának, ténykedésükre azonban gyanakodva tekint a hatalom a grúz és ukrán forradalom óta.

2005. 12. 26. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz képviselőház harmadik olvasatban is elfogadta az NGO-k (nem kormányzati szervezetek) ellenőrzés alá vonását. A törvényjavaslat korábban erőteljes kritikákat váltott ki a Nyugat és több független szervezet részéről, melyek a szabadságjogok veszélyeztetését látják az újabb szigorításban.

A törvényjavaslatot igen nagy többséggel: 357 igen, 20 nem szavazattal fogadta el a duma (heten tartózkodtak). A törvény első olvasatban történt tárgyalása után erőteljes tiltakozással reagáltak a tervezett intézkedésekre a nyugat-európai NGO-k, így az Európai Parlament és Washington szervezetei, valamint emberjogi szervezetek is, figyelmeztetve, hogy a szöveg elfogadása az összes olyan szervezet betiltásával járhat, amely kritizálja a hatalmat. Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont a felsőház támogatását kérte a jogszabály elfogadásához.

Ha az orosz parlament másik háza is elfogadja a két ünnep között várható voksolás folyamán a törvényt, akkor azt már csak az államfőnek kell aláírnia a szabályzás életbe lépéséhez. December 14-én, a második olvasatban történő parlamenti szavazáson több törvénymódosítást elfogadtak ugyan, de mindezeket a változtatásokat minimálisnak nyilvánítják az érintett orosz NGO-k. (Magyarországon inkább „civil szervezet”-ként szerepelnek a nem kormányzati szervek – a szerk.)

A kommunista diktatúra és a Szovjetunió széthullása után a térségben létrejött NGO-k, melyek között nagy számban akadnak a nyugati szervezetek által finanszírozottak is, fontos szerepet játszottak azokban a tömegtüntetésekben, amelyek hatalomra juttatták az ellenzéket Grúziában, Ukrajnában vagy Kirgizisztánban. Ezek a felkelések aggodalmat váltottak ki a moszkvai posztkommunista vezetők köreiben éppúgy, mint a régió más, szintén a szovjet időkből átmentett hatalmi elitjei által vezetett országokban.

Forrás: AFP, AP, BBC

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.