19 embert vettek őrizetbe a csütörtökről péntekre virradó éjjelen Sydney déli külvárosában, ahol a rendőrség már a múlt hét vége óta küzd a zavargások makacsul kiújuló hullámaival.
Az őrizetbe vételi hullámot több erőszakos incidens váltotta ki, többek közt az, hogy a dulakodások folyamán Molotov-koktélokat dobtak a rendőrökre, megvertek egy idős embert, és megtámadtak egy rendőrt is.
A rendfenntartó erőket csütörtök óta rendkívüli hatalmi jogkörökkel ruházta fel Új-Dél-Wales állam parlamentje, amely lehetőséget ad a rendőrségnek az alkoholeladás megtiltására vagy autók lefoglalására. A zavargásokban résztvevőkre akár 10–15 év börtön is kiszabható.
Úgy kezdődött, hogy visszaütöttek
A majdnem egy hete tartó összecsapások azután törtek ki, hogy libanoni származású fiatalok rátámadtak két cronullai tengeri mentőre. Ezt követően múlt vasárnap helyi fehér fiatalok mintegy 3000 fős csoportja Sydney Cronulla negyedének strandján arab kinézetű emberekre támadt rá. A Reuters szerint neonáci csoportok is részt vettek a zavargásban. Hétfőn viszont arab származású fiatalok kezdtek csoportos rendbontásba. Az ezt követő két éjszaka nyugodtan telt, miközben a rendőrség 450 fővel erősítette meg helyi erőit, melyek a gépkocsik állandó ellenőrzése mellett ellenőrző pontokat is felállítottak a színesbőrűek lakta negyedekben.
A rendőrség később 1500 fősre fokozta készültségét a hét vége közeledtével, ugyanis a főleg libanoni származású arab fiatalok, közöttük az úgynevezett „Libanon oroszlánjai”, azt tervezik, hogy Sydney belvárosába vonulnak. A Reutersnek nyilatkozva egy Melbourne-ben élő fiatal libanoni elmondta: szerbeket és görögöket is várnak a vasárnapi megmozdulásra, amelyre mintegy 30 autóval és autóbusszal érkeznek majd a résztvevők. (A görögök tekintélyes arányban szerepelnek az ausztrál bevándorlók között – a szerk.)
Kérjük a helyi lakosokat, hogy (a vasárnapi megmozdulás idején) csak a legsürgetőbb esetben hagyják el otthonaikat – nyilatkozta a BBC-nek Ken Moroney rendőrfelügyelő. A hatóságok nem ajánlják a hét végén a Sydney déli részén fekvő tengerpartok látogatását, mivel az erőszak újabb elharapózásától félnek.
Vigyázó szemetek…
Az ausztrál emberjogi és esélyegyenlőségi bizottság beszámolója szerint a bevándorlók rendszeres, hátrányos megkülönböztetése és a faji előítéletek egyaránt jellemzőek Ausztráliában. A francia külvárosok lakóihoz hasonlóan a bevándorló fiatalok a társadalomtól elszigetelve, gazdasági-szociológiai szempontból egyaránt hátrányos helyzetűek, s gyakran kerülnek az alkoholfogyasztással összefüggő csetepatékba.
A New Straits Times szerint az ausztrál kormányzat ugyanazzal az egyszerűsítéssel él, mint a párizsi kabinet: bűnügyi problémaként kezelve a zavargásokat, melyekre válaszul itt is rendkívüli törvénykezést léptettek életbe. A lap Nicolas Sarkozy francia belügyminiszterre is utal, aki csőcseléknek nevezte a zavargókat, és rendőri akciókkal akart úrrá lenni a helyzeten. Új-Dél-Wales miniszterelnöke, Morris Lemma „méregzsákoknak és bűnözőknek” nevezte mindkét oldal rendbontóit, és megerősített rendőri erőkkel próbálta felmorzsolni őket. A lap rámutat: a mélyre nyúló szociális problémákat vagy a rasszizmust nem lehet úgy kezelni, hogy nem létezőként tekintenek rájuk.
AFP, AP, BBC, The New Straits Times
Menczer Tamás üzent Magyar Péternek- videó