A legenyhébb következmény, amivel Michel Habig, az elzászi Ensisheim polgármestere számíthat, hogy az ügyészség előtt pusztán autók felgyújtásáért kell felelnie. A német határ menti francia kisváros első emberét ugyanis akár 10 éves börtönbüntetés és 150 ezer euró pénzbüntetés sújthatja azután, hogy felgyújttatta a település határában törvénytelenül létesült lakókocsi-tábort, mi több, maga is részt vett a „kifüstölésben”.
Ez tűnt a legolcsóbb megoldásnak, hiszen a csendőrség által üresen talált lakókocsik elszállítása jóval nagyobb költséget jelentett volna – nyilatkozta a Liberation című lapnak Habig, hozzátéve: ha tudja, hogy ekkora ügy lesz ebből, nem így cselekszik.
A kisváros határában letáborozó „idegenek” román és horvát állampolgárok voltak, akik lakókocsikkal vándoroltak az országban. A polgármester szerint nem tartoztak mindannyian az „úton levő emberekhez”, ahogy Franciaországban a vándorló cigány csoportokat nevezik. A konzervatív Népi Mozgalom Uniója párt színeiben ténykedő Habig tettével kapcsolatban Catherine Hoffarth, az ellenzékbe szorult szocialisták helyi képviselője rámutatott: az úton levő népek kérdése „érzékeny” problémája a városka életének.
A saját bevallása szerint „hatékonyan” cselekvő polgármester sajátkezűleg gyújtotta fel egy benzines ronggyal az első kocsit, majd a többit ennek a tetejére hordták egy targoncával. Sajtóbeszámolók szerint Habig arra adott utasítást, hogy „égessék porig ezt a bádogvárost”, szerinte ugyanis az itt felhalmozott limlomok és gázpalackok veszélyeztették a kisváros közbiztonságát. Tény, hogy a táborlakók hangoskodása miatt több lakossági panasz és bejelentés érkezett a városvezetéshez.
Elmenekültek az igazoltatás elől
A törvénytelenül letelepülők igazoltatására a múlt szerdán először mintegy 60 fős csendőralakulat érkezett a lakókocsikhoz, ám a tábort üresen találták, a polgármester később hat csendőrrel személyesen jelent meg és vezényelte le a telep autóinak felgyújtását. Aznap délután két román állampolgár bejelentést tett a helyi rendőrségen amiatt, hogy jogosítványuk is a kocsiban égett, ám senki nem foglalkozott panaszukkal.
Karavánok szándékos gyújtogatása semmiképpen nem tartozik azon eszközök közé, mellyel egy megválasztott hivatalnok élhet, bármely kérdésről is van szó – vélekedik a közelben fekvő nagyobb település, Colmar államügyésze, Bernard Legras, míg kollegája, Pascal Schultz arra figyelmeztet, hogy a kocsik bárminemű megsemmisítéséhez a polgármesternek kiutasításról és a karaván kocsijainak megsemmisítéséről szóló határozattal kellett volna rendelkeznie, melyet a colmari ügyészségen kellett volna kérelmezni. A súlyos ítéletet többek közt az alapozhatja meg, hogy ez esetben a felgyújtott lakókocsik számítottak az „úton levők” otthonának.
A szocialista párt értékeihez közel álló Liberation kiemeli: az „úton levőkről” rendelkező Besson-törvény elrendeli, hogy ki kell építeni a táborok számára a megfelelő fogadóhelyeket.
Magyar Péter legocsmányabb kijelentései - ez Brüsszel emberének valódi arca