Palesztin belháború a választások után?

Továbbra is a fegyverek nyelvén tárgyal a választásokon szembekerült két palesztin mozgalom, a Hamász és a Fatah. A Hamász vezetője szerint a szervezet partnerségre törekszik a többi palesztin csoporttal. A politikus közölte: szervezete kész egyesíteni a különböző fegyveres csoportokat, hogy hadsereget hozzanak létre.

2006. 01. 28. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A palesztin választásokon győztes Hamász vezetője szerint a szervezet partnerségre törekszik a többi palesztin csoporttal. A szíriai száműzetésben élő Háled Masaal azt mondta: fő céljuk a Palesztin Hatóság reformja és az Izraellel szembeni ellenállás fenntartása. A politikus egyúttal közölte, hogy szervezete kész egyesíteni a különböző fegyveres csoportokat, beleértve a Hamász harcosait, hogy hadsereget hozzanak létre, amely, mint fogalmazott: „megvédi a palesztin népet az agressziótól”.

Közben a palesztin választások nagy vesztesének számító Fatah mozgalom több ezer aktivistája tüntetett a ciszjordániai városokban, követelve a pártvezetők lemondását. Néhány fegyveres Rámalláhban és a Gázai övezetben megszállta a parlament épületét.

Az Európai Unió részéről egyelőre kizárt minden politikai kapcsolat a Hamásszal – jelentette ki a közösség kül- és biztonságpolitikai főképviselője egy lapinterjúban. Javier Solana a francia Le Monde-nak nyilatkozva úgy fogalmazott: egy terrorcsoport nem lesz attól legitim, mert megnyerte a választásokat. Hozzátette: nem fogadhatja el, hogy egy palesztin párt ne ismerje el Izraelt, ezért meg kell várni a Hamász első nyilatkozatait – mondta.

Sorozatos, fegyveres összecsapások törtek ki a szemben álló palesztin csoportok között a Hamász választási győzelmét követően, melyek szombaton is folytatódtak. A legélénkebb tűzfészeknek a Gázai övezetben fekvő Hán Junisz városa bizonyult, ahol szombatig legalább 7 sebesültje van a választásokon vesztesnek bizonyult Fatah mozgalom és a Hamász tagjai között kitört, szórványos lövöldözéseknek.

Palesztin rendőrségi források arról számoltak be, hogy a Hamász fegyveresei szombaton, a kora reggeli órákban járőröző rendfenntartókra támadtak Hán Junisznál és két embert megsebesítettek. Korábban szintén Hán Junisznál két rendőrt sebesítettek meg a fegyveresek, közülük az egyik súlyos fejsérülést szenvedett rendőr kórházi források szerint kómában fekszik a helyi kórházban.

Pénteken a Fatah tagjai több százan tüntettek Gázában a palesztin törvényhozás épülete előtt és a Nuszariát menekülttáborban, a szervezet teljes vezetésének lemondását követelve, korrupcióval vádolva őket. A demonstrálók tüzet nyitottak a palesztin kormányzat gépkocsijaira és a levegőbe lövöldöztek.

Mindeközben George Bush amerikai elnök Washingtonban bejelentette, hogy beszünteti a palesztinok pénzügyi támogatását, ha a Hamász nem mond le az erőszak alkalmazásáról és nem hagy fel Izrael lerombolására buzdító felhívásaival. „Nem fogunk segítséget nyújtani egy olyan kormánynak, amely el akarja pusztítani szövetségesünket” – nyilatkozta Bush a CBS amerikai televíziónak.

Korábban az Európai Bizottság 280 millió eurós pénzügyi támogatást ígért a palesztin népnek erre az évre, ám ennek folyósítását kérdésessé teheti a Hamász győzelme. Jacques Chirac francia elnök pénteken egyértelműen Izrael elismeréséhez kötötte az EU és a palesztinok intézményes kapcsolatainak jövőjét. Mohammed Huszein Fadlallah nagyajatolláh, Libanon első számú síita vezetője ugyanakkor figyelmeztetett: jobb lesz, ha a nemzetközi közvélemény hozzászokik az iszlámista mozgalmak előretöréséhez, mely a térség több országában bekövetkezhet. Szerint a Hamász „közvetve” tárgyalni fog Izraellel.

A zsidó állam egyelőre minden tárgyalási lehetőséget kizártnak tartott a Hamásszal, amely Tel-Aviv szerint „egy Izrael lerombolására törekvő terrorszervezet.”

BBC, AP, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.