Dorgálás emberölésért?

A gondatlanságból vagy szándékosan megölt iraki és afganisztáni foglyok ügyében csak igen ritkán indul eljárás az amerikai hadseregben. Irak és Afganisztán börtöneiben 2002 óta mintegy 100 haláleset történt. 12 ügyben indult eljárás, igen lagymatag ítéletekkel.

2006. 02. 22. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel száz fogoly halt meg az amerikai börtönökben Irakban és Afganisztánban 2002 augusztusa óta – jelentette be a Human Rights First szervezet, mely ma hozza nyilvánosságra jelentését. A BBC Newsnight című adásának nyilatkozva Deborah Pearlstein már kedd este ismertette a jogvédő szervezet adatait, miszerint az amerikai haderő afganisztáni és iraki börtöneiben 98 rab hunyt el ebben az időszakban.

Az AFP úgy tudja: a jelentés szerint 34 rab halálával kapcsolatban merül fel a szándékosság vagy a gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja, ám emellett a dokumentum arról is beszámol, hogy 8-12 foglyot halálra kínoztak az amerikaiak s további 11 haláleset körülményei „gyanúsnak” minősülnek. Mindemellett a jogvédő szervezet külön kiemel két külön halálesetet: egy rabot a Tigris folyóba vetettek, egy másik pedig megfulladt a hálózsákban, melyet erőszakkal ráhúztak – számol be az AFP. A francia hírügynökség és a BBC is idézi Pearlsteint, aki elmondja: a jelentés a hadsereg és az amerikai adminisztráció legálisan, „rendkívül egyszerűen” hozzáférhető beszámolói alapján készült, élve a tájékoztatás szabadságának jogával.

A kínvallató is emberi lény

Az amerikai védelmi minisztérium illetékese a BBC-nek nyilatkozva elmondta: egyelőre nem ismerik a jelentést, ám a Pentagon „igen szigorúan” kezeli az ilyen eseteket, és szükség esetén a vádemelés is megtörténhet a kegyetlenkedőkkel szemben.

Az Amnesty International (AI) szóvivője a BBC-nek nyilatkozva független vizsgálóbizottság felállítását és az amerikai illetve a szövetséges erők által elkövetett kínzások, illetve az általuk felügyelt börtönökben történt gondatlan emberölések kivizsgálását követelte. Az AI korábban rendszeresen felhívta a figyelmet a terrorizmus elleni háború keretében megindított iraki és afganisztáni hadműveleti területeken felállított börtönökben történt halálesetekre.

A BBC-nek nyilatkozva Zalmay Khalilzad, Amerika iraki nagykövete elismerte: valós a fogolybántalmazásokról szóló állítás. „Ők is emberi lények, hibákat vagy törvényszegéseket követtek el, a mi rendszerünkben épp az a jó, hogy a vétkesek felelősségre vonhatóak” – fogalmazott.

Fiaiért jött – halálra kínozták

Az Ireland Online értesülése szerint a más hírügynökségek által is említett 34 halálesetből 12 ügyben indult büntetőeljárás. Az ír híroldal a Human Rights First jelentésére hivatkozva azt írja: a 98 eset mintegy feléről még csak hivatalos jelentést sem készítettek, s a halál okát „meghatározatlannak” jelölték.

Az ír weblap több esetet ismertetve egy iraki tábornok, Abed Hamed Mowhoush fiát is idézi. A főtisztet 2003-ban az amerikai erők elleni felkelés támogatásával vádolták meg. Mowhousht azután tartóztatták le, hogy egy amerikai bázison megpróbálta kieszközölni négy fiának elengedését. Őrizetbe vétele után a 10. napon halt bele az őt ért ütésekbe, amikor kihallgató tisztje, Lewis Welshofer hálózsákot húzott a tábornokra, a mellére térdelt és kezét az iraki tiszt szájába nyomta. Welshofer először gondatlanságból elkövetett emberölés vádjával állt az amerikai katonai bíróság elé, mely a múlt hónapban dorgálásban részesítette. A testület elfogadta Welshofer ügyvédjének érvelését, miszerint nem kapott egyértelmű eligazítást feljebbvalóitól. Mowhoush fia ezzel szemben azt állítja: az alacsonyabb rangú tisztek határozott és világos utasítást kaptak az amerikai adminisztrációtól, hogy kell bánni a foglyokkal. Ez az, amit a Bush-vezetés következetesen tagad – olvasható az ír weblapon.

BBC, AFP, Irish Online

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.