Washington kihátrál az iraki újjáépítés mögül

Börtön lett az egészségügyi intézményből, bombázóosztag a szennyvízcsatornákból: csodás átváltozásokat idézett elő az Irak újjáépítésére szánt alapok elmozdítása. Amerikának a jelek szerint nem marad pénze arra, hogy belefogjon a háború utáni időszakra ígért, látványos újjáépítésbe.

2006. 01. 03. 13:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bush-adminisztrácó újból kifejtette Irak újjáépítésével kapcsolatos terveit, amelyekben jelentős visszalépés tapasztalható George Bush ígéreteihez képest: az amerikai elnök eredetileg arról beszélt hogy a térség legfejlettebb infrastruktúráját építik fel Irakban – írja a Guardian. A brit lap amerikai forrásokat idézve radikális átcsoportosításokról számol be, hozzátéve, hogy a minap ismertetett, februárban a kongresszus elé kerülő költségvetés összeállításakor a kormányzat nem keresett új forrásokat az eredeti tervek megvalósításához.

Az eredetileg az iraki elektromos és szennyvízhálózat kiépítésére, valamint az egészségügyi rendszer fejlesztésére szánt pénzalapokat speciális bombázócsapatok és túszmentő alakulatok kiképzésére fordították – adta hírül a Washington Post. Szintén más célokra szánt iraki pénzalapok elmozdításával tették lehetővé 10 új börtön felépítését, amelyet a békefenntartók az iraki felkelők elleni harcuk során elfogottak fogva tartására használnak, s ugyanígy eredetileg más célokra elkülönített összegekből látták el megerősített házakkal és páncélozott autókkal az iraki bírákat. Az előirányzott alapok mintegy felét fordították a felkelők elleni harcokra és a Szaddám Huszein perével kapcsolatos munkálatokra fordították. 128 millió dollárba került például a szaddámi rezsim áldozatait rejtő tömegsírok feltárása.

„Nem ígértük hogy teljesen felépítjük Irakot”

A 18,4 milliárd dolláros ütemterv lefutási ideje 2007 júniusa: már most számos támadás éri a Bush-adminisztráció hibáit, amelyet a háború következményeinek kompenzálására fordított terv kidolgozásakor követtek el. A döntés, miszerint a kormányzat nem újítja fel az iraki újjáépítési programot, azt jelenti, hogy tízmilliárd dolláros beruházások sorozata marad félbe, így csak az olajipar és az elektromos hálózat fejlettsége közelítheti meg a háború előtti szintet. Jelenleg az elektromos hálózat teljesítménye (4000 megawatt) 400 megawattal marad el a 2003 előttitől, mintegy 12 órás napi áramellátást téve lehetővé, míg az iraki olajfinomítók napi 1,1 millió hordós termelése még mindig messze elmarad az invázió előtti, 2,6 millió hordós napi szinttől.

Míg ebben az évben 3600, Irakkal kapcsolatos projekt teljesül, a biztonsági kiadások mintegy 25 százalékkal növelik minden egyes tervezet végrehajtásának költségeit – áll az iraki újjáépítést vizsgáló bizottság jelentésében. Egy októberi, kongresszusi beszámoló már jelezte, hogy számos újjáépítési projektet le kellett állítani a biztonsági költségek rohamos növekedése miatt.

A Pentagon már határozottan hátat fordít a 2003-ban hangoztatott, iraki újjáépítésre vonatkozó ígéreteknek – teszi hozzá a Washington Post. A lapnak nyilatkozva a harcokban résztvevő műszaki alakulatért felelős William McCoy tábornok kijelentette: „Az Egyesült Államok soha nem ígérte, hogy teljesen újjáépíti Irakot. Csak a kezdőlökést megadásáról volt szó”. Az irakiak összesen mintegy 30 százaléka bízik az újjáépítési terv sikerében, ami a Guardian szerint az amerikaiak PR-munkáját sem tünteti fel túl hízelgően, hiszen a jelek szerint a megvalósult tervezetekről sem értesül a lakosság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.