Gázkonfliktus: egy valódi hidegháború kezdete?

Képek, melyeken családok dideregnek a központi fűtés nélküli lakásban, üzemek állnak le, szétrepednek a befagyott vízvezetékek a tél közepén. Üdvözöljük az új hidegháborúban – írja a londoni The Times. A lap rámutat: Oroszország bevetette a posztszovjet arzenál legütőképesebb fegyverét, amikor azzal fenyegette Ukrajnát, hogy egyszerűen elzárja a gázcsapot. Juscsenko haladékot kér Putyintól az orosz-ukrán gázvitában - írja a dpa.

2005. 12. 30. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Önök nemcsak az energiaágazatban idéztek elő válságot. Nagyon is jól látszik a kétoldalú kapcsolatban előállt krízis. Ez nagyon rossz” – e szavakkal fejezte ki nemtetszését ukrán tárgyalópartnerei számára Vlagyimir Putyin orosz elnök. Nyilvánvalóvá vált a feszültség a két ország között, melyet csak elmélyített, hogy mára, a megszabott határidő lejárta előtt két nappal még nem született megállapodás a január 1-jére a gázcsapok elzárásával fenyegető Oroszország és Ukrajna között – olvasható a The Times mai számában.

A lap felidézi: Putyin tegnap kompromisszumos megoldásként 3,6 milliárd dollárnyi kölcsönt ajánlott fel az Ukrajnának gázvásárlásra, Kijev viszont hallani sem akar erről a megoldásról: „Országunknak nincs szüksége hitelre” – jelentette ki a BBC által idézett Viktor Juscsenko ukrán elnök. Juscsenko korábban provokációnak nevezte Moszkva váratlan áremelését.

Bosszú a narancsos forradalomért?

Ukrán kormányhivatalnokok közben azzal vádolták Moszkvát, hogy a Kreml így próbálja megbüntetni Viktor Juscsenkót, a narancsos forradalom után új irányba forduló, a moszkovita vezetési gyakorlattal szembeforduló elnököt, aki EU- és NATO-tagságra törekszik. Elemzők azt sem tartják kizártnak, hogy Moszkva az Oroszországhoz hű Viktor Janukovics pozícióit próbálja erősíteni a kiprovokált gázvitával a márciusi elnökválasztás előtt.

A Times hozzáteszi: az Ukrajnától most „piaci árakat”, avagy a 220-230 dollár/1000 köbméter árat követelő Gazprom Grúziának és Örményországnak 110 dollárért, a hűséges szövetségesnek számító Fehéroroszországnak pedig mindössze 46,68 dollárért adja el ugyanezt a gázmennyiséget. (Minszket többször érte erőteljes nemzetközi kritika a Nyugat részéről a szabadságjogok erőteljes korlátozása és az ellenzékkel szembeni brutális fellépések miatt – a szerk.). Elemzők szerint Oroszország az Ukrajna elleni fellépéssel a nyugati világnak is üzen: nagyhatalmi státusát szeretné megerősíteni, miközben a Kreml minél nagyobb arányban próbálja ellenőrzése alá vonni – mint ezt a Jukosz-ügy is illusztrálja – az orosz olaj- és földgázkészletet.

Az oroszok megint a spájzban vannak

Nem veszélytelen mindez Európa tradicionális értékei és civilizációs alapelvei megőrzése szempontjából. A demokratikus alapjogokat egyre látványosabban korlátozó, a diktatorikus múlt emlékét egyre nagyobb nosztalgiával emlegető Oroszország biztosítja az Európai Unió gázszükségletének felét, ennek mintegy 80 százaléka Ukrajnán keresztül érkezik. A Times kiemeli: elemzők attól tartanak, hogy Oroszország olaj- és gázkészleteit használhatja „érvként” a Nyugattal felmerülő vitákban. Az energia-együttműködés helyettesíti a katonai arzenált – fogalmazta meg az orosz stratégia lényegét Chris Weafer, az Alfa Bank vezető stratégája, aki szerint Moszkva geo- és külpolitikai törekvéseinek érvényesítése végett vetheti be új fegyverét: az energiát.

Juscsenko haladékot kér Putyintól az orosz-ukrán gázvitában

Az orosz-ukrán gázvitában némi elmozdulás történt. Az ukrán elnök haladékot kért orosz kollégájától Valgyimir Putyintól. Juscsenko javaslata szerint január 10-ig kellene az új, 2006-os gázárakban megállapodniuk a két ország szakértőinek. Oroszország világpiaci aráakon kívánja adni a gázt, amennyiben ezt Ukrajna nem hajlandó megfizetni, akkor január 1-vel a gázcsapok elzárásával fenyegetőzik. Ezen a vezetéken érkezik az exportált orosz földgáz több, mint 80 százaléka az EU-ba.

BBC, dpa, The Times, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.