Haríri-gyilkosság: nem tanúskodott a szír elnök

Elutasította Basar el-Aszad szíriai elnök, hogy meghallgassák őt Rafík Haríri volt libanoni kormányfő elleni, 22 halottat követelő merénylet ügyében. Az ENSZ határozata alapján az érintett politikusoknak kötelessége a testülettel való együttműködés, ám Damaszkusz függetlenségének megsértéseként értelmezi ezt.

2006. 01. 07. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszautasította szombaton Basar el-Aszad szíriai elnök, hogy meghallgassák az ENSZ vizsgálóbizottságának tagjai Rafík Haríri volt libanoni kormányfő meggyilkolásával kapcsolatban – írja a Le Monde honlapja a Reutersre hivatkozva.

Az, hogy a politikus nem közreműködik a Libanonban véres merénylet áldozatául esett, a szíriai csapatok kivonulását követelő Haríri elleni merénylet kivizsgálásában, valószínűleg megnöveli a nemzetközi közösség nyomását Damszkuszra. 2005 októberében ugyanis az ENSZ határozatot fogadott el, miszerint a szír hatóságoknak teljes mértékben együtt kell működni a libanoni politikus elleni merényletet kivizsgáló nemzetközi testület munkájában.

Diplomáciai források szerint Szíria szuverenitása megsértéseként értékeli a vizsgálat elrendelését. Míg az önkéntes párizsi száműzetésben élő, nemrég lemondott alelnök, Halím Haddám rádiónyilatkozatában megismételte: Aszad többször is megfenyegette Harírit.

Damaszkusz tagadja, hogy bármilyen köze lenne az 1995. február 14-i, 22 személy életét követelő merénylethez, ám tény, hogy a szíriai csapatok a gyilkosság után, 29 évi jelenlétet követően, elhagyták Libanont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.