Végetér a „liberális arrogancia” Kanadában?

Erőteljes konzervatív győzelem várható a mai parlamenti választáson Kanadában. Elemzők szerint a liberálisok legsúlyosabb vereségük előtt állnak az ország függetlensége óta. Utolsó erejükkel abortuszellenes, szélsőséges politikusnak igyekeznek beállítani a konzervatív miniszterelnök-jelöltet.

2006. 01. 23. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhárom év és négy vesztes választás után a liberális arrogancia korszaka véget ér – jelentette ki Michael Smith konzervatív jelölt Winnipegben, egy választási gyűlésen. Ez a harmadik választás Kanadában az ezredforduló óta és a második megmérettetés az elmúlt 18 hónapban. Mintegy 23 millió választó járul az urnák elé. Az ország rendkívüli méretei miatt hat időzóna eltéréseihez kell időzíteni a szavazás megszervezését.

A közvélemény-kutatások a liberálisok legnagyobb vereségét jelzik 1867, az ország függetlenségének elnyerése óta. A prognózisok szerint még az 1984-es 28 százalékos arány alá is kerülhetnek. A legutolsó közvélemény-kutatások arra engednek következtetni hogy Stephen Harper konzervatív miniszterelnök-jelölt meggyőzően nagyobb népszerűségre tett szert, mint a távozó Paul Martin, a liberális kormány feje. Mindemellett a konzervatívok valószínűleg nem arathatnak totális győzelmet, ugyanis nem számíthatnak 155 fős abszolút többségre a 308 tagú parlamentben.

Kell-e Kanadának a melegházasság intézménye?

Hosszú időszak végére tehet pontot a mai voksolás: az 1993 novembere óta kormányzó liberálisok 2004 júniusáig őrizték parlamenti többségüket, azóta a soraikból a kormányfő székbe került Paul Martin kisebbségben kormányoz. A két nagy rivális novemberig fej fej mellett szerepelt, majd Stephen Harper keményebb hangvételével az utóbbi hetekben maga mellé állította a voksolók meggyőző részét.

A liberálisok főleg pénzügyi eredményeikre próbálták építeni kampányukat, ördögi színekben ábrázolva a konzervatív jelöltet: Harper az általuk alkotott kép szerint szélsőséges politikus, aki ellenzi a homoszexuálisok házasságát és az abortuszt. A konzervatív miniszterelnök-jelölt kijelentette, hogy nincsenek az abortusz visszaszorítására vonatkozó tervezetei, viszont a homoszexuálisok házasságát lehetővé tevő törvény eltörlését valóban a parlament elé terjesztené.

A liberális szavazók is unják a korrupciót

Martin láthatólag annak a folyamatnak az áldozata, hogy a liberális szavazótábor is egyre inkább belefáradt a kormányzat korrupciós botrányaiba – magyarázza a liberálisok vezetőjének gyenge szereplését a Reuters, felidézve 2003 decemberét, amikor a frissen miniszterelnöki székbe került politikusnak azonnal egy pártján belüli pénzügyi botránnyal kellett szembesülnie.

Csak egy új kormány tud új lapot nyitni a 13 éves botránysorozat és tétlenség után és lépéseket tenni a munkavállalók valós érdekeinek figyelembe vételével – jelentette ki Harper, megígérve, hogy az új vezetés épp úgy lesz a keleten és nyugaton élőké, mint ahogy a franciáké és az angoloké egyaránt.

Harpernek az a szándéka, hogy győzelme esetén egyesíti Kanada két konzervatív pártalakulatát és megalkotja a Konzervatív Pártot. Ha győz, ő lesz az első politikus, aki élete nagy részét a hagyományosan jobboldali többségű nyugati országrészben fekvő Albertában töltötte, így szándékai szerint szűkebb pátriájának konzervativizmusát szeretné képviselni. A politikus adócsökkentést ígér, fölvenné a küzdelmet a bűnözés leszorításáért, lerövidítené a várakozási időt az egészségügyben és visszaadna bizonyos, a kormányzat által elvett jogköröket a föderális berendezkedésű Kanada 10 tartományának.

Reuters, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.