Különösen a talpát verték

Rasszista sértegetések célpontja volt, letaszították egy lépcsőről, nyolc hónapig elkülönítették társaitól. Rendszeresen bántalmazták – különösen a talpát verték –, és kutyákkal is megfélemlítették. Újabb tanúvallomásokat ismertetett a guantánamói tábor működéséről az Amnesty International.

2006. 01. 11. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kereken négy esztendővel azután, hogy 2002. január 11-én a legelső foglyok mögött bezárult a guantánamói börtön kapuja, az Amnesty International (AI) újabb tanút idéz, aki beszámol a Kuba szigetén őt ért kínzásokról és megalázásokról. Az emberjogi szervezet ma ismertetett beszámolóját a Le Monde internetes oldala tette közzé.

35 nemzet mintegy 500 fiát tartják fogva Guantánamón mindenféle ítélet nélkül. A legelső foglyokat 2002. január 11-én szállították ide az Egyesült Államok által indított „terrorizmus elleni harc” keretében, melyet a négy hónappal korábban Washingtont és New Yorkot ért támadásokat követően hirdetett meg Amerika. Három újabb, a táborban őrzött rab vallomásaira hivatkozik az AI, akik közül az egyikük által elmondottak megerősítik, hogy a CIA illegális emberrablásokat hajt végre. Egyiptomban tartóztattak le az amerikaiak egy férfit, akit először Afganisztánba, majd Guantánamóra szállítottak.

„Egyiptomban tartózkodtam rövid üzleti úton, amikor az amerikaiak elraboltak, és Afganisztánba szállítottak, majd ott bebörtönöztek” – írja beszámolójában a 34 éves jemeni Abdulszalam Al-Hela. A férfit 2002 szeptemberében tartóztatták le. Megbilincselve, bekötött szemmel, szájpecekkel egy 20 fő szállítására alkalmas kisrepülőhöz hurcolták. Egy ideig az azerbajdzsáni Bakuban, majd két éven keresztül Afganisztán különböző pontjain tartották fogva, míg végül Guantánamóra került 2004. szeptember 17-én. Al-Hela elmondja: rendszeresen megverték, s megtagadták tőle az orvosi ellátást, amikor szüksége lett volna rá.

Az Amnesty megszólaltatja az al-Dzsazíra arab hírtelevízió újságíró munkatársát is. Szami al-Hadzs 2001-ben Pakisztánban tartózkodott. A 35 éves szudáni férfit a pakisztáni rendőrség vette őrizetbe 2001 decemberében, átadták őt az amerikaiaknak, és Guantánamóra szállították 2002. június 13-án. „Három éven keresztül az volt kihallgatóim célja, hogy kimondassák velem: kapcsolat van az al-Dzsazíra és az al-Kaida között” – számol be a katari televízió munkatársa. Al-Helához hasonlóan al-Hadzs is arról tudósít, hogy rendszeresen bántalmazták – különösen a talpát verték –, és kutyákkal is megfélemlítették. Rasszista sértegetések célpontja is volt, letaszították egy lépcsőről, nyolc hónapig elkülönítették társaitól. Az újságíró szintén arról számol be, hogy megtagadták tőle az orvosi ellátást, annak ellenére, hogy erre komoly szüksége lett volna 1998-as gégerákjának utókezelései miatt.

2005 júliusában írta meg feljegyzéseit a harmadik fogoly, a 32 éves Dzsuma al-Dosszari, aki úgy emlékszik: „néhány dollárért eladták” őt a pakisztáni csapatok az amerikaiaknak. Ezt a férfit is kínvallatásoknak vetették alá, szintén megjárta Afganisztánt, majd Guantánamót, ahol 2002 januárja óta őrzik. Afganisztánban – meséli – a bagrami amerikai katonai bázison a katonák futball-labdaként használták a Koránt. Guantánamón a szakadatlan kihallgatások mellett halállal fenyegették, zenét bömböltettek, étlen-szomjan bezárták egy cellába a padlóhoz láncolva, megalázta őt egy katonanő is, aki csekély ruházatban pornólapokat kínált neki.

Mindezek a férfiak a mai napig foglyok Guantánamón – teszi hozzá Sharon Critoph, az emberjogi szervezet jelentésének egyik felelőse. Tanúságuk úgy kerülhetett nyilvánosságra, hogy 43 fogvatartott éhségsztrájkba kezdett, s egy ügyvédnek lehetővé tették, hogy meglátogassa őket. Az AI munkatársait továbbra sem engedik be a táborba az Egyesült Államok hatóságai. A szervezet munkatársa az AFP-nek nyilatkozva kijelentette: azonnal be kell zárni a börtönt, és szintén azonnali hatállyal ki kell vizsgálni a 2002 óta folyamatosan érkező, kínvallatásról szóló információkat.

Forrás: Le Monde

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.