Közel száz fogoly halt meg az amerikai börtönökben Irakban és Afganisztánban 2002 augusztusa óta – jelentette be a Human Rights First szervezet, mely ma hozza nyilvánosságra jelentését. A BBC Newsnight című adásának nyilatkozva Deborah Pearlstein már kedd este ismertette a jogvédő szervezet adatait, miszerint az amerikai haderő afganisztáni és iraki börtöneiben 98 rab hunyt el ebben az időszakban.
Az AFP úgy tudja: a jelentés szerint 34 rab halálával kapcsolatban merül fel a szándékosság vagy a gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja, ám emellett a dokumentum arról is beszámol, hogy 8-12 foglyot halálra kínoztak az amerikaiak s további 11 haláleset körülményei „gyanúsnak” minősülnek. Mindemellett a jogvédő szervezet külön kiemel két külön halálesetet: egy rabot a Tigris folyóba vetettek, egy másik pedig megfulladt a hálózsákban, melyet erőszakkal ráhúztak – számol be az AFP. A francia hírügynökség és a BBC is idézi Pearlsteint, aki elmondja: a jelentés a hadsereg és az amerikai adminisztráció legálisan, „rendkívül egyszerűen” hozzáférhető beszámolói alapján készült, élve a tájékoztatás szabadságának jogával.
A kínvallató is emberi lény
Az amerikai védelmi minisztérium illetékese a BBC-nek nyilatkozva elmondta: egyelőre nem ismerik a jelentést, ám a Pentagon „igen szigorúan” kezeli az ilyen eseteket, és szükség esetén a vádemelés is megtörténhet a kegyetlenkedőkkel szemben.
Az Amnesty International (AI) szóvivője a BBC-nek nyilatkozva független vizsgálóbizottság felállítását és az amerikai illetve a szövetséges erők által elkövetett kínzások, illetve az általuk felügyelt börtönökben történt gondatlan emberölések kivizsgálását követelte. Az AI korábban rendszeresen felhívta a figyelmet a terrorizmus elleni háború keretében megindított iraki és afganisztáni hadműveleti területeken felállított börtönökben történt halálesetekre.
A BBC-nek nyilatkozva Zalmay Khalilzad, Amerika iraki nagykövete elismerte: valós a fogolybántalmazásokról szóló állítás. „Ők is emberi lények, hibákat vagy törvényszegéseket követtek el, a mi rendszerünkben épp az a jó, hogy a vétkesek felelősségre vonhatóak” – fogalmazott.
Fiaiért jött – halálra kínozták
Az Ireland Online értesülése szerint a más hírügynökségek által is említett 34 halálesetből 12 ügyben indult büntetőeljárás. Az ír híroldal a Human Rights First jelentésére hivatkozva azt írja: a 98 eset mintegy feléről még csak hivatalos jelentést sem készítettek, s a halál okát „meghatározatlannak” jelölték.
Az ír weblap több esetet ismertetve egy iraki tábornok, Abed Hamed Mowhoush fiát is idézi. A főtisztet 2003-ban az amerikai erők elleni felkelés támogatásával vádolták meg. Mowhousht azután tartóztatták le, hogy egy amerikai bázison megpróbálta kieszközölni négy fiának elengedését. Őrizetbe vétele után a 10. napon halt bele az őt ért ütésekbe, amikor kihallgató tisztje, Lewis Welshofer hálózsákot húzott a tábornokra, a mellére térdelt és kezét az iraki tiszt szájába nyomta. Welshofer először gondatlanságból elkövetett emberölés vádjával állt az amerikai katonai bíróság elé, mely a múlt hónapban dorgálásban részesítette. A testület elfogadta Welshofer ügyvédjének érvelését, miszerint nem kapott egyértelmű eligazítást feljebbvalóitól. Mowhoush fia ezzel szemben azt állítja: az alacsonyabb rangú tisztek határozott és világos utasítást kaptak az amerikai adminisztrációtól, hogy kell bánni a foglyokkal. Ez az, amit a Bush-vezetés következetesen tagad – olvasható az ír weblapon.
BBC, AFP, Irish Online
Veszélyes vegyület szabadult el egy magyarországi ipari parkban