Ellentmondásos döntést hozott Európa a kommunizmus bűneiről

Részben elfogadta, részben elvetette az Európa Tanács a kommunizmus bűneiről szóló határozatot szerdán, háromórás vitát követően. A testület határozatban mondta ki, hogy a Közép- és Kelet-Európában uralkodó kommunista rezsimek messzemenőkig megsértették az emberi jogokat, bűnöket követtek el egyszerű állampolgárok ellen az osztályharc jegyében.

2006. 01. 25. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése szerdán felemás döntést hozott a totalitárius kommunista rezsimek bűneit illetően. Az elfogadott határozatban a bűnöket elítélték, a konkrét teendőkről szóló részt viszont elvetették.

A tagállamok elítélték a kommunista rezsimek által a hidegháború 40 éve alatt elkövetett bűnöket – írta az irishexaminer.com. A testület határozatban mondta ki, hogy a Közép- és Kelet-Európában uralkodó kommunista rezsimek messzemenőkig megsértették az emberi jogokat, bűnöket követtek el egyszerű állampolgárok ellen az osztályharc jegyében.

A határozat kimondja: szimpátiát érdemelnek az áldozatok és a túlélők, s azt, hogy felismerjék és megértsék szenvedésüket – olvasható az ír weboldalon.

A Le Monde ugyanakkor arról számolt be, hogy a testület elvetette a totalitárius kommunista diktatúrákról szóló határozatot.

Ez nem fedi teljes egészében a valóságot: az Európa Tanács háromórás vita után voltaképpen a Joran Lindblad svéd képviselőasszony által benyújtott határozattervezet második részét nem fogadta el, amely ajánlást tartalmaz a tagállamok részére.

Ebben arra kérték volna a miniszteri bizottságot, hogy hozzon létre egy független szakértői bizottságot. Az országokat pedig arra, hogy vezessenek be egy emléknapot a kommunizmus áldozataira emlékezve, és hozzanak létre egy múzeumot is. Ennek elfogadásához már kétharmados többségre lett volna szükség, amit nem sikerült elérni.

Mint arról a pravda.ru is beszámolt, Joran Lindblad korábban kifejtette: nem lát alapvető különbséget a nácizmus és a kommunizmus között. A határozat elfogadása ellen valóságos mozgósítást rendeltek el soraikban az európai kommunista pártok, az előző francia kormányban részt vevő Francia Kommunista Párt például visszalopakodó nácizmusról beszélt. A határozat ellen kedden mintegy 200 fős, nyugat-európai országokból érkező kommunista csoport tiltakozott Strasbourgban. Szabó Zoltán MSZP-s képviselő, a magyar delegáció vezetője korábban azt mondta: a határozati javaslatot vissza kellene utalni a bizottságokhoz.

A több forrás, így francia és kanadai hírforrások által is idézett Németh Zsolt fideszes képviselő, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke azt mondta: a határozati javaslat nem a kommunista filozófiát ítéli el, „többmillió halottról van szó, ez a mai napirendi pont”. Úgy vélte, hogy a határozat elfogadásával lehetőség lenne a túlélők erkölcsi, jogi kártérítésére is. Ugyanakkor Luis Maria de Puig spanyol szocialista képviselő sérelmezte, hogy a határozat nemcsak a diktatúrákat bélyegzi meg, de olyan „idealisták” fölött is pálcát tör, akik a szabadságért harcoltak.

Eörsi Mátyás (SZDSZ) a parlamenti közgyűlés liberális frakciójának vezetője úgy vélte, hogy szükség van a kommunizmus bűneinek szisztematikus feltárása. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem az elveket, hanem a bűnöket kell elítélni.

cyberpresse.ca, irishexaminer.com, lemonde.fr, pravda.ru, inforadio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.