Háborús válasz Teherán atomprogramjára?

Erőteljes nemzetközi tiltakozást váltott ki, hogy Teherán „átlépte a Rubicont”: feltörte a pecséteket több, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által korábban lezárt erőművön, hogy újrakezdje a termelést. Az Egyesült Államok elképzelhetőnek tartja a katonai beavatkozást, míg az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja üzenetet küldött Iránnak.

2006. 01. 11. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhetőnek tartja a katonai beavatkozást Teheránnal szemben az Egyesült Államok az iráni nukleáris program felújítása után – közölte a Fehér Ház szóvivője azután, hogy Irán kedden feltörte a pecsétet több, korábban lezárt nukleáris kutatóközpontban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) felügyelete mellett, s közölte, hogy felújítja a munkát ezekben a központokban.

Mohammad Saidi, az iráni atomenergia-szervezet alelnöke keddi sajtótájékoztatóján aláhúzta: a nukleáris fűtőanyag gyártását továbbra is felfüggesztették. Az iráni szakember nem tért ki arra, hogy a NAÜ-t képviselő Olli Heinonen felügyeletével megnyitott létesítmények milyen funkciót töltenek be, s nem adott egyértelmű választ azokra az újságírói kérdésekre, melyek a natanzi dúsító újbóli megnyitását firtatták. A Reuters egy EU-diplomatát idéz, aki hétfőn kijelentette, hogy az irániak Natanzban megkezdték az urándúsítást, s működésbe hozták az ehhez szükséges berendezéseket.

Melissa Fleming, a NAÜ szóvivője Berlinben megerősítette iráni kollégája bejelentését, hozzáfűzve, hogy ma fölveszik a kapcsolatot a NAÜ-ben részt vevő országok kormányainak tanácsával. A Teheránnal tárgyaló három európai nagyhatalom fontolgatja, hogy rendkívüli tanácskozásra hívja össze a testületet.

Újabb háborúra készül Washington?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja üzenetet küldött Iránnak, kérve, hogy függessze fel nukleárisfűtőanyag-gyártását és térjen vissza a tárgyalóasztalhoz a három európai ország alkotta „trojkával”.

Elképzelhetőnek tartja a katonai beavatkozást Teheránnal szemben az Egyesült Államok az iráni nukleáris program felújítása után – közölte a Scott McClellan, a Fehér Ház szóvivője. Úgy fogalmazott: Washington arra törekszik, hogy békés eszközökkel rendezzék az iráni atomprogram ügyét, de a katonai opció napirenden marad. A katonai beavatkozás lehetőségéről szólva emlékeztetett George Bush elnök korábbi nyilatkozatára, amely szerint „Irán nem Irak.”

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerint már csak idő kérdése, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa napirendre tűzze az iráni urándúsítás kérdését, s Washington úgy látja: elegendő támogatással rendelkezik a testületben ahhoz, hogy jóváhagyják az Irán elleni szankciókat.

Az ENSZ BT elé vinnék Irán ügyét

A brit korményfő az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé vinné az iráni atomprogram ügyét. Tony Blair erről nemzetközi megállapodást szeretne tető alá hozni. Irán döntése Szergej Ivanovot, az orosz védelmi minisztert is nyugtalanítja. Az orosz diplomácia egyébként tegnap este felhívta Iránt a moratórium visszaállítására.

Nagy-Britannia, Franciaország és Németország külügyminiszterei az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, Javier Solanának a bevonásával várhatóan csütörtökön Berlinben vitatják meg, milyen lépéseket tegyenek az iráni uránkutatás felújítása miatt.

AFP, AP, Info Rádió, MTV Teletext

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.