Moszkva: repül a nehéz kő

Folyamatban levő kémügyet leplezett le a Szövetségi Biztonsági Szolgálat Moszkvában – erősítették meg egy orosz hírügynökségnek nyilatkozva a szolgálat tisztségviselői, brit diplomatákat vádolva. Nagy-Britannia pénzeli a nem kormányzati szervezeteket, melyek botránykőnek számítanak a hatalom szemében.

2006. 01. 23. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy brit diplomata kémtevékenységét tárta fel az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) – erősítette meg hétfőn egy orosz televíziós csatorna értesüléseit a szolgálat egyik tisztségviselője. A RIA-Novosztyi hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó tisztségviselő az FSZB vezetőjét, Szergej Ignacsenkót idézte, aki szerint valóban folyamatban levő kémügyet leplezett le a szolgálat Moszkvában.

A történet középpontjában egy nagy szürke kő áll, erről készített titkos videófelvételekkel illusztrálta adását az orosz állami televízió. A kő egy moszkvai utca mentén, a gyepsávon volt, és rejtett kamerával készült képeken az látható, hogy emberek odamentek hozzá, majd valaki éppenséggel felemelte és elvitte a nagy szürke követ. A tévéműsor szerint a kő teteje leemelhető, s üreges belsejében felvevőkészülék rejlett. Négy angol diplomata volt megbízva a kémakció lebonyolításával, állította a tévé adásban megszólaltatott orosz államvédelmi tiszt, közöttük a brit követség harmincéves levéltáros tisztviselője. A tévé arról is beszámolt, hogy beszerveztek egy orosz állampolgárt, akit tenyérnyi komputerrel láttak el. E szerkezet segítségével az állítólagos kém kapcsolatot tarthatott a kőbe rejtett felvevővel.

A moszkvai brit nagykövetség minden kommentárt visszautasított, míg London tagadja a kémkedési vádakat. Nagy-Britannia úgy véli, hogy ezek a támadások az ONG-kel kapcsolatos orosz vélekedéssel függnek össze, s aggodalmát fejezve ki a civil szervezetekkel kapcsolatos orosz magatartás miatt. elutasította az ONG-ket kémszervezetekként emlegető orosz vádakat is.

Az AP felidézi, hogy nemrég olyan dokumentummásolatokat közölt az orosz köztelevízió, melyek szerint Nagy-Britannia pénzt juttatott az Oroszországban működő ONG-knek. 2005-ben azzal vádolta Szergej Ignacsenko az Egyesült Államokat és több más nagyhatalom kémszervezeteit, hogy a nem kormányzati szerveket Oroszország elleni kémkedésre használja, valamint arra, hogy felkelésekre buzdítsa az egykori szovjet tagállamokat.

Visszaköszön a szovjet időszak szelleme

Moszkva nehezen tűri el, hogy a brit kormány nyíltan, minden titkolózás nélkül segíti az emberi jogokért küzdő civil szervezeteket Oroszországban. Az orosz államvédelem szerint e szervezetek működése orosz államérdekeket sért. Január elején Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a törvényt, mely a lehető legszigorúbb pénzügyi ellenőrzést írja elő az ONG-k számára.

Elemzők a szovjet idők módszereihez hasonlítják az elmúlt időszakban elfogadott törvényeket: az ONK-kről szóló szabályzással együtt került a duma elé az a törvénytervezet, amely kimondja, hogy meg lehet tagadni a vízumot attól, aki árt Oroszország nemzetközi tekintélyének, becsmérlően nyilatkozik a hatalomról vagy a történelmileg kialakult kulturális és társadalmi értékekről. Ez a gumiparagrafus kiválóan alkalmazható a kritikus anyagokat publikáló külföldi újságírókkal szemben és kísértetiesen hasonlít a szovjet idők szabályozására.

BBC, AP, Info Rádió, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.