Nem sok választja el a kanadai választásokon győztes konzervatívokat a kisebbségi kormányzástól: bonyolult, a kormányzást továbbra sem könnyítő helyzet állt elő a parlamentben a hétfői választások után.
Azt követően, hogy a kisebbségben kormányzó liberálisok elveszették a voksolást, a 308 tagú törvényhozásban a konzervatívok 124, a liberálisok 103, a Québeci Blokk 51, a demokraták 29 mandátumot nyertek. Egy hely jut egy független képviselőnek – áll a Kanadai Nagykövetség sajtóközleményében.
Stephen Harpernek és pártjának 155 mandátumot kellett volna elnyernie ahhoz, hogy abszolút többséget szerezzen.
A konzervatív győzelem okát az amerikai hírügynökség más hírmagyarázókkal együtt a liberálisok egymást követő korrupciós botrányaiban látja. Az AP, szélsőségesnek nevezve Harper gazdasági és politikai szemléletét, felzárkózik a jobboldalt diabolizáló liberális retorikához, mellyel a vesztésre álló kanadai kormánypárt saját botrányairól igyekezett elterelni a figyelmet. Harper egyébként nemcsak a közel másfél évtizede tartó liberális uralomnak vet véget: 1979 óta ő az első olyan kormányfő, aki nem Québecből származik.
A „szélsőséges” jelzőt Harper azzal érdemelte ki, hogy ismét a törvényhozás elé akarja terjeszteni a homoszexuális párok házasságának kérdését, fölvetve, hogy szüksége van-e az egynemű párok frigyére Kanadának.
Az AP kiemeli: Harper újratárgyalná az amerikai rakétavédelmi terveket, melyhez nem volt partner Paul Martin liberális pártja, többet költene a hadseregre, és növelné az Afganisztánba valamint Haitire küldött katonai kontingenst.
„Vége a liberális arroganciának”
Tizenhárom év és négy vesztes választás után a liberális arrogancia korszaka véget ér – jelentette ki Michael Smith konzervatív jelölt Winnipegben, egy választási gyűlésen. Hosszú időszak végére tett pontot a mai voksolás: az 1993 novembere óta kormányzó liberálisok 2004 júniusáig őrizték meg parlamenti többségüket, azóta a soraikból a kormányfő székbe került Paul Martin kisebbségben kormányoz. A két nagy rivális novemberig fej fej mellett szerepelt, majd Stephen Harper keményebb hangvételével az utóbbi hetekben maga mellé állította a voksolók meggyőző részét.
Csak egy új kormány tud új lapot nyitni a 13 éves botránysorozat és tétlenség után, és lépéseket tenni a munkavállalók valós érdekeinek figyelembe vételével – jelentette ki Harper, megígérve, hogy az új vezetés épp úgy lesz a keleten és nyugaton élőké, mint ahogy a franciáké és az angoloké egyaránt. A politikus adócsökkentést ígér, fölvenné a küzdelmet a bűnözés leszorításáért, lerövidítené a várakozási időt az egészségügyben, és visszaadna bizonyos, a kormányzat által elvett jogköröket a föderális berendezkedésű Kanada 10 tartományának.
Reuters, AFP, AP
Leszúrta ismerősét, majd rágyújtotta a sátrat - videó