Powell: ez nem olyan, mint a Casablanca

Értetlenségét fejezte ki az európaiak „álságos” hozzáállása miatt Colin Powell volt amerikai külügyminiszter a CIA-gépek rabszállításai kapcsán. A brit külügyminiszter tagadja, a leköszönő lengyel elnök elismeri a titkos amerikai rabszállító járatok áthaladását.

2005. 12. 19. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európaiak álságosak, amikor tagadják, hogy tudomásuk lett volna a terrortevékenységgel gyanúsított személyek szállításáról – jelentette ki Colin Powell volt amerikai külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva. Condoleezza Rice hivatali elődje a CIA által európai reptereken keresztül is szállított rabokról beszélt, akikre, mint a BBC fogalmaz, nem hatályosak az USA törvényei, s akiknek szállítását újdonságként vagy általuk ismeretlen dologként állították be a kontinens vezető politikusai.

Európa számos országában azért kényszerült színt vallani a vezető politikai elit a CIA-repülésekről, mert azokról amerikai és európai lapok részletesen beszámoltak, hozzátéve: több közép-kelet-európai országban börtönöket, fegyintézeteket tartottak fenn, melyek csatlakoztak a CIA világszerte létrehozott titkos börtönhálózatához. Powell a Casablanca című filmre utalt, ahol a felügyelő „megdöbben azon, hogy ilyesmi megtörténhet”. Nos, európai barátainknak semmi okuk arra, hogy meglepődjenek. A terrorgyanús elemekkel szembeni eljárás és ezeknek a személyeknek az átadása nem ismeretlen európai barátaink számára.

E személyeket – fejtette ki Powell – a CIA esetenként olyan harmadik országba szállíthatja, melyeknek törvénykezése nem tiltja a kínvallatást. Powell nem nevezte meg ezeket az államokat.

Powell a BBC által működtetett News 24 csatornának nyilatkozva elismerte, hogy az Egyesült Államok megítélése szempontjából hátrányos volt az Abu Graib börtön és a guantanamói tábor ügye.

Jack Straw brit külügyminiszter ugyanakkor kijelentette: egyetlen, a CIA gépein szállított terrorizmussal gyanúsított személy sem haladt át brit területen.

Kwasniewski beismeri

A leköszönő lengyel államfő, Aleksander Kwasniewski közvetve elismerte, hogy Varsó hozzájárult az amerikai fegyencjáratok üzemeltetéséhez. A politikus azzal magyarázta a lengyel közreműködést, hogy a terrorizmus elleni harc szolidaritást követel, ez viszont azt jelenti, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni. Lengyelországban azonban nem voltak CIA-börtönök és CIA-rabok – emelte ki Kwasniewski.

BBC, News 24, AP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.