Megbuktak a liberálisok Kanadában

A Stephen Harper vezette Konzervatív Párt nyerte meg a hétfői parlamenti választásokat Kanadában, véget vetve a Liberális Párt 13 éves uralmának. Elemzők gazdasági és társadalmi „jobbratolódást” jósolnak, s valószínűsítik, hogy az ország a republikánusokkal rokonszervező Harper jóvoltából közeledni fog az Egyesült Államokhoz.

2006. 01. 24. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sok választja el a kanadai választásokon győztes konzervatívokat a kisebbségi kormányzástól: bonyolult, a kormányzást továbbra sem könnyítő helyzet állt elő a parlamentben a hétfői választások után.

Azt követően, hogy a kisebbségben kormányzó liberálisok elveszették a voksolást, a 308 tagú törvényhozásban a konzervatívok 124, a liberálisok 103, a Québeci Blokk 51, a demokraták 29 mandátumot nyertek. Egy hely jut egy független képviselőnek – áll a Kanadai Nagykövetség sajtóközleményében.
Stephen Harpernek és pártjának 155 mandátumot kellett volna elnyernie ahhoz, hogy abszolút többséget szerezzen.

A konzervatív győzelem okát az amerikai hírügynökség más hírmagyarázókkal együtt a liberálisok egymást követő korrupciós botrányaiban látja. Az AP, szélsőségesnek nevezve Harper gazdasági és politikai szemléletét, felzárkózik a jobboldalt diabolizáló liberális retorikához, mellyel a vesztésre álló kanadai kormánypárt saját botrányairól igyekezett elterelni a figyelmet. Harper egyébként nemcsak a közel másfél évtizede tartó liberális uralomnak vet véget: 1979 óta ő az első olyan kormányfő, aki nem Québecből származik.

A „szélsőséges” jelzőt Harper azzal érdemelte ki, hogy ismét a törvényhozás elé akarja terjeszteni a homoszexuális párok házasságának kérdését, fölvetve, hogy szüksége van-e az egynemű párok frigyére Kanadának.

Az AP kiemeli: Harper újratárgyalná az amerikai rakétavédelmi terveket, melyhez nem volt partner Paul Martin liberális pártja, többet költene a hadseregre, és növelné az Afganisztánba valamint Haitire küldött katonai kontingenst.

„Vége a liberális arroganciának”

Tizenhárom év és négy vesztes választás után a liberális arrogancia korszaka véget ér – jelentette ki Michael Smith konzervatív jelölt Winnipegben, egy választási gyűlésen. Hosszú időszak végére tett pontot a mai voksolás: az 1993 novembere óta kormányzó liberálisok 2004 júniusáig őrizték meg parlamenti többségüket, azóta a soraikból a kormányfő székbe került Paul Martin kisebbségben kormányoz. A két nagy rivális novemberig fej fej mellett szerepelt, majd Stephen Harper keményebb hangvételével az utóbbi hetekben maga mellé állította a voksolók meggyőző részét.

Csak egy új kormány tud új lapot nyitni a 13 éves botránysorozat és tétlenség után, és lépéseket tenni a munkavállalók valós érdekeinek figyelembe vételével – jelentette ki Harper, megígérve, hogy az új vezetés épp úgy lesz a keleten és nyugaton élőké, mint ahogy a franciáké és az angoloké egyaránt. A politikus adócsökkentést ígér, fölvenné a küzdelmet a bűnözés leszorításáért, lerövidítené a várakozási időt az egészségügyben, és visszaadna bizonyos, a kormányzat által elvett jogköröket a föderális berendezkedésű Kanada 10 tartományának.

Reuters, AFP, AP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.